“Aday öğretmenlik süreci, hukuk ilkelerine aykırıdır”

Kısa adı Eğitim-İş olan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Şube Başkanı İlhan Yaşar, aday öğretmenlerin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 11 Ekim 2015 tarihinde adaylıklarının kaldırılması sürecinin bir parçası olan yazılı sınava tabi tutulacaklarını hatırlatarak, “Buna göre, 2014 Eylül ayında atanan 40 bin aday öğretmen, 11 Ekim’deki sınavda başarılı olursa asil öğretmenliğe geçiş yapacak. Eğitim-İş olarak, üniversite eğitiminin ardından KPSS engelini aşarak ataması yapılan ve 1 yıl fiili olarak çalışan aday öğretmenlerin tekrar yazılı ve sözlü sınava tabi tutulmasını kabul edilebilir bulmuyoruz.” dedi.

Güncel 07.10.2015, 01:05 07.10.2015, 01:06
251
“Aday öğretmenlik süreci, hukuk ilkelerine aykırıdır”

AKP Hükûmeti’nin bu tür uygulamalarla “yandaş atama” modeli geliştirdiğini iddia eden Eğitim-İş Şube Başkanı İlhan Yaşar, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:
“Millî Eğitim Bakanlığı’nın ataması yapılan aday öğretmenlerimize dayattığı bu sınavlar silsilesinin her aşaması adalet ilkeleri ve liyakate dayalı ölçme-değerlendirme sistemi bakımından sorunludur. Bu, AKP’nin kendi yandaşlarını kayıracağı, yandaş olmayanları da ‘adaylığını kaldırmam, meslekten atarım’ tehdidiyle boyun eğdireceği bir sistemdir. Okul müdür ve müdür yardımcılarının görevlerine son vererek tamamen yandaş atama modeli var eden AKP hükümeti, bütün kurumları kendine biat eden idarecilerle doldurmuştur. Şimdi de güçlüklerle, bin bir zahmetle kazandıkları KPSS sınavı ile öğretmenliğe atanan öğretmenlerimizi, yandaş idarecilerin performans değerlendirmesine tabi tutmaktadır.
AKP iktidarı devam ettikçe, yandaşların kayırıldığı sistem de devam edecek, aday ve asil öğretmenler hiç ayrımsız mesleklerinden atılma ve kadro güvencelerini kaybetme riskini yaşayacaklardır. Yoksul halkın türlü fedakârlıklarıyla okutulan evlatları, AKP’nin kayırmacı ve adaletsiz sınav sistemi neticesinde mesleklerini kaybetme tehdidi yaşamaktadır.
Eğitim-İş olarak, aday öğretmenliğin kaldırılma sürecini tamamen yansız, objektif ve adaletli bir yönetmelikle yapılmasını, yandaşlığın değil yapılan işin niteliğinin esas alınmasını talep ediyoruz. Aday öğretmenlerimizin karşılaşacağı her mağduriyette örgütlü gücüyle yanlarında olacak ve hukuk içinde mücadelemizi sürdüreceğiz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:15
Yatsı 22:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@