“TOMA’ların önünde yeşeren umutları daha da büyüteceğiz”

Türkiye’de bir grup akademisyen ve siyasi parti temsilcisinin Ağustos ayında ülkenin gidişinden duydukları endişe nedeniyle biraraya gelmesiyle birlikte solda mücadele imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan Birleşik Haziran Hareketi Çorum’da da hayata geçirildi.

Güncel 18.11.2014, 21:38 18.11.2014, 22:39
790
“TOMA’ların önünde yeşeren umutları daha da büyüteceğiz”
Türkiye’de bir grup akademisyen ve siyasi parti temsilcisinin Ağustos ayında ülkenin gidişinden duydukları endişe nedeniyle biraraya gelmesiyle birlikte solda mücadele imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan Birleşik Haziran Hareketi Çorum’da da hayata geçirildi.

Çorum’da Kulaksız 1. Sokak üzerinde faaliyetlerini sürdüren Gönül Çemberi Engelli Derneği’nde bir toplantı düzenleyen Birleşik Haziran Hareketi temsilcileri “Geçtiğimiz Haziran ayında TOMA’ların önünde yeşeren umutları daha da büyüteceğiz” dediler.

Hareketin neden kurulduğu ve hedefleriyle ilgili bir açıklamada bulunan Levent Tunçel, ülkenin kötü gidişatına karşı biraraya geldiklerini, AKP’nin gerici, faşizan, baskıcı, emperyalizmle işbirliği halinde, zeytin ağaçlarını katleden, dereleri kurutan, toplumun değerlerini ortadan kaldıran uygulamalarına tepki olarak ortaya çıktıklarını dile getirdi.

Birleşik Haziran Hareketi’nin tüm illerde formlar örgütleyerek yürüyüşünü büyütme ve bir buluşma gerçekleştirme kararı alarak yola çıktığını ve Çorum’da da ilimizin sorunlarına yönelik bir forum tertipleyeceklerini bildiren Tunçel, “Eşitçilik, özgürlükçü, demokratik, kamucu, dayanışmacı, laik, bağımsız, toplumcu bir cumhuriyet ve ülke için; gericiliğe, faşizme, emperyalizme, piyasacı yağma düzenine ve bunları temsil eden AKP rejimine karşı birlikte yola çıkıyoruz. Buradan bu değerleri taşıyan herkesi hareketimize davet ediyoruz” diye konuştu.

Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve aydınların biraraya gelerek oluşturduğu hareketin gezi ruhunu geleceğe taşımayı hedeflediğini, ülkenin emperyalizmin bölge politikalarıyla uyum içinde, mezhepçi faşist bir diktatörlüğe sürüklendiğini, AKP iktidarının baskı ve hileyle, sokak çeteleri kurup, devlet şiddetini sonuna kadar kullanarak bu yolda ilerlediğini söyleyen Tunçel, “Bu gidişata dur demek, yarınımızı AKP’nin pençesinden kurtarmak için bir araya geliyoruz. Ülkemizin bugününe ve geleceğine sahip çıkmanın direnmekten ve halkın birleşik örgütlü mücadelesinden geçtiğini biliyoruz. 2013 Haziran’ındaki büyük direnişin izinde şimdi de birleşik bir mücadeleyi birlikte yaratıp, Haziran barikatlarını ileri taşıyacağız. Bu toprakların ortaya çıkarttığı ilerici ve devrimci birikimi sahipleniyoruz. Özgür bir geleceği bu birikimle Gezi-Haziran direnişini buluşturarak kurabileceğimize inanıyoruz. Evimizi, ocağımızı, ekmeğimizi, doğamızı, aşımızı birlikte savunalım. Sokaklarımızı, okullarımızı, derelerimizi, özgürlüğümüzü geri alalım. Bu köhnemiş düzeni zalimlerin başına yıkalım. Eşitlikçi, özgürlükçü, bağımsızlıkçı, laik, kamucu, dayanışmacı, yeni bir toplumsal düzeni kurucu iradesini birleşik direnişimizle inşa edelim. Sokaklarda, Meclislerde, Forumlarda buluşalım” şeklinde konuştu.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@