Şemsi Bayraktar: “Kırsal turizm potansiyelimiz yüksek”

Kırsal turizmin dünyada giderek öne çıktığını belirterek Fransa, İtalya, Almanya gibi ülkelerin bu konuda büyük paralar kazandığını anlatan TZOB Başkanı Bayraktar, “Dingin bir ortamda huzurlu bir tatil imkanı sağlayan kırsal turizm ile yılın her mevsiminde gelir sağlayabiliriz” dedi.

Şemsi Bayraktar: “Kırsal turizm potansiyelimiz yüksek”

Kırsal turizmin dünyada giderek öne çıktığını belirterek Fransa, İtalya, Almanya gibi ülkelerin bu konuda büyük paralar kazandığını anlatan TZOB Başkanı Bayraktar, “Dingin bir ortamda huzurlu bir tatil imkanı sağlayan kırsal turizm ile yılın her mevsiminde gelir sağlayabiliriz” dedi.

03 Ağustos 2014 Pazar 21:58
Şemsi Bayraktar: “Kırsal turizm potansiyelimiz yüksek”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eko turizm ve köy turizm olarak da adlandırılan kırsal turizmin dünyada giderek ön plana çıktığını belirterek, “Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler kırsal turizmden büyük paralar kazanıyor. Fransa, kırsal turizmde dünyada yüzde 11 pay alıyor” dedi.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, kırsal turizmin kırsal ekonomiye can veren ana sektörlerden birisi olduğunu, tüm yıla yayıldığını ve kırsalda tarım dışı istihdam ve gelir sağladığını belirtti. Türkiye’de milyonlarca kişinin yaşadıkları büyük şehirlerden yaz aylarında köylerine gittiğini vurgulayan Bayraktar, “Bu potansiyel Türkiye’de var. Zaten milyonlarca kişi yaz aylarında köylerine, kasabalarına gidiyor ve kırsala hayat veriyor. O bölgelerde ekonomik faaliyet sürüyorsa, büyükşehirlerden gelen bu yazlıkçılar sayesinde sürüyor. Şehirlere büyük göç veren bölgelerde esnaf, emeklilerin köylere gelmesi için Nisan-Mayıs aylarını, çocukları olanlar için ise okulların kapanmasını dört gözle bekliyor. Gurbetçiler gelince ekonomik faaliyet hızla artıyor. Kırsala can suyu oluyor. Gerekli altyapı oluşturulursa, kırsala hem ülke içinden hem de dış ülkelerden milyonlarca kişi daha çekilebilir” şeklinde konuştu.

Kırsal turizmin diğer turizm faaliyetleri gibi büyük yatırım da gerektirmediğini, zaten kırsala tatil için gidenlerin huzurlu bir ortam istediğini, hatta kırsal alanın bozulmamış, korunmuş olmasının tercih sebebi olduğunu bildiren Bayraktar, şu bilgileri verdi: “Dingin bir ortamda huzurlu bir tatil imkanı sağlayan kırsal turizm, kırsalda yaşayanlara yılın her mevsiminde gelir sağlayabilir, bu yolla da kırsalda nüfusun tutulmasına olanak verir. Kültür, doğal çevre ve tarımla bütünlesen kırsal turizm, tarımdan ayrılan sermayenin de kırsalda kalmasını sağlayabilir. Kırsal turizm, kadın istihdamı sağlıyor, yerel girişimcilik ve dinamiklik de kazandırıyor. Bunlar da kırsalda kalkınma için önemli. Hemen her mevsimde yapılabilen kırsal turizm, dağ, yayla, orman, su zenginlikleri, tarımsal yapı ve yerel kültür varlığıyla, deniz turizminin alternatifi ya da tamamlayıcısı durumunda. Doğal, kültürel ve tarihi açıdan turistlere kapılarını açacak pek çok köyümüz, alanlarımız bulunmaktadır. Kırsal turizmde ziyaretçiler tarımsal faaliyetler içinde bizzat yer almakta, çiftlik, köy hayatını tanımakta, aktif ya da pasif çeşitli tarımsal faaliyetlerde bulunmaktadır. Kırsal turizm dünyada giderek ön plana çıkan turizm türü konumunda bulunuyor. Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler, kırsal turizmden büyük paralar kazanıyor. Fransa, kırsal turizmde dünyada yüzde 11 pay alıyor. Hala çok büyük bölümü bakir konumunda olan Türkiye, bu alanda gelişmiş Avrupa ülkelerine göre çok daha büyük imkanlar sunabilecek durumdadır.”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, kırsal turizmde tanıtımın diğer turizm türlerinde olduğu gibi çok önemli olduğunu, çiftçinin bu konuda hem bilgi sahibi olması ve hem de olayı sahiplenmesi gerektiğine dikkati çekti. Kırsal turizme açılan az sayıda köy olduğunu, bunların sayısının hızla artırılması gerektiğini bildiren Bayraktar, TKDK gibi Kalkınma Ajansları’nın da kırsal turizm konusunda projelere destek verdiğini dile getirdi.
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 03.08.2014 21:58