“Tarımsal üretimi tehdit eden risklere karşı önlem alınmalı”

TARSİM Ankara Bölge Müdürü İrfan Albaş, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Çorum İl Temsilcisi Necati Gül'ü ziyaret ederek bir süre görüştü.

Güncel 13.10.2014, 00:33 13.10.2014, 00:34
819
“Tarımsal üretimi tehdit eden risklere karşı önlem alınmalı”
TARSİM Ankara Bölge Müdürü İrfan Albaş, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Çorum İl Temsilcisi Necati Gül'ü ziyaret ederek bir süre görüştü.

Çalışmalar hakkında kısa bir bilgi veren Albaş, "Tarım sektörü, dünya nüfusu açısından taşıdığı kritik önemin yanı sıra ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik ve kişisel risklerden yüksek düzeyde etkilenen, son derece hassas bir faaliyet sahası olarak kendine özgü bir yapıya sahiptir. Bu açıdan bakıldığında, tarımın insanlığın beslenmesindeki fonksiyonunu etkili bir şekilde yerine getirmesi tarımsal üretimi tehdit eden risklerin yönetimiyle doğrudan ilişkilidir” dedi.

Albaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle, gelişmiş ülkeler, uyguladıkları çeşitli korumacılık politikaları, "Risk Yönetim Programları" ve bu programlar içerisinde önemli bir yer alan; "Tarım Sigortaları Uygulamaları" ile risk paylaşımını ve transferlerini gerçekleştirmektedirler. Ülkemizde de tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla bir sigorta mekanizmasının devreye sokulması düşünülmüş ve bu amaçla 14/06/2005 tarihli 5363 Sayılı "Tarım Sigortaları Kanunu" çıkarılmıştır.

Bu kanuna göre, kanun kapsamına alınan riskler ile ilgili olarak yapılacak sigorta sözleşmelerinde standardın sağlanması, riskin en iyi koşullarda transferi için uygun ortam oluşturulması, oluşacak hasarlarda tazminatın tek merkezden ödenmesi ve tarım sigortalarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması amacına yönelik olmak üzere bir Sigorta Havuzu kurulmuştur.

Bu Havuz'a ilişkin tüm iş ve işlemler, bu Havuz'a katılan sigorta şirketlerinin eşit hisselerle ortak oldukları Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. tarafından yürütülmektedir.

Sigorta şirketleri, tarım sigortası sözleşmelerini Havuz adına ve Havuz tarafından belirlenen standart poliçeler üzerinden yapar ve prim ile riskin tamamını Havuz'a devreder.

Devlet, bu kanun kapsamında yapılacak sigorta sözleşmelerine münhasır olarak çiftçi adına sigorta primine destek sağlamaktadır. Devlet prim desteğinin miktarı her yıl için ürün, risk, bölge ve işletme ölçekleri itibariyle, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmektedir.”

ZMO İl Temsilcisi Necati Gül ise, Çorum’da son üç yıldır gerek kuraklık gerekse don nedeniyle çiftçilerin sıkıntıya girdiğini belirterek, don nedeniyle zarar gören çiftçilerin TARSİM'den yararlandığını ancak kuraklığın kapsam dışında olması nedeni ile yararlanmanın gerçekleşemediğini dile getirdi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@