“5 yılımızı taçlandıracağız”

Çorum Belediyesi’nin 2015-2019 yıllarını kapsayacak olan stratejik planı Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

Güncel 09.10.2014, 02:59 09.10.2014, 03:00
1181
“5 yılımızı taçlandıracağız”
Çorum Belediyesi’nin 2015-2019 yıllarını kapsayacak olan stratejik planı Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

“Belediye’nin kurumsal gelişimi, kentsel gelişimi, çevre ve sağlığı ile toplumsal gelişimi” başlığı altında 4 ana başlıkta ele alınan stratejik plan ile ilgili Belediye Başkanı Muzaffer Külcü tarafından Meclis üyelerine bilgi verildi.

Stratejik planın Türkçe karşılığının 5 yıllık yol haritası anlamına geldiğini ifade eden Külcü, “Bu plan bir kanun kapsamında yapılmaktadır. 2009 yılının bu günlerinde 2010-2014’ü kapsamak üzere bir stratejik plan yapmıştık. Bu defa 2015-2019 yılları dönemine ait ikinci bir stratejik plan hazırlamış bulunuyoruz. STK’ların, kısmen kamu kurumlarının ve mahalle muhtarlarının tümünün içinde olduğu katılımcı bir yöntemle bu planı belirledik. Stratejik planda toplumun tüm sosyal kesimlerini gözetmek durumundaydık. Bunu yaparken hedeflerimizin rasyonel olması gerekiyordu. Elimizdeki kaynakları da göz ardı etmeksizin değerlendirmemiz lazım” dedi.

Külcü, stratejik planın kurumsal gelişim, kentsel gelişim, çevre sağlığı ve toplumsal gelişim adı altında 4 ana başlıktan oluştuğunu söyledi. Kurumsal gelişim başlığı altında vadesi gecikmiş bir borç stoklarının olmayışı, e-belediyecilik çalışması, makine parkının güçlü olması, gelişmiş asfalt ve taş ocağı şantiyesinin bulunması, halkla ilişkiler faaliyetinin ileri seviyede olması, teknik personel sayısının yeterliliği, dijital arşivin oluşturulması ve personel giderinin yüzde 30’un altında olmasının güçlü yanları olarak görüldüğünü ifade eden Külcü, zayıf yönlerinin ise hizmet binalarının yetersizliği, altyapı hizmetlerinin kayıt dışında olması, AB fonlarından istifade edilememesi, iç mevzuatın güncellenmemesi olduğunu söyledi.

Kentsel Gelişim başlığında ise kent alanlarının planlı olmasının belediyenin güçlü olduğu yönlerden birisi olduğunu anlatan Başkan Külcü, altyapıda ciddi sorunların olmaması, alternatif su kaynaklarının bulunmasının diğer güçlü yönleri oluşturduğunu söyledi. Külcü kentin tek merkezinin bulunması, kent meydanlarının olmaması, toplu taşıma araçlarını kullanmadaki düşüklüğün ise zayıf yönleri gösterdiğini bildirdi.

Çevre Sağlığı konusunda, temizliğin Çorum Belediyesinin en güçlü olduğu konulardan birisi olduğunu vurgulayan Külcü, atık su ve arıtma su tesisinin bulunması, itfaiyedeki araçların çok güçlü olmasının ise Çorum Belediyesinin bu alandaki diğer güçlü yönlerini oluşturduğunu söyledi. Külcü, kentsel atıkların kaynağında ayrılmamasının ise zayıf yönü oluşturduğunu söyledi.

Toplumsal Gelişim başlığı altında kadın kültür ve gençlik merkezleri ile engelli eğitim merkezi, evde bakım hizmeti ve gıda yardımlarının Çorum Belediyesinin güçlü olduğu yönleri oluşturduğunu dile getiren Başkan Külcü, Çorum’da bir AVM’nin bulunmaması, oratoryom gibi bir kültür ve sanat merkezinin bulunmamasının ise eksiklik olduğunu bildirdi.

Hazırlanan stratejik planın bir yol haritası olduğunu özellikle ifade eden Külcü, “Stratejik Planda yer alan her şey hayata geçirilecek diye bir durum söz konusu değildir. Ancak hedefimiz bunu gerçekleştirmektir. Bu yol uzun ve meşakkatli bir yoldur. Son 5 yıllık dönemde yaptığımız çalışmaları önümüzdeki 5 yıllık dönemde yapacağımız çalışmalarla taçlandırmak istiyoruz. Azmimiz, heyecanımız ve çabamız bunun için olacaktır” dedi.

Külcü’nün konuşmasının ardından 5 yıllık stratejik plan oybirliğiyle kabul edildi.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@