“Gün, Berkin’in umuduna, ekmeğine sahip çıkma günü”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çorum Şubeler Platformu tarafından Berkin Elvan için dün Postane önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

Güncel 12.03.2014, 22:20 12.03.2014, 22:23
1001
“Gün, Berkin’in umuduna, ekmeğine sahip çıkma günü”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çorum Şubeler Platformu tarafından Berkin Elvan için dün Postane önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

HDP Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bolat, EMEP İl Başkanı Hikmet Aydın, Merkez İlçe Başkanı Cafer Gökmen, TKP İl Başkanı Erol Celep ve çok sayıda KESK üyesinin katıldığı basın açıklamasında Berkin Elvan ve Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Medeni Yıldırım’ın ismi okunarak, hep bir ağızdan “Burada” denildi.

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz bombasıyla başından vurulması sonucu komaya giren ve 269 gündür yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan’ın Salı günü sabah hayata gözlerini yumduğunu ifade eden Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk, “Bu ülke halkı sözünü söylemiştir: ‘Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil’ şiarıyla emek ve demokrasi güçleriyle birlikte sözümüzü söyleyeceğiz” dedi.

Berkin ile birlikte milyonların yasta olduğunu ifade eden Öztürk, konuşmasında şunları dile getirdi:

“Gün Berkin`in ekmeğine, umuduna sahip çıkma günüdür. Gün onların çocukları milyarları çalarken bizim çocuklarımızın katledilmesine sessiz kalmama günüdür. Gün faşizme karşı direniş günüdür. Gün çocuklarımızı, gençlerimizi bizden alan katillerinden hesap sorma günüdür. Bir çocuğa düşman, anneye düşman, kardeşe düşman, gençlere düşman, kadınlara düşman, insanlığa düşman olanlardan hesap sorma günüdür.“ÖLÜ ÇOCUKLAR ÜLKESİNDE BU KAÇINCI ÖLÜM?”
Gezi direnişi sırasında Başbakan’ın "destan yazmakla" övdüğü polislerin attığı gaz bombası ile yaralanan Berkin Elvan, 269 gün süren yaşam mücadelesini dün kaybetti. Berkin Elvan’ı bugün, faşizme karşı milyonların ayağa kalktığı, Gezi direnişinde kaybettiğimiz Abdullah Cömert`in, Mehmet Ayvalıtaş`ın, Ali İsmail Korkmaz`ın, Ethem Sarısülük`ün, Medeni Yıldırım`ın, Ahmet Atakan`ın ve Hasan Ferit Gedik`in yanına uğurluyoruz. Acımız sonsuz ve tarifsizdir. Evet, Berkin’in yaralı başı tüm Türkiye’nin üzerine düşmüştür. Berkin’in yaralı başı bağrımıza yakmıştır. Bu cinayet coğrafyasında bizler çocuklarımızı yaşatmak istedik ama sizler öldürdünüz. Hemde devlet dersinde. Sizler hırsızlıklarınızla, yolsuzluklarınızla, hukuksuzluğunuzla çürüyeceksiniz. Bizim çocuklarımız ise tertemiz bedenleriyle gökyüzüne bir güvercin gibi yükselecekler. Berkin Elvan gibi, Ceylan Önkol gibi.

“ÜLKEYİ YOĞUN BAKIMA SOKANLARDAN HESAP SORACAĞIZ”
Memleketi dumanlı gaz havasına, sokaklarını revire, ülkeyi yoğun bakıma sokan bu zalim zihniyet hesap verecektir. Üç mevsim acıyla bekledik. Üç mevsim bir telefon açıp geçmiş olsun demeyenler Berkin’in bedeni karşısında ürpererek geçmiş olsun sırasına girdiler. Artık “tam kusurlu” adalete sığınamazsınız. 45 kilodan 16 kiloya düşmüş bedeni karşısında bizler yutkunamadık bile. Ama bu ülkeyi yönetenler katillerin arkasında durdular,

2014’ün Türkiye’sinde eriyen Berkin değildi. Eriyen Türkiye’ydi. Her şeyi ile bozunarak eriyen Türkiye. Toptan satılık medyası ile oyuncak haline gelmiş hukuku ile vicdanları kurumuş ikiyüzlü siyaseti ile.

“KATİLİ TANIYORUZ”
Berkin Elvan’ın katili, sadece onu hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında "talimatı ben verdim", "kahraman polisimiz destan yazdı" sözleriyle zulme karşı direnenlere kin kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen, parti binalarına saldıran faşist gruplara ve halkın üzerine hedef gözeterek ateş atan polislere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur.”
(Taner ŞİMŞEK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
19°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@