Hüseyin Gazi Türbesi’nin onarılması istendi

Alaca Belediye Başkanı Muhammed Esat Eyvaz, Vali Mustafa Çiftçi’den tarihi Hüseyin Gazi Türbesi’nin oranımı konusunda yardımcı olmasını istedi.

Alaca 29.01.2019, 21:15
691
Hüseyin Gazi Türbesi’nin onarılması istendi

Vali Mustafa Çiftçi’nin belediyeyi ziyaretinde konuşan Başkan Eyvaz, Alaca’nın 3 km. güneyinde yer alan Hüseyin Gazi Türbesi’nde diğerlerinden farklı olarak medrese, türbe, aşevi, misafirhane, çeşme ve havuz bulunduğunu kaydederek, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait iken önceki yıllarda şahsa satılan yerin 13yy.da yaptırıldığının tahmin edildiğini ifade etti.

Yapılan çalışmalar kapsamında defalarca Türbe’nin bulunduğu alanın sahibinden alınması için girişimlerde bulunulduğunu, sahibinin satmaya yanaşmaması nedeniyle son çare olarak alanın kamulaştırıldığını anlatan Belediye Başkanı Muhammed Esat Eyvaz, alanın kamulaştırma bedeli konusunda İl Özel İdaresi’nden de destek alındığını ifade etti. Başkan Eyvaz, tarihi yapının restorasyonu için gerekli çalışmaların yapılmasını istediklerini, şu an belediyenin sahibi olduğu alanın gerekirse Valilik ya da vakıflara devrinin yapılabileceğini vurguladı.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
34°
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@