11 Şubat 2014 Salı 22:54
“Afetler ayrım yapmaz”
Konferans, Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Mahir odabaşı tarafından verildi. Konferansa; Okul Müdürü Hasan Hüseyin Hastaoğlu, Müdür Başyardımcısı Ahmet Doğan ve ilgili öğretmenler katıldı.

Öğrencilere aydınlatıcı bilgiler veren Mahir Odabaşı, sivil savunma tedbirlerinin sadece uzmanın, itfaiyecinin görevi olmadığını, uyarıyı aldıktan sonra hizmetlisinden en üst kademedeki yöneticiye kadar herkesin görevi olduğunu belirterek, “Çünkü afetler ayrım yapmaz” dedi.

Odabaşı, açıklamasında şu bilgileri verdi: Öğrencilerin rahat ortamda eğitim görebilmesi için öncelikle sivil savunma açısından kendilerini güvende hissetmeli lazımdır. Ders görürken florsan düşüp patlarsa gözüme zarar verir mi, yangın çıkarsa dolaplardaki hortum ve YSC yangını en kısa sürede söndürebilir mi? Orta çaplı depremde bile acaba okulumdaki sabitlenmemiş eşyalar üzerimize düşebilir mi? Deprem akabinde merdivenler ne kadar tahliyeye imkan sağlar… Veya alternatif çıkış kapısı var mı? Pansiyonda kalıyorsa kendini olası afetlere karşı ne kadar rahat hisseder?

Bu soruların cevabı olumlu ise eğitime daha kolay adapte olabilir. Yoksa siz fen, matematik, sosyal vb. dersleri öğretirsiniz ancak olası depremler sonrası enkaz altında ne yapacağını öğretmezseniz sizin öğrettiğiniz bilgiler sadece yazılıda işe yarar. Enkaz altında göz göre göre hayatını kaybedebilir. Ben meseleye bu açıdan bakıyorum. Bunun mücadelesini kendi çapımda vermeye çalışıyorum. Onun için sivil savunma tedbirleri sadece uzmanın, itfaiyecinin görevi değil, uyarıyı aldıktan sonra hizmetlisinden en üst kademedeki yöneticiye kadar herkesin görevidir. Çünkü afetler ayrım yapmaz.”
(Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 11.02.2014 23:05