“Sivil toplumun etkinliği artırılmalıdır”

Sivil Dayanışma Platformu tarafından tertip edilen, “Küresel Siyaset Bunalımı ve Ortadoğu'nun Geleceği” konulu sempozyum Pendik Belediyesi’nin evsahipliğinde gerçekleşti.

“Sivil toplumun etkinliği artırılmalıdır”

Sivil Dayanışma Platformu tarafından tertip edilen, “Küresel Siyaset Bunalımı ve Ortadoğu'nun Geleceği” konulu sempozyum Pendik Belediyesi’nin evsahipliğinde gerçekleşti.

08 Aralık 2013 Pazar 21:24
“Sivil toplumun etkinliği artırılmalıdır”

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tanıtım filminin gösteriminden sonra yerli ve yabancı katılımcıların açılış konuşmalarıyla başlayan programda SDP Başkanı Ayhan Oğan İstanbul müzakerelerinin amacının ortak bir gelecek olduğunu söyledi.
Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın ardından ise AKP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu bir konuşma yaptı. Bakınmak ve yakınmak yerine cesaret ve erdemle yeni politikalar üretilmesi gerektiğini söyleyen Uslu,
Toplumsal transformasyonun gerçekleşmesi konusunda sivil toplum dinamiklerinin önemli bir aktör olduğuna inandığını, Sivil Dayanışma Platformu’nun ülkede hem toplumsal taleplerin dile getirilmesi, hem dönüşümün gerçekleşme süreçleri hem de statüko yanlılarınca engelleme girişimleri karşısında önemli ve değerli roller üstlendiğini anlatan Uslu, “Ortadoğu’da Gelişen Olaylar ve Küresel Siyasetin Bunalımı konusundaki gerçeklerde bu buluşmada yaşayanların dilinden öğrenilmiş olacaktır. Bize sunulan güdümlü ve kurgulu yönlendirmeler yerine muhataplarınca bizzat dile getirilecek hususlar hem Ortadoğu’daki gelişmeleri doğru görmemizi hem de küresel siyasetin açmazlarına dair süreci de doğru okumamızı sağlayacaktır” dedi.
Geçmişte sadece gelişmiş toplumların talebi gibi görülen demokrasinin artık iletişim imkanlarının gelişmiş olması ve küresel sürecinde etkisiyle bütün insanlığın ve özellikle Ortadoğu halklarının vazgeçilmez talebi haline geldiğini anlatan Salim Uslu, “Uzun yıllar yoğun tartışmalar yaşanan Türkiye’de demokratik eğilimlerle birlikte siyasal ve ekonomik istikrara kavuşmuş ayını zamanda da bölgede önemli güce ve role sahip olabilmiştir. Çevresine bakınmak ve yakınmak yerine, cesaret ve erdemle aktif politikalar üretir hale gelmiştir. Türkiye mevcut statükoyu desteklemek yerine, Arap halklarının yanında yer alıp haklı talepleri sahiplenmiştir” diye konuştu.
TBMM İdare Amiri Uslu, sivil toplum örgütlerinin değişim ve dönüşümde katalizör görevini üstleneceğini sözlerine ekledi. (Selda FINDIK)

Son Güncelleme: 08.12.2013 21:25