“Kültür ve tabiat varlıklarımız yeterince değerlendirilmiyor”

Vali Ahmet Kara, kültür varlıklarının yanı sıra tabiat varlıkları konusunda da zengin bir il olduğumuzu ancak bunun yeterince değerlendirilemediğini belirterek, “Doğu Karadeniz Bölgesi tabiat varlıkları yönünden ihya oldu. Arap turistler Doğu Karadeniz’de cirit atıyor. Çorum’da tabiat varlıklarının turizme kazandırılması konusunun yeterince değerlendirilmediğini düşünüyorum” dedi.

Güncel 30.12.2014, 00:24 31.12.2014, 00:56
725
“Kültür ve tabiat varlıklarımız yeterince değerlendirilmiyor”
Vali Ahmet Kara, 2015 yılının Çorum’da turizmi ayağa kaldırma yılı olacağını dile getirdi.
Özel İdare’nin ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında konuşan Vali Kara, Çorum’un kültür ve tabiat varlıkları açısından zengin bir il olmasına rağmen bu zenginliğin turizm pastasından yeterince pay alamadığını söyledi.
Çorum’un her yerleşim bölgesinde ya bir Türk boyunun ya da bir Türk beyinin ismi bulunduğunu kaydeden Vali Kara, özellikle inanç turizmi konusunda önemli gelişmelerin yaşanabileceğini bildirdi.
Göreve geldiği gün ‘Çorum turizmini biraz daha özel destekleyeceğiz’ dediğini hatırlatan Kara, “Çorum’un sanayisi ileri bir noktada. Kalifiye eleman noksanlıkları olsa da, şuan yumurta üreticilerinin bir takım sorunları bulunsa da kentin sanayisi yolunda gidiyor. Tarımda da keza aynı şekilde işler yolunda. Özellikle sulama konusunda fevkalade başarı yakalandı” dedi.
Sanayi ve tarımın aksine turizmde çıkmaz içerisinde bulunduklarını kaydeden Kara, “Turizmde içerisinde bulunduğumuz bu çıkmazı hep beraber aşacağız. Çorum, kültür turizmi konusunda oldukça geri kalmış bir il. Bazı alanlarda herhangi bir şey yapılmadığı için geride kaldığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Vali Ahmet Kara, kültür varlıklarının yanısıra tabiat varlıkları konusunda da zengin bir il olduğumuzu söyledi. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tabiat varlıkları yönünden ihya olduğuna dikkat çeken Kara, “Arap turistler Doğu Karadeniz’de cirit atıyor. Çorum’da tabiat varlıklarının turizme kazandırılması konusunun yeterince değerlendirilmediğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Vali Ahmet Kara, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:
“Kargı yaylaları bakir alanlar olarak ziyaretçilerini bekliyor. Öte yandan kent merkezindeki Sıklık Tabiat Parkı bu yıl 5 katına çıkarılacak. Çorum’da çok güzel bir fauna tanıtım merkezi oluşacak.
Kültür varlıklarında özellikle Hititler bizim için fevkalade önemli. Ancak Hititlerden sonraki medeniyetleri, Frigleri, Persleri, Romalıları, Selçukluları, Osmanlıları yeterince tanımıyoruz. Bizim asıl üzerinde durmamız gereken inanç turizmidir. İlimizde 4 sahabenin mezarı bulunuyor. Bu nedenle şehrimiz inanç turizmi konusunda önemli bir merkez olma potansiyeline sahip. Ancak ilimize gelen turistlerin alışveriş yapabileceği, gezebileceği yerler ne yazık ki yok.
2015 yılı turizmde atılım yılı olacak. Göreve geldiğimden bugüne 3 aylık bir zaman dilimi geçti. Şu ana kadar fazla bir şey yapamadık. Buna rağmen Ortarköy, Dodurga ve Alaca’ya turizm altyapısının güçlendirilmesi amacıyla ödenek çıkarılmasını sağladık.”

“BEKE AYAĞA KALDIRILACAK”
Beke Kaplıcası ile ilgili Özel İdare’nin bir çalışmasının bulunduğunu söyleyen Vali Kara, “Kaplıca, Mecitözü-Amasya yoluna indirilecek. Burasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan görevli istedik. Önümüzdeki haftalarda burada büyük bir çalıştay yapılacak. Beke Kaplıcası değerlendirilemiyor, oysa etrafımızda Hamamözü ve Havza gibi kaplıcalar var ama biz bu kaynağımızı da tesislerle değerlendirmek için çalışıyoruz. Beke Kaplıcası’nın ayağa kaldırılarak, modern bir termal tesis haline getirilmesini arzu ediyoruz” dedi.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
açık
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@