“Alevi örgütlerinin partilerden ikbal beklentileri var”

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı’nda düzenlenen panelle Almanya ve Türkiye’de Alevi örgütlenmeleri konusunda bilgi verildi.

“Alevi örgütlerinin partilerden ikbal beklentileri var”

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı’nda düzenlenen panelle Almanya ve Türkiye’de Alevi örgütlenmeleri konusunda bilgi verildi.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 21:20
“Alevi örgütlerinin partilerden ikbal beklentileri var”
Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı’nda düzenlenen panelle Almanya ve Türkiye’de Alevi örgütlenmeleri konusunda bilgi verildi.

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Nurettin Aksoy’un açış konuşması ile başlayan panelde oturum başkanlığını Prof.Dr. Ayhan Yalçınkaya, yaparken Yrd. Doç.Dr.Pınar Ecevitoğlu, Almanya’daki Alevi Örgütlenmesi, Dr. Ali Murat ise Türkiye’deki Alevi Örgütlenmesi konularında bilgiler verdi.

Bir süredir devam eden alan çalışmasının belirli bir yere geldiğini ve elde edilen bilgilerle bir belgesel hazırlandığını söyleyen Nurettin Aksoy, hazırlanan belgeselin Alevilerin varlığını ortaya koyarak gençlere de ışık tutacağını söyledi.

Panelin açış konuşmasını yapan Prof.Dr. Ayhan Yalçınkaya, Almanya’nın hukuk kuralları ile Türkiye’deki hukuk kurallarının farklı olduğunu bu nedenle Almanya’dakilerin “bakın biz neler başardık” diyerek akıl hocalığı yapmaya çalıştığını ama akademik olarak ilgi gösterenlerin yurtdışındaki Alevilik örgütlenmelerinin akıl verecek kadar eski olmadığını bildiğini ifade etti. Almanya’daki Alevi gruplarının, sosyalist gruplar, işçi örgütlenmeleri, kültür örgütlenmeleri olarak kurulduğunu ve sonradan alevi örgütlenmesine evrildiğini belirten Yalçınkaya, “Oysa Türkiye’dekiler baştan Alevi örgütlenmesi olarak çıktı ve mahkeme mahkeme süründürüldüler Alevi ismini taşıyabilmek için kimin kime ders verebileceği şüpheli iki tarafın da birbirine ders verecek durumu yok yurtdışının ihtiyaçları durumu beklentileri çok farklı. Bunları tartışma konusu yapmak saçma Türkiye’deki durum çok farklı buradaki koşulları sormaksızın hangi problemleri bilmeksizin biz Almanya da neler kazandık. Türkiye’de hiçbir şey yapılmıyor diyerek ukalalık yapmaya kimsenin hakkı yok. Almanya Anayasası ve cebindeki Alman pasaportu ile bunu ben de kazanırım gel Türkiye’deki 12 Eylül faşist anayasası ile kazan sıkıyorsa. Gözaltına alındığında imdadına yetişecek Alman büyükelçiliği yoksa kazan. Birbirimizi kandırmayalım. Büyük kazanımlar sağlandı ve Tayyip Erdoğan gibilerine bunu ezdirmeye kimsenin hakkı yok” dedi. Türkiye’deki Alevi örgütlenmesinde kimsenin kendini kandırmaması gerektiğini vurgulayan Yalçınkaya, “Alevi örgütlülüğü bugün dip noktasında en kötü durumda olduğu evredeyiz. Sağcısı, solcusu, Kürtçüsü, Türkçüsü her Alevi örgütünün şu ya da bu partiden ikbal beklentileri var. Bir partinin arkasından küfredip arka kapıdan milletvekili olmak için Alevi önderleri. Biz kime oy vereceğiz sorusu var akıllarda Ekmeleddin’e verecek miyiz. Bu soruyu neden soruyoruz çünkü CHP bir kurtkapanına soktu vermezseniz rejim tehlikede Recep Tayyip bir dikta rejimi kuracak buna engel olmak için Ekmeleddin’e verin deniyor. Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy verirsek rejim tehditten kurtulacak mı rejimi tehdit eden başbakan mı cumhurbaşkanı mı. Bunların altında yatan temel sorun bizim doğrudan doğruya bizim örgütlenmemizle ilgili ve örgütlenmemizin temelini hatırlamakla ilgili Aleviler neden örgütlendi bunu bile bilemiyoruz” diye konuştu.

Yrd. Doç.Dr.Pınar Ecevitoğlu ise konuşmasında Almanya’daki Alevi örgütleri örneğinin son zamanlardaki gelişmelerle daha da önemli hale geldiğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Nisan ayında yaptığı konuşmada Almanya’daki alevi örgütlerini; Alisiz ya da ateist Aleviler olarak değerlendirdiğini söyleyen Ecevitoğlu, Türkiye’deki Alevi hareketi açısından en çok örnek verilen Almanya’daki hareketin bu temsili gücünün fazla olmasının da dikkat çektiğini anlattı.

Yakın zamana kadar AKP hükümeti Almanya’daki Aleviler ile ilgili fazla bir beyanda bulunmadığını söyleyen Yrd. Doç.Dr.Pınar Ecevitoğlu, “Orada kamu okullarında dini eğitim verme hakkına sahip oldular dinsel cemaat hakkı kazandılar. Bununla ilgili AKP’nin bir açıklama yaptığını görmedik. Geçtiğimiz aylarda bir konu oldu Almanya Cumhurbaşkanı Türkiye’ye geldi ODTÜ’de bir konuşma yaptı yargı bağımsızlığının hiçe sayılması gibi anti demokratik konulardan söz etti ve bunlardan kaygı duyduğunu söyledi. Bunun ardından AKP grup toplantısında Recep Tayyip Erdoğan bu konuşmaları eleştiren bir konuşma yaptı. Burada dikkat çekici olan Aleviler için önemli gelişmeler yaşanırken sessiz kalan Erdoğan, sonradan ‘bunlar Alisiz Alevi Ateist’ demesini nasıl anlamak gerekiyor. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve cemaatler de din dersi verdikleri yerlerde dinsel bir cemaat olarak kabul ediliyor. Türkiye’deki Alevi örgütlerinin bir isteği de zorunlu din derslerinin kaldırılması. Almanya’daki bu örnek de model olarak gösteriliyor” diye konuştu.
(Erkan BAYATLI)
Son Güncelleme: 23.07.2014 21:21