Meyve bahçesi kurmak isteyenlere uygun kredi imkanı

Çorum İli Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Rıdvan Samsunlu, Çorum’da meyve üretimini geliştirmek üzere bir çalışma başlattıklarını açıkladı.

Meyve bahçesi kurmak isteyenlere uygun kredi imkanı

Çorum İli Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Rıdvan Samsunlu, Çorum’da meyve üretimini geliştirmek üzere bir çalışma başlattıklarını açıkladı.

18 Aralık 2013 Çarşamba 00:38
Meyve bahçesi kurmak isteyenlere uygun kredi imkanı

İl Özel İdaresi tarafından uygulamaya konulan “örnek bahçeler tesis projelerinin” %20 üreticinin katkısı kalan hibe olmak üzere anahtar teslimi ihalelerinin yapıdığını ve çalışmaların devam ettiğini kaydeden Samsunlu, “Edinilen bilgiye göre projeden yararlanmak üzere 90 çiftçi başvuruda bulunmuş, bundan ancak 12 çiftçiye hibe verilmektedir. Bunların 10 adedi ceviz, 1 adedi elma, 1 adedi üzüm bağı şeklindedir. Gerek projeden yararlanamayan, gerekse de diğer üreticilerimizin çeşitli meyve bahçeleri kurmak istemeleri durumunda tercihleri kendileri tarafından yapılmak üzere projeleme ve teknik yardım konularında yardımcı olunacaktır” dedi.
Öte yandan banka kredilerinden de bankalarla herhangi bir sorunları yoksa istenilen teminatta kredi limitini aşmamak kaydıyla tarla ipoteği karşılığı yararlanılabileceğini ifade eden Samsunlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Kurulan bahçelerde seralarda ve sebze alanlarında iyi tarım veya organik tarım uygulamaları yapılmak istendiğinde genel indirimli kredilerden ve bakanlık tarafından yapılan desteklerden yararlanmak mümkün olacaktır.
Komple projelerde proje konularına bağlı olarak Ziraat Bankası kredilerinde “iyi tarım ve organik tarım” uygulamalarında %50 , yurt içi sertifikalı tohumluk kullanımında %50, modern basınçlı sulama sisteminde %100, tarımsal mekanizasyonda %50 gibi faiz indirimleri uygulanmaktadır. Ödemeler 5-7 yıl gibi uzun sayılabilecek şekilde yayılmaktadır.
Projeden yararlanmak isteyen üreticilerimizden Meyve veya Sebze Üreticileri Birliği’ne üye olmaları, en az 10 dönüm alanda bahçe kurulacak parselin tapusu (Tapu kendilerine ait değilse asgari 10 yıllık üst kullanım hakkını getirecekleri tapuya işletmeleri ve parseli Ç.K.S. ye kayıt ettirmeleri), banka ile kredi kullanmada herhangi bir sorunları olmamaları İstenecektir.
İlgilenenlerin Kubbeli Caddesi Numara:78’de bulunan üretici birliklerinin irtibat merkezine veya 05324558028 nolu telefonda Sadettin Karaarslan , 05436037176 nolu telefonda Rıdvan Samsunlu’ya başvurmaları beklenmektedir.” (Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 18.12.2013 00:38