Albay Cemal Temizöz beraat etti

Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Cizre’de 1993-1995 yılları arasında meydana gelen 20 faili meçhul cinayettin aydınlanması için başlatılan çalışmalar sonrasında haklarında dava açılan, aralarında emekli Albay hemşehrimiz Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak'ın da bulunduğu 8 sanığın tüm suçlardan beraatına karar verdi. Temizöz aldığı üstün cesaret madalyasının boğazına ilmik diye geçirildiğini söyledi.

Güncel 06.11.2015, 23:24 06.11.2015, 23:28
1339
Albay Cemal Temizöz beraat etti

Cizre’de 1993-1995 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili Eskişehir’de görülen davada, aralarında emekli Albay hemşehrimiz Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın da bulunduğu 8 tutuksuz hakkında beraat kararı verildi.
Dava dosyasında sanıklar, Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından ‘Dosyanın Güvenliği’ gerekçesiyle Eskişehir’e nakledilmişti. Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’nden Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesine nakledilen dosyada bulunan sanıklar, “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, adam öldürmeye azmettirmek, adam öldürmek ve devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçlarından yargılanıyordu.
Kamuoyunda 'Cizre JİTEM davası' olarak bilinen ve güvenlik nedeniyle Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında sabah saatlerinde başlanıldı. Duruşma nedeniyle Eskişehir Adalet Sarayı çevresinde polisler geniş güvenlik önlemi aldı. Duruşmaya tamamı tutuksuz olan sanıklardan emekli Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ ile Burhanettin Kıyak, Fırat Altın, Hıdır Altuğ ve Adem Yakin ile avukatlar katıldı. Sanıklardan Kukel Atağ ve Temel Atağ ise duruşmaya katılmadı.
Görülen karar duruşmasında mağdur yakınları ile tutuksuz sanıklar ve yaklaşık 25 avukat katıldı. Duruşmada Kürtçe konuşan müştekilerin konuşması tercüman aracılığıyla Türkçeye çevrildi. Duruşma kamera ile kayıt altına alındı. Müşteki avukatlarının savunmalarının ardından sanıklar karar duruşmasında son kez ifade verdi.

“KARARA SAYGILIYIM”
Duruşmada konuşan Çorumlu emekli Albay Temizöz, haklarında verilen mütalaaya katıldıklarını ifade ederek, “Yıllarca terör örgütleri ile mücadele ederek, tehditler altında yaşadım. Bu dava sadece burada devam etmedi. Duruşma dışarıda yargılamalar oldu. 1992 yılında PKK’nın ilk kalkışma programı yaptığı yer Cizre’ydi. Arabasında, evinde vahşice boğazları kesilerek öldürülenleri kim öldürdü? Bunların hiçbiri bugün yargılanmıyor. Ben bu şartlar altında Cizre’ye geldim. Cizre’de görev yaptığım sürede huzurlu bir yer haline getirdim. Önceden Cizre’de ne oluyorsa, şimdide o oluyor. Zamanında kurturulmuş bölgeydi, şimdide böyle. Adli Tıp Raporlarında aleyhe bir durum yok. Aldığım Üstün Cesaret Madalyasını bu dava ile bir idam ipi gibi boynuma dolanmıştır. Terör örgütlerle yaptığım mücadeleden dolayı ve devleti kullananların hedefi oldum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum. Karar aşamasında son sözünü söyleyen Temizöz, “Mahkemenin kararına saygı duyuyorum” dedi.
Diğer sanıkları da dinleyen mahkeme heyeti suçsuz olduklarını ifade eden sanıklar, beraatlarına karar verilmesini istedi. Ardından sanık avukatları savunmalarını yaptı. Mahkeme heyeti karar vermek için duruşmaya ara verdi. Ara ardından kararını açıklayan heyet, sanıkların haklarında iddia edilen suçlardan ayrı ayrı beraat etmelerine karar verdi.
Duruşma sonrasında açıklama yapan müşteki avukatı Ahmet Özmen, uzun ve yorucu bir duruşmanın ardından çıkan kararın Türkiye demokrasisi için kara bir gün olduğunu belirtti.
(İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:50
Öğle 12:57
İkindi 15:30
Akşam 17:54
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@