Yürüyen merdiven çok iyi, ama engelli asansörü çalışmıyor

Belediye’nin Ulucami’de yaptırdığı modern abdesthane ve tuvaletler vatandaşın takdirini kazanıyor. Ama, sık sık arızalanan engelli asansörünün çalışmaması, bu hizmeti birazcık da olsa gölgeliyor.

Yürüyen merdiven çok iyi, ama engelli asansörü çalışmıyor

Belediye’nin Ulucami’de yaptırdığı modern abdesthane ve tuvaletler vatandaşın takdirini kazanıyor. Ama, sık sık arızalanan engelli asansörünün çalışmaması, bu hizmeti birazcık da olsa gölgeliyor.

12 Ağustos 2014 Salı 23:06
Yürüyen merdiven çok iyi, ama engelli asansörü çalışmıyor
Çorum Belediyesi’nin Ulucami tuvaletlerini yenilemesi, burada modern abdesthane ve tuvaletler yaptırırken yürüyen merdiveni de ihmal etmemesi büyük takdir topluyor. Ancak, sık sık arızalanan engelli asansörünün çalışmaması da şikayetlere konu oluyor.

Ulucami cemaatinden 82 yaşındaki Osman Lekçi yürüme güçlüğü çektiğini belirterek, asansörü kullanmak istediğini ancak bugüne kadar ya arızası nedeniyle ya da gereğinden fazla meşgul edilmesinden ötürü bir türlü kullanamadığını belirtti.

68 yaşındaki Arif Karadeli ile 76 yaşındaki Mustafa Bolat ise Belediye’nin yaptırdığı asansör ve yürüyen merdivenlerin çok güzel bir hizmet olduğunu ifade ederek, “Ancak ne hikmetse yapıldığı günden bu yana şu asansöre binmek kısmet olmadı. Bu asansörün randımanlı çalıştığını bir türlü göremedik. Camimizin asansörünün tıkır tıkır çalışacağı günleri dört gözle bekliyoruz.” şeklinde görüş bildirdiler.

45 yıldır Hollanda’da yaşadığını dile getiren 73 yaşındaki Hasan Urgancı da “Belediye güzel bir şey yapmış, bu asansörü yaşlıların kullanımına sunmuş. Ama görüyoruz ki şu an çalışmıyor. Avrupa’da herhangi bir iş tamamlandıktan sonra öylece bırakılmaz. Söz konusu işin verim sağlayıp sağlamadığı daha sonraki takip ve ölçümlerle belirlenir. Sayın Belediye Başkanı Muzaffer Külcü şehre kazandırdığı bu hizmetten dolayı gurur duyabilir, bence hakkıdır da… Ancak bu asansörün çalışıp çalışmadığını, insanlara faydalı olup olmadığını her saniye takip edemez. Bunu birilerinin Başkan Bey’e bildirmesi lâzım. Madem bu asansör yapılmış, o hâlde düzgün çalışması için gerekli tedbirlerin alınması ve işin titizlikle takip edilmesi gerekir.” diye konuştu.Asansör çilesi, merdiven korkusu…
Ulucami cemaatinden 72 yaşındaki Mustafa Cennet isimli vatandaş, yaşlı ve engelliler için yaptırılan asansörü kullanmak istiyor. Mustafa Amca düğmesine basarak çağırdığı asansörün uzun süre gelmesini bekliyor ancak bir hareket göremeyince umudunu kesiyor.

Yürüyen merdivenlere yorgun ve isteksiz adımlarla yönelen yaşlı adam, öyle anlaşılıyor ki kullanım alışkanlığı olmadığı için, büyük bir endişe ve panikle bir müddet bu merdivenlerin başında kala kalıyor.

Çevredekilerin “Atla, atla!” şeklindeki yönlendirmesiyle bir çocuk tedirginliği içerisinde ve yürüyen merdivenin kenarlarından sıkı sıkı tutarak güçsüz bacaklarıyla adım atıyor.

Objektiflerimize yansıyan bu görüntüler, yaşlı ve yürüme güçlüğü çeken yurttaşların asansöre duydukları ihtiyaç ve zorunluluğu bir kez daha gözler önüne seriyor.
(Recep SERBES)
Son Güncelleme: 12.08.2014 23:09