“Kış aylarında kırmızı göz hastalığına dikkat edilmeli”

Özel Elitpark Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Bozkurt, soğuk kış aylarında görülen kırmızı göz hastalığına karşı vatandaşa uyarılarda bulundu.

“Kış aylarında kırmızı göz hastalığına dikkat edilmeli”

Özel Elitpark Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Bozkurt, soğuk kış aylarında görülen kırmızı göz hastalığına karşı vatandaşa uyarılarda bulundu.

18 Aralık 2013 Çarşamba 00:54
“Kış aylarında kırmızı göz hastalığına dikkat edilmeli”

Op. Dr. Ali Bozkurt, “Soğuk hava, nemsiz kapalı alanlar ve havadaki virüsler kış aylarında mikrobik göz rahatsızlıklarının artmasına neden oluyor” dedi.
Soğuk kış aylarında vatandaşların ilgi odağı haline gelen alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda “kırmızı göz” hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu belirten Çorum Özel ELİTPARK Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Bozkurt, karlı ve rüzgarlı havalarda gözlük takılmasını önerdi.
İşyeri, okul, kreş, alışveriş merkezi gibi kapalı ve kalabalık mekanlarda gözlerin enfeksiyona açık hale geleceğini ve göz enfeksiyonlarının kolayca salgına dönüşebileceğini söyleyen Op. Dr. Ali Bozkurt, "Kış aylarında düşen vücut direnci ile birlikte gözler de hastalıklara açık hale geliyor. Özellikle soğuk algınlıklarına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan adenovirüsler (bir virüs türü), göze kolayca bulaşıp enfeksiyona yol açabilir” şeklinde açıklamada bulundu.
Op. Dr. Ali Bozkurt, “Hastalık süresince yapılması gerekenler, belirtilere göre yön değiştirmektedir. Antibiyotikli damlalar adenovirus enfeksiyonlarını ve diğer viral göz enfeksiyonlarını iyileştiremezler. Damlalar yalnızca bakteriyel göz enfeksiyonu şüphesinde kullanılmaktadır. Hastalığın bulaşmasını engellemek için eller sık yıkanmalı, kırmızı gözü olan kişilerle tokalaşmak ve öpüşmekten kaçınılmalıdır. Bu göz enfeksiyonuna yakalanmış kişilerle, aynı havlu ve makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Adenovirus enfeksiyonu bazı hastalarda gözün kornea tabakasının da tutulmasına neden olmakta ve görmeyi azaltabilmektedir” dedi.
Soğuk ve rüzgarlı havalarda göz yaşı kanalı tıkanıklığı olan hastaların şikayetlerinde de artış olacağını ifade eden Op. Dr. Ali Bozkurt, gözyaşı kanal tıkanıklığı, gözde sulanmaya neden olur ve devamlı bir hal aldığında ise ameliyatla tedavi edilecek kadar ileri bir boyuta gelebildiğini kaydetti.
Op. Dr. Bozkurt, “Karlı havalarda, dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu da ultraviyole güneş ışığı korumalı gözlüklerin kullanılmasıdır. Kardan yansıyan güneş ışınları, gözün kornea, lens ve retina tabakalarına zarar vermektedir. Bu nedenle uzun süre karlı ortamda vakit geçirenlerin mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü kullanması gerekir” diye konuştu. (Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 18.12.2013 00:54