Uğur Demirer: “Hükümet saldırılara karşı tavrını koymalı”

Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Uğur Demirer, İsrail’in Gazze saldırısında 250 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, bin 800’den fazla da yaralının olduğunu söyledi.

Uğur Demirer: “Hükümet saldırılara karşı tavrını koymalı”

Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Uğur Demirer, İsrail’in Gazze saldırısında 250 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, bin 800’den fazla da yaralının olduğunu söyledi.

21 Temmuz 2014 Pazartesi 21:49
Uğur Demirer: “Hükümet saldırılara karşı tavrını koymalı”
Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Uğur Demirer, İsrail’in Gazze saldırısında 250 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, bin 800’den fazla da yaralının olduğunu söyledi. İktidarı İsrail saldırıları karşısında harekete geçmeye ve İsrail ile ilişkileri gözden geçirmeye davet eden Demirer, halkımızı da İsrail saldırılarını protesto etmeye çağırdı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısının 10. gününde kara harekatına dönüştüğünü belirten Demirer, tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen hava bombardımanı, füze saldırısı ve denizden yapılan saldırılara sessiz kalındığını söyledi. Bu saldırılar sonucu çoğu çocuk ve kadın yaklaşık 250 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, bin 800 civarında da yaralı olduğu ifade eden Uğur Demirer, AKP iktidarını harekete geçmeye davet etti.

AKP iktidarının İsrail saldırganlığına karşı henüz sonuç alıcı bir tavır almadığını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Uğur Demirer açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “İsrail’in kısa süreli göstermelik ateşkesinden sonra bir plajda oynamakta olan çocuklara yönelik saldırıyı ise çok sayıda gazeteci dehşet içinde izledi. İsrail bütün dünyanın nefretini toplayan plaj saldırısının ardından gece yarısından itibaren 8 bin kişilik kara ordusunu tank ve zırhlı araçlarla desteklenmiş olarak Gazze bölgesine sürdü. Her fırsatta İsrail’e karşı hamaset yüklü sözler söylerken, ekonomik ilişkilerini en üst düzeyde tutan AKP iktidarı ise, Dışişleri Bakanının ağzından göstermelik açıklamalar yaparken henüz Cumhurbaşkanı adayı RTE’nin ağzından herhangi bir açıklama yapmadı.

Saldırı öncesi Başbakan’ın oğlunun “gemicikleri” tarafından İsrail uçaklarının kullandığı jet yakıtı satışına herhangi bir yalanlama gelmezken iktidara yakın bazı çevrelerin ülkemizdeki İsrail diplomatik temsilciliklerine yönelik protestolar göstermelik olarak kaldı. Başbakan tarafından net bir açıklama yapılmazken ülkemizdeki İsrail temsilciliklerine yönelik protesto girişimlerine bazı iktidar milletvekillerinin katılıyor olması AKP iktidarının “tavşana kaç, tazıya tut” politikalarının açık ifadesi. AKP iktidarı İsrail saldırganlığına karşı henüz sonuç alıcı bir tavır almazken İsrail, Türkiye ile ilişkilerini “en düşük düzeye” indirdi.

İsrail’in bu saldırganlığının zamanlaması son derece ilginç. Yıllardır dış destekli darbe girişimleri ile uğraşan Suriye, Irak ve Mısır’ın en güçsüz durumda iken bu saldırının yapılmış olması eş başkanlığını RTE’nin yürüttüğü BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) çerçevesinde yürütüldüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. BOP kapsamında bir büyük “Kürdistan” yaratma projesinin en önemli destekçisi İsrail ile AKP iktidarının ilişkileri tarihinin en üst nokrasında. Suriye sınırındaki mayınlı araziyi İsrail’e vermeyi “başaramayan” AKP iktidarı istihbarat sağlama işinden, insansız hava aracına, tank modernizasyonundan bilgisayar programlarına her alanda İsrail ile askeri işbirliğini geliştirdi.

Türk köylüsünün tohum stoklarını yok eden AKP tarımımızı tamamıyla İsrail tohumculuğuna teslim etti. İsrail’de bile protesto eylemlerinin başlamasına rağmen, AKP iktidarının girişimde bulunmamış olması bu konudaki gerçek niyetinin göstergesi. Bu koşullar altında iktidarı süratle İsrail saldırganlığına karşı harekete geçmeye ve İsrail ile ilişkileri gözden geçirmeye çağırıyoruz. İsrail saldırganlığı sahte gözyaşları ile değil, başta Ortadoğu halkları olmak üzere, barıştan yana tüm ulusların harekete geçirilerek saldırganlığı mahkum ederek, onları emperyalist merkezlerin desteğinden kopararak durdurulabilir. Halkımızı İsrail saldırısını protesto etmeye, bu protestolar sırasında samimi olmayan provakatif protesto girişimlerinden uzak durmaya çağırıyoruz.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 21.07.2014 21:50

banner155