“Konuşma, taklit yoluyla kazanılan bir beceridir”

Çorum Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Hizmetleri Bölüm Başkanı İbrahim Eren ve Rehber Öğretmen Erol Taş tarafından Sevgi Anaokulu velilerine yönelik “Çocuklarda DEHB ve Dil –Konuşma Bozuklukları” konulu seminer verildi.

Güncel 03.05.2014, 00:09 03.05.2014, 00:10
1002
“Konuşma, taklit yoluyla kazanılan bir beceridir”

Çorum Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Hizmetleri Bölüm Başkanı İbrahim Eren ve Rehber Öğretmen Erol Taş tarafından Sevgi Anaokulu velilerine yönelik “Çocuklarda DEHB ve Dil –Konuşma Bozuklukları” konulu seminer verildi.

Seminerde Rehber Öğretmen Erol Taş, “Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite” konularına değinerek anne babalara açıklamalarda bulundu. Taş, “Dikkat Eksikliği Hiper Aktivite Bozukluğu’nun (DEHB) temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, engellemeye yönelik denetim eksikliği nedeniyle davranışlarda ya da bilişte ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur. Başlangıcı genellikle 3 yaş dolaylarında olmakla birlikte, tanı düzenli öğrenim için gerekli dikkat süresi ve yoğunlaşmasının gelişmesinin beklendiği ilkokul yıllarında konulmaktadır. ADHD popülasyonun yaklaşık %3-6’sında gözlenir. Erkek - kız oranı 3/1’dir” dedi.

Bozukluğun gelişmesinde temel bir etkiden çok hazırlayıcı ve ortaya çıkışını hızlandırıcı etkilerden söz edilebildiğini ifade eden Taş, konuşmasının devamında şu bilgileri verdi:

“Bozukluğu olan çocukların sıklıkla parçalanmış ailelerden geldiği, anne babanın sürekli geçimsizliği ve anne babada sürekli bozukluk ile tek ya da ilk çocuk olma oranının kontrollerden daha fazla olduğu bildirilmektedir. Yetiştirme yurdundaki çocukların dikkat sürelerinin kısa ve aşırı hareketli oldukları gözlenmiş, bunun uzun süre duygusal yoksunlukla ilişkili olabileceği ileri sürülmüştür.”

Seminerin ikinci bölümünde ise Özel Eğitim Uzmanı İbrahim Eren “Çocuklarda Dil ve Konuşma Bozuklukları” konularında aileleri bilgilendirdi. Eren konuşmasında, “Konuşma, taklit yoluyla kazanılan bir beceridir. Bu becerinin gelişebilmesi için bireyin çevresinde konuşan başka bireylerin olması gerekir. Konuşmanın kazanılıp pekiştirilmesinde çevrenin rolü büyüktür. Çocuk, öğrenme olanaklarına sahip değilse, konuşma işlevini yerine getiren organların sağlıklı olmasına karşın yine de konuşamaz. Konuşmanın öğrenilmesi, pekiştirilmesi ve gelişmesi; belli bir olgunluğa ulaşmaya, alıştırma fırsatı bulabilmeye, yeterince güdülenmeye ve rehberlik edilmesine bağlıdır. Bu koşulların durumu, derecesi, konuşmayı etkileyen etmenler olarak karşımıza çıkar. Konuşma işlevini yerine getiren organların konuşma sürecinde işlevlerini yerine getirebilmesi için tam ve doğru çalışması gerekir. Konuşma işlevini yerine getiren organlardan, herhangi birinin bu süreçte yer almaması veya işlevini istenilen düzeyde yerine getirememesi sebebiyle konuşma bozuklukları ortaya çıkabilir. Konuşma işlevini yerine getiren organlardaki işlev bozukluğunu giderebilmek için dil, dudak, nefes, çene, damak ve gırtlak alıştırmaları yaptırılır” dedi.
(ÇORUM HABER)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@