Karakuş: “Enerji üretimi için güneş ve rüzgâr bize yeter”

Halkların Demokratik Partisi Çorum Gençlik Meclisi, termik santraller ve HES’ler ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi. HDP İl Başkanı Abdulkadir Yıldız, Merkez İlçe Başkanı Ümit Küçükbayatlı ve partililerin de destek verdiği basın açıklamasında, “termik santrallere hayır” yazılı pankart açıldı.

Güncel 27.04.2014, 19:55 27.04.2014, 21:47
871
Karakuş: “Enerji üretimi için güneş ve rüzgâr bize yeter”

Halkların Demokratik Partisi Çorum Gençlik Meclisi, termik santraller ve HES’ler ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi. HDP İl Başkanı Abdulkadir Yıldız, Merkez İlçe Başkanı Ümit Küçükbayatlı ve partililerin de destek verdiği basın açıklamasında, “termik santrallere hayır” yazılı pankart açıldı.

Basın açıklamasını okuyan Çorum HDP Gençlik Meclisi Eş Başkanı Hacer Karakuş, dünyayı yaşanmaz bir hale getiren, eline geçirdiği her şeyi satılığa çıkarıp piyasaya mahkum eden kapitalist sermaye güçlerinin bu sefer de modern köleleştirme yöntemlerini denediğini belirterek, “Bu toprakların, coğrafyanın doğasını, suyunu talan ederek insanları iş ile, aş ile, kapitalizmin konfor diyerek pompaladığı tüketim araçları ile sömürü çarklarına esir etmeye çalışacaktır. Enerji üretimi için güneşimiz, rüzgarımız bize yeterken, enerji politikaları adına bize dayatılan termik santraller, HES’ler, barajlar bu köleleştirme araçlarının başında gelmektedir” dedi.

Hacer Karakuş, basın açıklamasında şunları dile getirdi:

“Türkiye'nin dört bir yanında toplumu ve doğayı tehdit altında bırakan sanayi ve enerji politikaları, maalesef Şırnak'ta da yapılan termik santraller, HES'ler ve barajlar nedeniyle kesilen yüz binlerce ağaç ve yapılan doğa katliamı ile sağlığımız, tarihi kültürel miraslarımız yok edilmekte ve doğal yaşam akışımız ve geleceğimiz tehdit edilmektedir. Bu politikaların öncülüğünü yapan şirketlerden bir tanesi de Ciner grubudur. Yıllardır Şımak'ın insanları ve doğası savaş koşullarına maruz bırakıldı. İnsanlar yerlerinden yurtlarından edildiler, köyleri yakıldı, hayvanları telef edildi. Meraları, bahçeleri, nice verimli ormanları içindeki bütün canlılarıyla birlikte bombalandı, yakıldı; yok edildi. En verimli topraklara mayınlar döşendi. Bu topraklar, bu toprakların insanları; tarihi, kültürel, doğal yaşam değerlerine sarıldı ve hiçbir zaman boyun eğmedi, hep direndi. Ancak biliyoruz ki; dünyayı yaşanmaz bir hale getiren, eline geçirdiği her şeyi satılığa çıkarıp piyasaya mahkum eden kapitalist sermaye güçleri, modern köleleştirme yöntemleriyle karşımızda olacaktır. Bu toprakların coğrafyanın doğasını, suyunu talan ederek insanları iş ile, aş ile, kapitalizmin konfor diyerek pompaladığı tüketim araçları ile sömürü çarklarına esir etmeye çalışacaktır. Enerji üretimi için güneşimiz, rüzgarımız bize yeterken, enerji politikaları adına bize dayatılan termik santraller, HES’ler, barajlar bu köleleştirme araçlarının başında gelmektedir. Ve çok açık bir şekilde biliyoruz ki bu girişimler Şırnak'ı ve bölgeyi insansızlaştırma politikasından başka bir şey değildir. Savaşla yapamadığını bu tür politikalarla yapmaya çalışan bir güçle karşı karşıyayız.

Ciner Grubu, Global, Galata ve onların alt taşeronları çok iyi bilmelisiniz ki Şırnak halkının, istemediği bir projeyi onlara rağmen yapma teşebbüsünüz sizi, yıllardır halkı teslim almaya çalışan zihniyetin sonundan farksız kılmayacaktır. Biz Çorum HDK Gençliği ve halkı olarak, projeyi geleceğimizi, sağlığımızı, ormanlarımızı yok etmesinden duyduğumuz kaygıyla yaptırmamak için mücadelemizi her yerde, Gezi ve Hevsel ruhu ile sonuna kadar sürdüreceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. İnsanoğlunun kendisi, yaşamı ve insanın saygıda kusur etmemesi gereken doğa ekolojisi için gereken yapılmalıdır. Yapılmıyorsa, bu değerlere sahip çıkanlar buna izin vermeyecektir.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@