Kocatüfek: “Sağlığın torbalarla yönetilmesini kabul etmiyoruz”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çorum Şube Başkanı Merter Kocatüfek, Sağlık Torba Yasa tasarısının kalan maddelerinin 2 Ocak 2014 akşamı TBMM'de görüşülerek kabul edildiğini ve Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra yasalaşmış olacağını bildirdi.

Güncel 05.01.2014, 21:47 05.01.2014, 21:47
577
Kocatüfek: “Sağlığın torbalarla yönetilmesini kabul etmiyoruz”

Sağlık alanındaki emek ve meslek örgütleriyle birlikte bu torba yasa tasarısı ile ilgili çok şey söylediklerini belirten Kocatüfek, “Tasarı komisyonlarda görüşülürken müdahil olmaya çalıştık, neredeyse tüm maddeleri ile ilgili olarak görüşlerimizi komisyonlarla, komisyonlardaki iktidar ve muhalefet milletvekilleriyle paylaştık, kamuoyuna açıkladık. Tasarı TBMM’de görüşülürken Türkiye’nin her yanında sağlık emekçilerinin tepkilerini yansıttık” dedi.
4 Aralık 2013 günü İstanbul’dan başlayarak Türkiye’nin tüm illerindeki Aile Sağlığı Merkezleri’ne yayılarak birinci basamakta hizmet vermediklerini, TBMM’nin önünde açıklama yaparak milletvekillerini uyardıklarını ifade eden Kocatüfek, “Sesimiz duyulmadı, bizi görmezden geldiler, “biz yaptık oldu” tarzı yasamayı bir kez daha yaşamış olduk. Şimdi de Cumhurbaşkanı’nı bu yasayı onaylamayıp TBMM’e iade etmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.
Kocatüfek, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Bu torba yasanın pek çok maddesi Anayasa'ya, kişi hak ve özgülüklerine aykırıdır.
Bu yasada zorla çalıştırma da vardır, halkın, işçinin sağlığını hiçe sayma da.
Türkiye'de tıp okumaya, uzmanlık eğitimi almaya ceza da vardır, köleleştirme de.
Bütün bu nedenlerle yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamasını talep ediyor, bu torba yasanın getirdikleri de dahil olmak üzere, sağlığı hak olmaktan çıkarıp ticarileştiren Sağlıkta Dönüşüm Programı ve uygulamalarına karşı kararlı bir mücadele yürüteceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Hükümeti, yol yakınken bu programdan vazgeçmeye çağırıyoruz.” (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@