Alkan ve Yalvaçer yatırımları konuştu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret etti.

Güncel 12.04.2019, 22:54
281
Alkan ve Yalvaçer yatırımları konuştu

Ziyarette İl Koordinatörü Yalvaçer, TKDK’nın IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıktığını kaydederek, Rektör Alkan’dan desteklerini talep etti. TKDK, IPARD II dönemi 5. Başvuru Çağrı İlanıyla tarıma ve kırsala destek vermeye devam edildiğini anlatan Yalvaçer, “42 ilde faaliyet gösteren TKDK, bu çağrı ilanıyla 1,5 milyar liralık hibe paketini hayvancılık ile işleme ve pazarlama sektörlerine yönelik projelere kullandıracaktır. Yatırımlardaki tüm harcamalar KDV ve diğer vergilerden muaf olup, sektöre ve proje sahibinin durumuna göre değişmekle birlikte yatırımlar, %40-70 arasında hibe oranlarıyla desteklenecektir. Proje kabullerine 8 Nisan 2019 tarihi itibariyle başlandı” dedi.

Kısa süre önce proje hazırlayıcılara yönelik olarak Hitit Üniversitesi, KOSGEB ve TKDK işbirliği ile hayata geçirilen Proje Döngüsü Seminerine verdikleri destek için de Rektör Alkan’a teşekkürlerini ileten Yalvaçer, “Bu iş birliği ile gerek ulusal bütçe gerekse AB fonlarından gelen kaynaklardan ilimizin daha fazla istifade etmesine yönelik olarak proje sayısı ve kalitesinde artış sağlamak, proje başvurularında başarılı sonuçlar almak için farkındalık yaratmak ve proje hazırlayıcılar noktasında kapasite artırmak amaçlanmıştır” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Alkan da TKDK İl Koordinatörlüğünün çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade ederek “TKDK, 2013 yılından beri Çorum’a gerek hayvancılık gerekse tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik, AB standartlarında oldukça güzel tesisler kazandırdı. Bugün ilimizde gittiğimiz her yerde TKDK destekli yatırımları görür hale geldik. Şimdi çıkılan 5. Proje çağrısıyla yeni yatırımlar hayat bulacak. %40 ile %70 arasında değişen hibe oranlarıyla tarım ve hayvancılık sektörüne gönül vermiş, ekmeğini bu yoldan kazanan insanımızın önüne yeni bir fırsat gelmiş durumda. Çağrı döneminin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Geçen yıl HİTÜ ve TKDK işbirliğinde Alaca Avni Çelik MYO Veterinerlik Bölümü öğretim üyelerinin katkılarıyla “Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi ve Süt Hijyeni” konulu ortak bir proje yapıldığını belirten Alkan, “Bu yıl da ilimizde faaliyet gösteren proje hazırlayıcılarını çoğaltmak, ulusal bütçe ve AB fonlarından daha fazla istifade etme noktasında kapasite artırmaya yönelik “Proje Döngüsü Semineri” adı altında bir işbirliği faaliyeti gerçekleştirdik. Bu işbirliği faaliyetinin de olumlu sonuçlarını önümüzdeki dönemde göreceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@