“İnternet sansürü artık çığırından çıktı”

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, 5651 sayılı Internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun'da yapılmak istenen düzenlemeye tepki gösterdi.

Güncel 06.02.2014, 22:29 06.02.2014, 22:31
1194
“İnternet sansürü artık çığırından çıktı”
Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı (EMO) Mehmet Özdoğan, dün Çorum’a geldi. EMO Çorum Temsilcisi Aydın Taşkın ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Özdoğan, burada yaptığı açıklamada internete sansür getiren torba yasayı eleştirdi. Özdoğan, AKP’nin interneti denetim altında tutma ve erişimi engelleme isteğinin elektronik ortamda verilen hizmetlerin güvenliğini tehdit ettiğini kaydetti.

5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” 23 Mayıs 2007'de, dünyaya örnek olmak hedefiyle çıktığını ifade eden Özdoğan, “Şu andaki haliyle, büyük ölçüde yargının devre dışı kalarak idari bir kadronun yasaklama yetkisini kullanması sonucunda bugün İnternette kaç tane web'in yasaklandığı/sakıncalı bulunduğu bilgisi bir devlet sırrı gibi saklanmaktadır. Sivil toplumun tespit edebildiği sayı 40 binin çok üzerindedir. Bu yasaya dayanarak geçmişte youtube ve google.com'un yasaklandığını da hatırlatmak isteriz” diye konuştu.

Özdoğan, açıklamasına şöyle devam etti:

Mevcut haliyle bile konuyla ilgili uzmanların, demokratik kitle örgütlerinin yoğun eleştirilerini almış ve aleyhinde AİHM karan olan 5651 nolu yasa; TBMM'de görüşülen Torba Yasa kapsamında Internet sansürünü daha da derinleştirecek ve İnternetin denetimini kurumsallaştıracak şekilde değiştiriliyor.

Kamuoyunda "İnternetle sansür" olarak bilinen Torba Yasa içine konulan düzenleme ile İnternet üzerinden yapılan iletişime ciddi darbe vurulacak.

"Alternatif erişim yollan" gibi tam olarak tariflenmemiş tanımlar ileride geri dönülmez zararlara sebep olabilir.

Örnek olarak; 5651 sayılı'da öngörülen değişiklik ile Erişim Sağlayıcının tarif edildiği 6. Madde" de yer alan "teknik olarak engelleme imkânı bulunduğu ölçüde" ibaresi çıkarılmaktadır. Bugüne kadar "hukuka aykırı içeriğin" engellenmesi noktasında erişim sağlayıcının görevi teknik imkânlar denilen İP adresi ve DNS kaydı üzerinden engelleme yöntemleri ile sınırlı idi. Kanun eğer kabul edilirse 6. Madde'ye eklenen "ç) Erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almak" biçiminde yazılan ucu açık düzenleme ile yurtdışı DNS sunucuları üzerinden kişilerin erişimini de engelleyebilecek, sadece bununla kalmayacak VPN (Sanal Özel Ağ-Virtual Private Network) veya SSL (Güvenli Giriş Katmam- Secure Socket Layer), Proxy (Vekil Sunucu) gibi alternatif yollarla erişimin sağlanmasının da engellenmesi öngörülmektedir. Bu izleme-engelleme çalışmaları ile; İnternetsin doğası gereği yapılan DNS sorgulan da engelleneceğinden, yurt genelindeki sistemlerde anormalliklere ve erişim sıkıntılarına yol açılacaktır. VPN veya SSL doğası gereği hizmet alan ile hizmet veren arasında güvenli bir tünel oluşturan ve verilerin bu tünel içerisinden şifrelenmiş olarak akmasını sağlayan yöntemlerdir. SSL trafiği bankacılıktan, e-posta erişimine kadar birçok noktada kullanılan bir yöntemdir. Şifrelenmiş paketlerin açılması, içeriğin incelenmesi gibi bir yöntem uygulanırsa bankacılık işleminden, e-posta haberleşmesine tüm bu işlemler tartışmalı, kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen işlemlere dönüşecektir. Özel hayatın gizliliği, kişisel bilgilerin güvenliği ve elektronik ortamda ticari işlemlerin güvenliği konusunda ciddi zafiyet yaratılmış olacaktır. Tüm bu izleme, engelleme ve tutulan kayıtların uzun süre saklanması zorunluluğunun dolaylı sonucu olarak da; İnternet Servis Sağlayıcılarına çok büyük alt yapı maliyetleri yükleyecek bu da internet kullanım ücretlerinde artışa sebep olacak, internete erişim ve içerik geliştirme yönündeki yenilikçi yatırımların kısılmasına sebep olacaktır.

İnternette erişim engelleme veya içerik çıkarma konusunda evrensel çerçeve nefret suçları ve çocuk istismarıdır. Bu suçların haricinde İnternete müdahale etmek, kontrol altına almaya çalışmak çözüm değil, daha büyük problemler getirmektedir. Değişikliğin öngördüğü suç türleri çok geniştir ve bununla mücadele için seçilen filtreleme yöntemleri toptan gözetim getirmektedir.

YASA DEĞİŞİKLİĞİNİN ZAMANLAMASI MANİDAR!

İnternet üzerinden kaset savaşlarının yaşandığı bir dönemde hazırlanan bu kanunun, seçime gidene kadar istenmeyen her siteyi 4 saatte kapatabilmenin dışında bir amacı yoktur. Günü kurtarmak, anlık olarak ihtiyacı karşılamak adına hazırlanmış, hatta uygulanma imkânı bile olmayan maddeler içeren bu düzenlemeye "evet" demek; İnternet erişiminde geri dönülemeyecek zararlara ortak olmak demektir.

İNTERNET EKOSİSTEMİ CİDDİ ZARAR GÖRECEK!

TBMM'de görüşülen düzenleme kabul edilirse; İnternet kullanıcılarında oluşacak bankacılık, alışveriş vb. güvenli işlemlere erişimlerinin izleniyor olduğu kaygısı, kullanım alışkanlıklarını olumsuz etkileyecek, sisteme olan güveni sarsacaktır. Tüm ekonominin çarklarının hızlı bir şekilde bilgi ve güvene dayalı dönmesini sağlayan, ivme kazandıran İnternet Ekosistemi için bu güveni yeniden oluşturmak çok zor olacaktır.

Kamu yararına bilimi ve tekniği kullanmayı temel alan Meslek Odası olarak, milletvekillerimizi, zaten sınırlı olan iletişim özgürlüğünün daha da kısıtlanarak halka fatura edilmesine izin vermemeye çağırıyoruz.

Çözüm; İnternet kullanımı için başta aileler olmak üzere tüm yurttaşların bilincinin arttırılmasıdır. Hak ve özgürlüklerin korunduğu, ilgili tüm tarafların katkısıyla pozitif bir düzenleme ile yasakçı reflekslerden kurtulmuş, insana güvenen, fikir ve ifade özgürlüğünü temel alan, farklı ve aykırı düşünceleri yeşerten, bir toplum yaratmaya çalışmaktır.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
11°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@