HİTÜ ile Alaca Belediyesi’nden işbirliği

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nda “Mevcut Durum, Beklentiler ve Fırsatlar” paneli düzenlendi.

HİTÜ ile Alaca Belediyesi’nden işbirliği

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nda “Mevcut Durum, Beklentiler ve Fırsatlar” paneli düzenlendi.

15 Ocak 2018 Pazartesi 23:18
HİTÜ ile Alaca Belediyesi’nden işbirliği

Alaca Avni Çelik Meslek MYO Kampüsü’nde “Mevcut Durum, Beklentiler ve Fırsatlar” ismi ile düzenlenen etkinlikte panelin moderatörlüğünü Alaca Avni Çelik MYO Müdürü Doç. Dr. Metin Uçar yaptı.

Panele konuşmacı olarak ise Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, Alaca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cumhur Atalık ve Alaca TSO Yönetim Kurulu Başkanı Günser Şirin katıldı. Panele ilçe kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve HİTÜ öğretim elemanları ile öğrencileri katıldı.

Panelde ilk olarak konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Alaca Avni Çelik MYO’nun önemli gelişmeler kat ettiğini ifade etti. Alaca ilçesinde başlatılacak olan yüksek lisans eğitiminin altını çizen Alkan, MYO koordinatörlüğünde yüksek lisans eğitiminin verilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Alaca Belediyesi ile çok güzel bir işbirliği neticesinde hep birlikte önemli başarılara imza atıldığını ve Alaca Avni Çelik MYO’nun hızlı bir büyüme ivmesi yakaladığını söyleyen Prof. Dr. Alkan, bu süreçte öğretim elemanlarının da önemli bir paya sahip olduğunu vurguladı.

ALKAN: “İLÇELERİ AYRI TUTMADIK”

Elde edilen başarıda emeği geçenlere teşekkür eden Alkan: “İlçelerimizi hiçbir zaman merkezden ayrı tutmadık. İlçelerimizin dinamiklerine göre, orda ne tür eğitsel faaliyetleri yaparsak daha fazla katkı sağlarız düşüncesiyle yola çıktık. MYO’larda ilgili sektörün eleman ihtiyacını gidermek üzere yetiştirilen öğrencilerimizden oluşuyor. Hitit Üniversitesi olarak öğrencilerimizi tüm Türkiye’deki benzer mezunlarıyla yarışacak şekilde yetiştirmeye gayret ediyoruz. İlk önceliğimiz de kendi ilimiz ve kendi ilçemize dokunabilmektir. Bu anlamda da ilçelerimizdeki MYO’ların oluşumları ve açtığımız programlar oluşturulması zor olan süreçlerdir. Kaç öğrenciniz var sorusundan ziyade ne tür eğitimler veriyorsunuz neler yapıyorsunuz sorusunun cevabını almak son derece önemliydi ve bu anlamda zor olanı denedik” dedi.

KAYMAKAMDAN MYO’YA DESTEK

Alaca Kaymakamı Kurtyemez ise “Genç bir MYO’ya sahibiz. 2012 yılında başlatılan MYO süreci, bugün tüm hızıyla ilçemizde devam ediyor. İlerleyen dönemlerde de MYO’muzun büyüyerek öğrenci sayımızın 1000’lere ulaşacaktır” dedi.

Alaca’nın tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Kurtyemez, ilçede bulunan kazı alanlarından da bahsederek Alaca’nın turizm alanında da gelişmeye açık olduğunu belirtti. Kurtyemez, ziraat, veteriner ve turizm ile ilgili bölümlerle bölgenin sahip olduğu potansiyele büyük ölçüde katkı sağlayacağına inandığını söyleyerek Alaca Avni Çelik MYO’nun gelişimi için Kaymakamlık olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

“YÜKSEKOKULUN GELİŞİMİ İLÇEYE DE KATKI SAĞLIYOR”

Belediye Başkanı Eyvaz ise Alaca Avni Çelik MYO’nun kuruluş ve gelişimine ilişkin bilgiler vererek “Artık geldiğimiz noktada MYO’muzda ilçemizin gelişimini konuşuyor hale geldik. Üniversitemizin ilçemizde var olması ilçenin sosyo-kültürel yapısının değişmesi, ufkunun genişlemesi demektir” dedi.

Alaca’nın turizm, tarım, hayvancılık alanlarında gelişime açık olduğunu ve ilçenin jeopolitik konumunun önem arz ettiğini belirten Eyvaz, bu alanlarda HİTÜ ile yapılabilecek projelerin bölgeye büyük fayda sağlayacağını dile getirdi.

ATALIK VE ŞİRİN: “HİTÜ İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Alaca’nın tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan İlçe Tarım Müdürü Atalık da tarım ve hayvancılık sektörünün geliştirilmesine yönelik Bakanlığın başlattığı projelerden bahsederek bu alanlarda HİTÜ ile yapılabilecek işbirliklerinin Alaca için önemli olduğunu ifade etti.

Alaca TSO Başkanı Şirin, HİTÜ ve Alaca Avni Çelik MYO’nun gelişimi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek Alaca’da kurulacak olan Organize Hayvancılık Bölgesi hakkında bilgiler verdi. 50 yıllık bir plan çerçevesinde bölgenin ilk 2 etapta 30 bin hayvan kapasitesine ulaşacağını söyleyen Gürsel Şirin, Hitit Üniversitesi’nin ilgili eğitim birimleri ve bölümleriyle yapılabilecek işbirliklerinin önemine de değindi.

Panel Alaca’nın mevcut durumu ve beklentileri hakkında fikir alışverişinde bulunulması ile sona erdi.

PROTOKOL

Panelin ardından Hitit Üniversitesi ile Alaca Belediye Başkanlığı arasında “Alaca’yı Düşünüyorum” projelerine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Protokol Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Belediye Başkanı Eyvaz tarafından imzalandı.

Protokole ilişkin yapılan açıklamada “Söz konusu protokol ile sosyal-kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşerilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi ve benzeri konularda Belediye ve Üniversite işbirliğini sağlayarak belediyenin sorumluluk alanına giren sektör ve alanlarda sorunları ortaya koyacak, veri toplayacak, çözüm üretecek araştırma projeleri üretmek, lisansüstü çalışmalar yapmak ve uygulamaların gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” denildi.

(Volkan SINAYUÇ)