“Ahiliğin temeli sevgi, kardeşlik ve üretimdir”

ESDER Çorum Şube Başkanı Mustafa Bulut, Ahiliğin amacının, zenginle fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak “sosyal adalet”i gerçekleştirmek olduğunu belirterek, “Ahilik Felsefesi, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi ve eğitimi esas alan öğretileri içermektedir” dedi.

Güncel 25.09.2014, 10:08 25.09.2014, 12:09
693
“Ahiliğin temeli sevgi, kardeşlik ve üretimdir”
Kısa adı ESDER olan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin Çorum Şubesi, Ahilik Haftası’nı 28 Eylül 2014 Pazar günü yoğun bir etkinlik programıyla kutlayacak.

Saat 12.00’de Ulucami’de vefat etmiş esnafın ruhları için Mevlid-i Şerif okutulacak, Hürriyet Parkı önündeki program ise Şube Başkanı Mustafa Bulut’un konuşmasıyla başlayacak. Törene katılacak Genel Başkan Mustafa Çelikus da bir konuşma yapacak.

Plaket ve uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikalarının verilmesinden sonra, kalfalıktan ustalığa geçiş töreni ve ahilik pilavı-ahilik şekeri ikramlarını, esnaf ziyaretleri izleyecek.

AMAÇ KÖPRÜ OLMAK VE SOSYAL ADALET
ESDER Çorum Şube Başkanı Mustafa Bulut, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Ahiliğin amacının, zenginle fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak “sosyal adalet”i gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Bulut , “Ahilik, sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerimizde de, Ahilik felsefesinin ve Ahi Evran kurallarının topluma tanıtılması hedeflenmektedir” dedi.

AHİLİK DOĞRULUK VE SAYGI DEMEKTİR
Ahlakı, doğruluğu temel alan Ahi kurallarının, bugünkü pek çok kurumun temelini de oluşturduğunu söyleyen Bulut , "Ahi felsefesi ile bugünkü Sosyal Güvenlik Kurumu, kooperatifler, tüketici mahkemeleri gibi pek çok toplumsal kurum aynı hedefleri paylaşmaktadır. Ahilik kaliteli üretmek, doğru tartmak, tüketiciye saygı demektir. Ahilik, dayanışma, siftah yaptıktan sonra müşterisini komşusuna yönlendirmek demektir. Ahilik, yardımlaşma, orta sandıkları marifetiyle ihtiyaç sahiplerine destek olmak demektir. Hülasa Ahilik, içinde bulunduğumuz çağın şartlarında unuttuğumuz, ama sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerleri bize hatırlatan bir esnaf geleneğimizdir.” ifadesini kullandı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@