“Ağır kış koşulları kan stoklarımızı olumsuz etkiliyor”

Türkiye genelinde yaşanan soğuk ve yağışlı havalar Kızılay’ın kan stoklarını da etkiledi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye genelinde 60 bin ünite olması gereken kan stok seviyesinin 30 bin civarına düştüğünü vurgulayarak, “Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır” sloganıyla kan bağışı çağırısı yaptı.

Güncel 30.12.2016, 23:53
407
“Ağır kış koşulları kan stoklarımızı olumsuz etkiliyor”

Kış koşulları, Türkiye'nin ihtiyacı olan kan miktarını eksiksiz karşılamak için binlerce personeliyle hizmet veren Kızılay’ın kan stoklarını da olumsuz etkiledi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, kış aylarında vatandaşların kan bağışına daha az gitmesi nedeniyle sıkıntı yaşanması ihtimalinin doğduğuna dikkat çekerek, kan stoklarında yüzde 50 oranında bir eksilme olduğunu bildirdi.

Türkiye genelinde 60 bin ünite olan kan bağışı stok seviyesinin 30 bin civarına düştüğünü vurgulayan Kızılay Genel Başkanı Kınık, soğuk hava şartlarının, fırtına ve kar yağışının insanların evlerinden çıkarak kan vermeye gitmesini engellediğini belirterek, “Bu durum stokta azalmaya neden oldu. Ama kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Kan ihtiyaçları devam ediyor. Hastanelerde ameliyatlar sürüyor.” dedi.

Kış mevsimine kan stoklarını artırarak girdiklerini belirten Dr. Kınık, “Fakat buna rağmen alarm durumumuz devam ediyor. Zira kan uzun süre saklanabilen bir ürün değil. Biz her gün ortalama 10 bin ünite kan alıp, testlerini yapıp hastanelere sevk etmek zorundayız. Kan stoklarımız ise olağanüstü durumlar için büyük önem taşıyor. Kış mevsiminin olumsuzlukları nedeniyle düşük kan bağışının ortaya çıkardığı açığı acil durum stoklarımızdan karşılıyoruz. Özellikle düzenli kan bağışçılarımızı bu mevsimde bir kez daha özveriye davet ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin bir yıllık kan ihtiyacının yaklaşık 2,5 milyon ünite olduğunu hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Kınık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz 2016 yılında 2 milyon 100 bin ünitenin üzerinde bir kan bağışı alarak ülke ihtiyacının büyük bölümünü karşıladık. Ancak her zaman için kana ihtiyaç vardır. Kan stokumuzun daha fazla düşmesi korkusu yaşıyoruz. İhtiyaç durumunda yetersiz kalmak istemediğimiz için başta halkımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza kan bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Lütfen herkes kan toplama merkezlerimize gelerek kan bağışında bulunsun. Bugün başkasına ihtiyaç olan kan, yarın kendimize ya da en yakınımıza ihtiyaç olabilir. Bu düşünceyle hareket etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@