Sipahi: “Çorum Müzesi, Avrupa Müzesi niteliğine çoktan ulaştı”

Bir müze olarak yeniden kurgulanan binası, modern teşhircilik anlayışı, adeta ikinci bir müze düzenindeki eski eser deposu ve tüm çalışanlarıyla Çorum Müzesi’nin bir Avrupa Müzesi niteliğine çoktan ulaştığını ifade eden Prof. Dr. Sipahi, “Ülkemizin geleceğinde önem taşıyan çocuklarımızın kültürel gelişiminde ve ülkemizin zengin uygarlık mirasını onlara iletmede, Çorum Müzesi çok önemli bir görevi üstlenmiştir” dedi.

Güncel 29.11.2014, 00:36 29.11.2014, 01:20
1317
Sipahi: “Çorum Müzesi, Avrupa Müzesi niteliğine çoktan ulaştı”
Ankara Üniversitesi DTCP Öğretim Üyesi ve Eskiyapar Kazı Başkanı Prof. Dr. Tunç Sipahi, 100 yaşı geride bırakan Çorum Müzesi binasında Avrupa standartlarında bir müzecilik örneği sergilendiğini dile getirdi.

Çorum Müze Binası’nın 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri ve 5. Çorum Kazı ve Araştırmalar Sempozyumu’nun açılış töreninde bilim insanları adına bir konuşma yapan Sipahi, kesintisiz olarak 2010 yılından beri sürdürülen toplantılarda her yıl özgün konular, araştırmalar ve bölgede sürdürülen arkeolojik kazıların sonuçlarının sunulduğunu ifade ederek, “ Çatısı altında toplantılarımızı gerçekleştirdiğimiz, 100 yaşındaki nitelikli binamız, Avrupa standartlarında bir müzecilik örneğini sergilemektedir” dedi.

Bir müze olarak yeniden kurgulanan binası, modern teşhircilik anlayışı, adeta ikinci bir müze düzenindeki eski eser deposu ve tüm çalışanlarıyla Çorum Müzesi’nin Avrupa Müzesi niteliğine çoktan ulaştığını kaydeden Prof. Dr. Sipahi, ülkemizin geleceğinde önem taşıyan çocukların kültürel gelişiminde ve ülkemizin zengin uygarlık mirasını onlara iletmede Çorum Müzesi’nin çok önemli bir görevi üstlendiğini dile getirdi. Sipahi, “Bu kapsamda müzemizin eğitim merkezinde çocuklarımız misafir edilmekte, müzenin modern çocuk eğitim atölyesinde, uzmanları eşliğinde eğitim faaliyetlerine katılmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

2014 yılında Çorum il sınırları içinde Eski Tunç Çağı’ndan Demir Çağı’na kadar olan süreci kapsayan arkeolojik kazılarda önemli bilimsel sonuçlara ulaşıldığını ifade eden Sipahi, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bunlardan Çorum ilinin batısında yer alan Resuloğlu Hatti Çağı mezarlığı, Eski Tunç Çağı mimarisi ve buluntularıyla dikkat çekmektedir. Resuloğlu Hatti Çağı mezar buluntularıyla, Alacahöyük kral mezarlarını yalnızlıktan kurtarmış; ayrıca Eski Tunç Çağı’nın korunmuş mekân örneklerini ortaya koymuştur. Resuloğlu’nda bir Demir Çağı kalesi de ortaya çıkarılmıştır.

Çorum il sınırlarının içinde olduğu kadar Çorum’un çevresinde de Eski Tunç Çağı yerleşimleri ve mezarlıkları mevcuttur.

İçinde bulunduğumuz Orta Karadeniz bölgesinin Eski Tunç Çağı’na yeni bilimsel katkılar, Amasya Devret Höyük’ten gelmektedir.

Geçen yüzyılın başından itibaren kazılan, başkent Hattuşa ise arkeoloji dünyası için değerli sonuçlar sağlamaya devam etmektedir. Hattuşa kazılarında ortaya çıkarılan arkeolojik buluntular üzerinde yürütülen teknik ve analiz çalışmalarının, bilim dünyasına nitelikli sonuçlar sunduğunu vurgulamak isterim.

2010 yılında yeniden başlatılan Eskiyapar Kazısı, Hatti ve Hitit’in yanı sıra Demir Çağı ve Ortaçağ için yeni sonuçlarıyla kendisini göstermeye başlamıştır. Uzunca yıllar uykuda olan Eskiyapar Höyük, molozlarından tekrar doğmuştur.

Çorum’un doğusunda Orta Hitit Çağı için filolojik ve arkeolojik verileriyle öne çıkan Şapinuva kenti Hurri kültürü için yeni sonuçlar sağlamakta olup Hitit çekirdek bölgemizden doğuya doğru bir filolojik kapı açmıştır.

Boğazköy, Alacahöyük ve Şapinuva Çorum’da tablet veren merkezlerdir. 2011 yılında bunların arasına, bir arşivin habercisi olan tek tableti ile Eskiyapar katılmıştır.

Çorum kökenli filolojik belgelerden Hitit krallarının icraatları ve diğer hususlar hakkında değerli bilgilere ulaşılmaktadır.

Hatti ve Hitit Çağı’nın yanı sıra Alacahöyük, Boğazköy ve Eskiyapar’da güçlü Demir Çağı tabakaları da mevcuttur.

Çorum Pazarlı yerleşimi Frig Çağı için uzunca bir süreden beri bilinen bir kaledir. Ayrıca Alacahöyük’ün hemen kuzeyindeki Kalehisar'daki Ana Tanrıça kült alanı dönemi için önem taşır. Bu dönemde Alacahöyük’te güçlü bir Demir Çağı yerleşimi ile karşılaşılmaktadır.

Çorum’da yürütülen Bakanlar Kurulu Kararlı kazılarının yanında Çorum Müzesi Müdürlüğü, imkânları dâhilinde başarılı kurtarma kazıları yürütmektedir. Bölgede höyüklerin yanında çok sayıda tümülüs yer alır. Ayrıca Çorum ilinde ve çevresinde Roma yerleşimleri ve taş eserleriyle yoğun olarak karşılaşılmaktadır. Neredeyse her köyün içinde, bir çeşme duvarında, bir evin veya bahçenin duvarında bir veya birden fazla Roma Çağı taş eseri karşımıza çıkabilmektedir.

İlerideki yıllarda Çorum yöresindeki Roma yerleşimlerinde arkeolojik çalışmaların yürütülmesinin yeni arkeolojik ve filolojik katkılar sağlayacağı inancındayım.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@