Üzüm üzdü zeytin güldürdü

Alaşehir ve çevresinde üzüm üreticileri fiyatların düşüklüğü ve üzümlerin elde kalmasından dolayı mağdur olurken, zeytin üreticileri bu sene altın yılını yaşıyor.

Güncel 21.10.2014, 11:48 21.10.2014, 11:49
729
Üzüm üzdü zeytin güldürdü

Geçen yıl yaş olarak en düşük fiyat 80 kuruş, kuru olarak 5,5 TL’ye kadar üzüm satarak yüzü gülen üzüm üreticisi, bu yıl yaş üzümün 50 kuruşa kadar düşmesi ve buna rağmen alıcı bulamayışı, kuru üzümün de 1,5 TL’ye kadar düşmesi yüzünden zor günler geçiriyor. Geçen yıla göre rekolte düşüklüğü nedeniyle yüzde 1000 fiyat artışı ile 5 TL’ye kadar yükselen zeytin ise üreticinin yüzünü güldürüyor.

Alaşehir’de 16 bin dekar alanda zeytin üretimi yapan üreticiler, zeytin fiyatlarından memnun kaldı. Geçen yıl 2 –3 TL’ye alıcı bulan zeytin bu yıl 5 TL’ye yükseldi. Zeytin üreticisi Eyüp Şimşek, üzüm fiyatlarının çok gerilediğini ancak zeytinde karlı bir yıl yaşandığını belirterek, "Rekolte düşüklüğü zeytin fiyatlarını yükseltti. Rekolte düşük olsa da kalite yüksek. 18-20 kalibre zeytin 5 TL’ye alıcı buluyor. 20-25 kalibre zeytin daha yüksek fiyata alınabiliyor. Zeytinin en büyük avantajı parasının peşin olması. Üzümde hem ucuz satıyoruz hem de parayı alamama riskimiz oluyor. Ancak zeytin üzüme asla alternatif olamaz" dedi.

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk de yaptığı açıklamada, "Dileğimiz üzümde de memnun olmak ancak üzümcü bu yıl en kötü yılını yaşadı. Üzüm, yaş olarak 50 kuruşa, kuru olarak 1,5 TL’ye kadar düştü. Zamanında üzümcünün sigortası olarak yapılan Suma, üretici için yeterli fiyat veremedi. Üreticiler bu yıl bankalara olan borçlarını ödeyemez" diye konuştu.

Devletin üzüm üreticisine daha çok destekleme vermesi, mazot ve gübrede özel indirimler uygulaması gerektiğini vurgulayan Türk, "Üzümcüye özel ÖTV’siz mazot ve gübre verilmeli. Suma artırılmalı. Tariş de üzüm alımlarını daha fazla yapmalı ve üzüm fiyatlarını daha erken açıklayarak üreticiyi tüccarla baş başa bırakmamalıdır" diye konuştu.

Zeytindeki durumla ilgili değerlendirme yapan Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, zeytin fiyatlarının bu yıl yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi: "Üretici için çok iyi ancak bu yıl rekolte düşük. Üreticilerimiz buna aldanmasın. Zeytin asla üzüme alternatif olamaz. Alaşehir’de 7 bin dekar '58 bin ağaç' sofralık, 9 bin dekar '97 bin ağaç' yağlık olmak üzere 16 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Bu yıl Ege bölgesinin genelinde rekolte düşüklüğü yaşanmaktadır. Bu rekolte düşüklüğüne bağlı olarak fiyatlar artmıştır. Fiyatların artması üreticiyi mutlu etti. Dileğimiz üzümcünün de yüzünün gülmesi."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@