10 derneğe 972 bin TL proje desteği

Çorum Valiliği, Sivil Toplum İlişkileri Müdürlüğü 2019 yılında ilimizde bulunan 10 derneğe toplam 972 bin liralık proje desteği sağladı.

10 derneğe 972 bin TL proje desteği

Çorum Valiliği, Sivil Toplum İlişkileri Müdürlüğü 2019 yılında ilimizde bulunan 10 derneğe toplam 972 bin liralık proje desteği sağladı.

09 Ocak 2020 Perşembe 21:20
10 derneğe 972 bin TL proje desteği

Çorum Valiliği Sivil Toplum İlişkileri Müdürü Mustafa Bayrak, konuşla ilgili yaptığı açıklamada Vali Mustafa Çiftçi, Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı başta olmak üzere bu projelerde görev alan ekiplere teşekkür ettiğini söyledi.

Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkileri Genel Müdürlüğü’nün dernekleri desteklemek amacı ile açmış olduğu 15 milyon TL’lik proje bütçesinden ilimiz derneklerine 972 bin TL’lik proje desteği sağlandığını vurgulayan Mustafa Bayrak, “İçişleri Bakanlığı bütçesinden derneklere yardım yapılması hakkında yönerge kapsamında ilimizde 13 Dernek tarafından yapılan başvurudan 10 Derneğe ait proje İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürü tarafından onaylanmıştır. En az 4 aydan başlayıp 12 ay uygulanacak projelere Toplam 972 bin TL verilmiştir. Bu bütçeyle derneklerimiz yapamadıkları, bütçe oluşturamadıkları faaliyetleri yapacaklar ve üyelerine amaçlarına uygun faaliyetler gerçekleştirerek ilimize fayda sağlayacaklardır. Derneklere yönelik projelere başvuru her yıl devam etmektedir. Genelde müracaat süresi Ocak ayında başlayıp sene sonuna kadar devam etmektedir. Çorum’da bulunan tüm Derneklerimizi Bu projelerden faydalanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sivil Toplum İlişkileri Müdürü Mustafa Bayrak yaptığı açıklamada destek alan dernekler, projeler ve yapılan faaliyetleri şu şekilde açıkladı: “ 1- ÖZEL EĞİTİME MUHTAÇ SPASTİK ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARI KORUMA DERNEĞİ- “AİLEM MUTLU ZİHNİM MUTLU” PROJESİ; Projenin temel amacı Çorum merkez ve ilçelerimizde dezavantajlı ve riskli durumda bulunan gençlere ulaşılarak onların toplumsal uyumlarının sağlanması, sosyal entegrasyon ve istihdam edilebilirliğin arttırılması, hayatlarının sonraki süreçlerinde doğru tercihler yapmalarının sağlanmasıdır. Ailelerin ve bireylerin yanlış alışkanlıklarla ilgili bilinçlendirilmesi de yine projenin amaçları arasında yer almaktadır.

2- HİTİT AKADEMİ DERNEĞİ- “NİKONYA’YI ÇORUM YAPAN GÖNÜL SULTANLARI” PROJESİ: Çorum’un tarihi değerlerini ve Çorum’un tarihine damga vurmuş kişilerin geniş kitlelere tanıtılmasını sağlamak amacıyla proje kapsamında belgesel çekmek. Belgesel çekimi yapılacak kişiler ve bu kişilerin tekke ve zaviyeleri

*Elvan ÇELEBİ ve Zaviyesi

*Abdal ATA ve Zaviyesi

*Osmancık Koyun baba ve Zaviyesi

*Seydim sultan ve zaviyesi

*Balım Sultan Ve Zaviyesi

*Piri Baba Ve Tekkesi

*Şeyh Hamza Ve Tekkesi

3- KADER KANSERLE SAĞLIKLI YAŞAM DERNEĞİ- “HASTA OKULU VE KANSERDE FARKINDALIK” PROJESİ: Bu proje ile kanser konusunda toplumda farkındalık ve duyarlılığı artırılması amaçlanmıştır.

4- ÇORUM MUCİTLER DERNEĞİ- “ROBOTİK MUCİT ATÖLYESİ” PROJESİ: Bu proje ile ilgi alanlarına göre, mekan, imkan ve eğitim desteği verilen istekli bireylerin, robotik konusunda yeteneklerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.

5- DOĞRU AMAÇLARLA TOPLUMSAL ENTEGRASYON DERNEĞİ- “DOĞRU AMAÇ VE ARAÇLARLA TOPLUMSAL UYUM” PROJESİ: Projenin amacı gençlerin günümüzün en önemli problemi olan bağımlılıklar ve sebep olduğu sosyalleşememe gibi problemlerine karşı birlikte hareket etmelerini ve sosyalleşmelerini, birlikte yaşama kültürü aidiyet duygularını ve toplumsal bilincin arttırılmasıdır.

6- DODURGA GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ- “GENÇLİĞİMİZ GELECEĞİMİZ, ŞEHİTLERİMİZ VARLIĞIMIZ” PROJESİ: İlçedeki gençlerin spora duyarlılığını artırmak ve şehitlerimiz için vefa duygusu oluşturmak.

7- LAÇİN EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE TURİZM DERNEĞİ- “LAÇİN’DE KUŞAKTAN KUŞAĞA 15 TEMMUZU ANLAMAK” PROJESİ; Projenin amacı Laçin ilçesindeki çocuk ve gençlere Türk el sanatlarının aktarılması, bunu yaparken günümüz teknolojik imkanlarının etkin şekilde kullanılması. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ülkemiz ve milletimiz için ortaya çıkardığı “MİLLİ BİRLİK, MİLLİ ŞUUR, VATAN SEVGİSİ, DEVLET BİLİNCİ” gibi ana temalarının sanatsal bir bakış açısı ve teknolojik imkânlar kullanılarak kalıcı öğrenmeler oluşmasını sağlamak.

8- ÇORUM VEFA GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ- “MİNİK MİLLİLER PROJESİ” PROJESİ; İlkokul öğrencilerinden futbola yetenekli öğrenceleri tanıyıp potansiyellerini ortaya çıkarmaya yardımcı olmak, sportif faaliyetlerin yanı sıra dini, ahlaki ve sosyal ilişkiler yönünden gelişiminin sağlanmasına katkıda bulunmak.

9- ÇORUM KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ- “ANADOLU KÜLTÜR MOZAYİĞİ/ADİGE” PROJESİ: Kafkas kültürünü tanıtma ve yeni nesilrele aktarmak.

10- UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE DERNEĞİ- “HAYATA BAĞLAN” PROJESİ: Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirme. Okullarda yapılacak eğitim ve etkinliklerle farkındalığı arttırmak projenin amaçlarındandır”

(Volkan SINAYUÇ)