16 Şubat 2014 Pazar 21:13
Gümüş Hitit figürleri
Çorum’un yurtiçi ve yurtdışında tanıtılmasını amaçladıklarını belirten Hitit Assu Gümüş işletme sahibi Ömer Düven, Hitit figürlerinin büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, özel tasarım yüzük ve kolye ürettiklerini söylüyor.

Orijinal eserlerden esinlenerek Hitit figürlü takı tasarladıklarını belirten Düven, “Zihgir okçu yüzükleri, Osmanlı Devlet Arması, Osmanlı Tuğrası, Zülfikar ve Türk Bayrağı figürlü yüzük çeşitlerimizin yanı sıra Hitit Kralı 1. ve 2. Hattuşili’nin mühür kolyesi ve yüzüğü, Hitit Güneşi armalı Çorum kolyesi ile Kadeş Antlaşması yazılı kolye çeşitleri üretiyoruz. Amacımız Çorum’un tüm dünya ülkelerine tanıtılmasını sağlamak. Çorum deyince insanların aklına hep Hititler geliyor. Fakat Çorum’a gelen turistlere kalıcı hediyeler sunamıyoruz. Manevi değeri çok yüksek olan Hitit figürlerinden oluşan takıların turistler tarafından ömür boyu saklanacağını düşünüyoruz” diyor.

12 Tanrı figürlü kolye yapmak için de çalışmalarının devam ettiğini belirten Düven, ayrıca Çorum’da alyans üretimi yapan tek firma olduklarını vurguluyor.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 16.02.2014 21:14