Altan Akpınar: “Bağımsız yargı herkesin güvencesi”

Yargıya güven duygusunun azalmaması gerektiğini vurgulayan Altan Akpınar, “Siyasi iktidarın veya başka herhangi bir yapının etkileme imkânının olmadığı, keyfilikten uzak bir yargı sistemini kurduğumuzda hukuksuzluklar son bulacaktır” dedi.

Güncel 17.12.2014, 23:46 17.12.2014, 23:51
376
Altan Akpınar: “Bağımsız yargı herkesin güvencesi”
Çorum Baro Başkanı Av. Altan Akpınar, 14 Aralık’ta bazı gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.
Herkesin adil yargılanma hakkına saygı göstermesi gerektiğine değinerek, hiç kimsenin yargısal bağışıklığa sahip olmadığını ve son günlerde gözaltına alınan gazetecilerle basın yayın özgürlüğü ilkesinin ihlal edildiğini söyleyen Baro Başkanı Av. Akpınar, 17-25 Aralık soruşturmalarının yıldönümünde ülkemizin yeni bir operasyon haberiyle güne başladığını hatırlattı.
Operasyonla aynı gün 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararının kesinleştiğini söyleyen Akpınar, “Çağdaş demokrasilerde ayrıcalıklı kişi, sınıf, zümre yoktur. Kanun önünde herkes eşittir. Hiç kimse yargısal bağışıklığa sahip değildir. Bağımsız, tarafsız, adil yargılama yapabilen yargı; tüm kişi, kurum ve kuruluşların güvencesidir. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın karşı çıkmak; her koşulda ve herkes için hukuk ve adalet talep etmek, herkesin adil yargılanma hakkına saygı göstermek, demokrat olmanın ön şartıdır” dedi.
Özellikle gazetecileri hedef alan operasyonda basın özgürlüğünün ağır şekilde ihlal edildiğini belirten ve bunu “rövanş alma” güdüsüne kapılmadan değerlendirmek gerektiğini bildiren Akpınar şu görüşlere yer verdi: “Burada üzerinde durmamız gereken asıl konu; yargıya güven duygumuzdaki haklı azalmadır. Siyasi iktidarın veya başka herhangi bir yapının etkileme imkânının olmadığı, keyfilikten uzak bir yargı sistemini kurduğumuzda; toplumumuz, travmalardan kurtulacak ve ceza soruşturmalarının toplumda huzursuzluk yaratması son bulacaktır. Bunun için ilk adım, dünden ve bugünden dersler çıkarmak; bugün yapılan bir haksızlık var ise, bunun ilk kez yapılmadığını bilerek, daha önce yaşanan acılara saygı duymaktır.
Adalet ülkenin temelidir. Yargının öç alma aracı olarak kullanıldığı düşüncesi, ülkeyi temelsiz bırakmaktadır. Adalet olgusu ilkel temellere oturtulursa işin rengi değişir. Adaletin değil intikamın peşine düşülür. Şu anda yaşanan süreç sağlıklı bir süreç değildir. Yargı karşıtlara karşı bir silah olarak kullanılamaz. Yargı muhalifleri köşeye sıkıştırma aracı haline getirilemez. Bugün yöneticileri göz alına alınanların zamanında bu organlara ve operasyonlara nasıl destek verdiği unutulmamıştır. Türkiye Barolar Birliği ve Çorum Barosu haksızlıkların karşısında, hukuk devletinin, demokrasinin ve savunma hakkının yanındadır” (ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@