“Turizm payının artması için öncelikle eserler getirilmeli”

Aşıkoğlu Turistik Tesisleri Sahibi Cengiz Aşıkoğlu, Boğazkale’nin ismi İngilizce’de kullanılmayan ‘Ş’ harfinin bulunduğu Hattuşa yerine, Hattusas olmasını önerdi.

“Turizm payının artması için öncelikle eserler getirilmeli”

Aşıkoğlu Turistik Tesisleri Sahibi Cengiz Aşıkoğlu, Boğazkale’nin ismi İngilizce’de kullanılmayan ‘Ş’ harfinin bulunduğu Hattuşa yerine, Hattusas olmasını önerdi.

05 Mayıs 2014 Pazartesi 21:34
“Turizm payının artması için öncelikle eserler getirilmeli”

Boğazkale Aşıkoğlu Turistik Tesisleri Sahibi Cengiz Aşıkoğlu, Boğazkale topraklarından çıkan ve halen Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergilenen eserlerin gerçek mekânı olan Boğazkale’ye getirilerek, burada sergilenmesi gerektiğini söyledi.

Son zamanlarda Boğazkale’nin adının değiştirilmesi ve Çorum’un turizmi ile ilgili olarak görüşlerini dile getiren Boğazkale Aşıkoğlu Turistik Tesisleri Sahibi Cengiz Aşıkoğlu, Boğazkale’nin turizmdeki payının her geçen yıl düştüğünü ifade etti.

Tarihin en önemli mekânlarına sahip olan bölgenin turizm payının düşmesinin veya artmamasının çeşitli nedenlerinin olduğuna işaret eden Cengiz Aşıkoğlu, bölgede konaklama konusunda mevcut turizm sayısına göre ciddi sıkıntıların yaşanmadığını, arz talep doğrultusunda da yatırımcıların gereken yatırımları yapacağını düşündüğünü, ancak en önemli sıkıntının yerli veya yabancı turistin bölgeye gelmesini sağlayacak bir takım organizasyon eksiklikleri olduğuna işaret etti. Bölge halkı olarak en çok istediklerinin Boğazkale topraklarından çıkan ve şu anda Ankara Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenen Kral Kapısının orijinali, Kadeş Antlaşmasının tableti gibi önemli eserlerin Boğazkale veya Çorum Müzesi’ne getirilmesi olduğuna dikkat çeken Aşıkoğlu, bu eserlerin Çorum veya Boğazkale’ye gelmesiyle birlikte turist sayısında çok önemli artış olacağına inandığını kaydetti.

Ankara’da tur operatörlerinin özellikle yabancı turistleri Anadolu Medeniyetler Müzesi’ni gezdirdiklerinde “İşte Boğazkale’den çıkan eserlerin en önemlileri bunlar. Onları da burada sergiliyoruz, Boğazkale’ye gitmenize gerek yok” diye bölgeye gelmelerine olanak tanımadıklarını anlatan Cengiz Aşıkoğlu, Turistin de Ankara’da bunları gördükten sonra, Boğazkale’ye gelmeyi gerek duymadığını ifade etti. Aşıkoğlu, bu konuda başta Çorum Milletvekilleri olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanından özellikle eserlerin Çorum veya Boğazkale’ye getirilmesini sağlamalarını talep ettiklerini vurguladı.

Boğazkale’nin adının Hititlere uygun olarak değiştirilmesi konusunda AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun çabasını gönülden desteklediğini söyleyen ve bu konuda Milletvekili Uslu’ya teşekkür eden Aşıkoğlu, ancak isim değişikliği ile ilgili bir de öneride bulundu. Aşıkoğlu, “Boğazkale’nin adının değiştirilmesi mantıklı. Şu anda, Hattuşaş, Hattuşa, Hattusas gibi çok değişik isimlerle anılıyoruz. Oysa tek isimle anılmamız lazım. Ancak, Hattuşa olmamalı. Çünkü Hattuşa’nın içinde İngilizcede kullanılmayan ‘Ş’ harfi var ve bu sıkıntı devam edecektir. Oysaki Hattusas olabilir. Bakın, Kapadokya bölgesinde birçok yerleşim yeri var, ana adı sadece Kapadokya olarak anılıyor. Bizim de öyle anılmamız lazım. Bu çok isimlikten de kurtulmalıyız. Başka Hattusas yok. Hititlerin bölgemiz turizmine olan katkısını maksimum düzeye çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.
(ÇORUM HABER)

Son Güncelleme: 05.05.2014 22:35