4. Kaygusuz Abdal Yarışması’nda Çorumlu ozanların büyük başarısı

Alanya’da yayınlanan Güncel Sanat Dergisi’nin düzenlediği yarışmada, Çorum’dan Hasan Korkmaz, “Hece” dalında birinci olurken, İbrahim Gösterir ikinciliği aldı. (Aşık Cefai) Müslüm Koygun’un şiiri ise “Kızıl Kule” ödülüne değer bulundu.

Güncel 29.04.2014, 22:20 29.04.2014, 22:26
1049
4. Kaygusuz Abdal Yarışması’nda Çorumlu ozanların büyük başarısı

Antalya’nın Alanya ilçesinde yayınlanan Güncel Sanat Dergisi'nin Kaygusuz Abdal adına dördüncüsünü düzenlediği Kısa Öykü ve Şiir Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni Alanya Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Güncel Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Arslan Bayır, açış konuşmasında Kaygusuz Abdal’a ilişkin bilgiler verdi. Yarışmaya yurt genelinden yoğun bir katılımın olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tuğrul İnal ise, Kaygusuz Abdal’dan günümüz şairlerine uzanan tarihsel bir süreç içinde şiirin yeri üzerine özlü bir konuşma yaptı. Değişik ozanların şiirlerinden alıntılarla zenginleştirdiği konuşmasında, şairlik iddiasında bulunanların yalnız Türkiye’deki şiir akımlarını değil, dünya şiirini de incelemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Ödül törenine katılmak üzere değişik illerden gelen şair ve yazarlar birbirleri ile tanışma olanağı buldular. Yarışmada derece alan şairlerin ve yazarların tanıtımının yapıldığı bir sunum törene renk kattı. Ödül alan şairlerin, şiirlerini seslendirdiği, yazarların kendilerini tanıttığı etkinlik, söylenen şarkı ve türkülerle doğaçlama bir dinletiye dönüştü.

Öykü dalında Çorum’dan katılımın olmadığı yarışmada Çorumlu ozanlar büyük başarı elde ettiler. Hece dalında Hasan Korkmaz, “Geldim” adlı şiiriyle birinci olurken, İbrahim Gösterir “Bir Sen Yanmazsın” adlı şiiriyle ikinciliğe değer görüldü. Üçüncülüğü Azerbaycan’dan Hümbetova Tehmine’nin kazandığı yarışmada Çorumlu Müslüm Koygun (Âşık Cefai) “Gel Atam” adlı şiiriyle Kızıl Kule Ödülü’nün sahibi oldu. Hasan Korkmaz ile İbrahim Gösterir geçen yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmada da ödül almışlardı.

Şiir dalındaki seçici kurul, Prof. Dr. Tuğrul İnal, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, Hasan Uğur Taşçı, Metin Turan, M. Demirel Babacanoğlu’ndan oluşuyordu.
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
kapalı
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@