Antik Örükaya Barajı turizme kazandırılacak 

Alaca’da bulunan Roma dönemine ait antik Örükaya Barajı’nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. 

Antik Örükaya Barajı turizme kazandırılacak 

Alaca’da bulunan Roma dönemine ait antik Örükaya Barajı’nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. 

13 Mart 2017 Pazartesi 23:55
Antik Örükaya Barajı turizme kazandırılacak 

Örükaya köyünde bulunan Antik Örükaya Barajı’nın gün yüzüne çıkarılması için Çorum Valiliği ve Hitit Üniversitesi tarafından önümüzdeki günlerde bölgede kazı çalışması başlatılacak. Bölgedeki arkeolojik kazı çalışmaları Hitit Üniversitesi tarafından yürütülen ilk kazı olacak. Alacahöyük, Şapinuva ve Hattuşa destinasyonunda yeni bir ziyaret noktası olarak turizme kazandırılması hedeflenen antik barajın yanı sıra bölgedeki höyük alanında kazı yapılacak. Arkeopark konseptinde yürütülmesi planlanan çalışmalar kapsamında bölgedeki doğal güzellikler tarihle buluşturulacak.
Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Örükaya köyünü ziyaret ederek tarihi barajın bulunduğu alanda incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Müze Müdürü Dr. Önder İpek ve Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yaşar Ersoy, baraj ve bölge hakkında yetkililere bilgi verdi. Prof. Dr. Yaşar Ersoy, Örükaya yerleşimi ve barajının arkeolojik kazılar neticesinde ortaya çıkarılmasının dönemin çevresel koşullarının aydınlatılmasında önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.
Çalışmalarda Örükaya su bendinde uygulanmış olan inşa tekniğinin de inceleneceğini dile getiren Prof. Dr. Ersoy, “Anadolu ölçeğinde Hellenistik ve Roma dönemlerine tarihlenen herhangi bir baraj veya bendin araştırmasının yapılmamış olması, Örükaya’dan elde edilecek bilgiyi değerli kılacak ve hem literatür için hem de bölge arkeolojisi için önemli bir örnek sağlayacaktır” dedi.

AK Parti Çorum milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Hitit Üniversitesi ve Çorum Valiliği tarafından bölgede Helenistik çağdan kalma bir baraj gövdesi ve yanındaki höyüklerin ortaya çıkarılması için bir kazı çalışması yapılacağını açıkladı. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversitenin eğitim faaliyetlerinin dışında diğer alanlarda da toplumda sosyal ve kültürel yapıya dokunacak projelere el atmasının üniversitelerin olmazsa olmaz misyonlarının başında olduğunu belirtti.

Turizm master planının esaslarının belli olmaya başladığını belirterek Vali Necmeddin Kılıç da, “Bu plan dahilinde Alacahöyük, Şapinuva ve bunun etrafındaki höyükleri, kurganları, tümülüsleri açarak bir seyahat hattı oluşturup, ilimize daha çok turist gelmesini sağlamak amacıyla çalışmamız var. Bu çalışmalardan bir tanesi de burada bulunan tarihi barajımızı yeniden turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Mevcut barajla birlikte bütünleyerek daha önceki höyükleri açarak turizmin hizmetine sunmak hem bölge, hem Alaca hem de Çorum için katkı sağlayacak” dedi.
İncelemeler sırasında Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ ve idari müdürleri de hazır bulundu. (İHA)

banner155