12 Şubat 2014 Çarşamba 22:09
Alzheimer hastasını “Kuzey” kurtardı
Gece yarısı 4 sıralarında köpeğinin havlama sesine uyanan Kaplan, “Hemen bahçeye inip köpeğime baktım. Kulübesinden çıkmış durmadan havlıyordu. Eğitimli ve çok uysal bir köpek olmasına rağmen bu davranışına anlam veremedim. Sakinleştirip kulübesine soktum. Eve gidip uyuyacakken 10 dakika sonra Kuzey’in tekrar havladığını duydum. Caddeye doğru havlıyor, sağa sola saldırıyordu. Bu kez anormal bir durum olduğunu ve komşularımızın evine hırsız girdiğini düşündüm. Yan komşumuzun bahçesini ve sokağı kontrol ederken 40-50 metre ilerde yaşlı bir adamın kaldırımda yüzüstü yattığını gördüm. 80 yaşlarındaki alzaymır hastası bir komşumuz yere düşmüş, acı içinde inliyordu. Hemen yardım ettim, yola savrulan bastonunu da alarak evine götürdüm. Ailesine haber verdim. Bilinci yerinde olmayan yaşlı adam gece yarısı ailesi farkına varmadan evinden çıkmış, yere düşmüş ve evine geri dönememişti. Gece yarısı o sessizlikte benim bile duymakta güçlük çektiğim sesi köpeğim Kuzey duymuştu. Havlayarak bize haber vermesi sayesinde bir insanın hayatını kurtardı” diye olayı anlatıyor.

Erol Kaplan, komşularının kendilerine ve Kuzey’e teşekkür ettiklerini belirterek, alzaymır hastası yaşlı adamın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

BİR AY ÖNCE ÇALINMIŞTI

Kuzey bir ay önce kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından kulübesinden kaçırılmış, sahibi Erol Kaplan’ın girişimleri ve Emniyet mensubu hırsızlık dedektiflerinin çalışmaları sonucu bulunmuştu. Çikolata vererek kulübesinden kaçırılan Kuzey, 5 saat içerisinde hırsızlar tarafından tekrar evine getirilmişti.

Doğa sporlarıyla ilgilenen ve boş zamanlarında köpeğini eğiten Erol Kaplan, Kırıkkale Üniversitesi ile Kırıkkale Polis Koleji’nin arama ve kurtarma projesi kapsamında Kuzey’i Kırıkkale’ye götürüp özel eğitim aldıracaklarını da belirtti.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 13.02.2014 09:37