28 Şubat 2014 Cuma 23:55
“Etkili Sunum Teknikleri” konferansı
Öğretim üyeleri ve öğrencilerin ilgi gösterdiği konferansa konuşmacı olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nesime Ceyhan Akça katıldı.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın da katıldığı programın açılış konuşmasında Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Evkuran, enstitü etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

Akademisyenlerin ve bilimle uğraşanların elde ettikleri bilgileri meslektaşları ve kamuoyu ile paylaşma sorumluluğu taşıdıklarını, bunun ise günümüzde ayrı bir disiplin haline geldiğini belirten Prof. Dr. Evkuran, bilmek ile bildiğini paylaşmak ve sunmak arasında bariz bir fark bulunduğunu, bilgi aktarırken teknolojinin etkin ve doğru kullanımının hepimiz için kritik değer taşıdığını ifade etti.

Prof. Dr. Evkuran, verdiği desteklerden dolayı Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a, konferans konuşmacısı Doç. Dr. Nesime Ceyhan Akça’ya ve katılımcılara teşekkür etti.Doç. Dr. Nesime Ceyhan Akça, “Etkili Sunum Teknikleri” konulu konferansında beden dili, ses, görüntü, duruş, renk kullanımı, doğru slayt seçimi, içerik gibi konularda önemli bilgiler verdi. Doç. Dr. Akça, etkili bir sunumun gerçekleştirilebilmesinde, sunum yapan kişinin iletişim kurabilme yeteneğinin, konuya yönelik hazırlığının ve inancının önemine işaret etti. Akça, özenle kullanılan sözel/yazılı ifadenin, anlamlı beden dilinin ve teknolojik görsel-işitsel araçların desteğinin etkili bir sunum için önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmasında, sunum öncesi, sunum sırasında ve sunum sonrasında yapılması gereken hususlar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Akça, etkili bir sunumda, konuşmacının kıyafetinin nasıl olması gerektiği, heyecanın nasıl üstesinden gelineceği, görsel sunumun nasıl hazırlanması gerektiği konuları üzerinde durarak, konuşmacı ile dinleyiciler arasında gerçekleşecek göz temasının, mimiklerin ve ses tonunun dengeli kullanımının öneminden bahsetti. Akça son olarak, sunum yapılan mekanın fiziksel durumunun, sunumun üzerindeki etkisinden bahsetti.

Konferansın sunum bölümünden sonra dinleyicilerin soru ve katkılarıyla devam eden programın sonunda Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Evkuran, Doç. Dr. Nesime Ceyhan Akça’ya teşekkür etti.
(Hitit Basın)
Son Güncelleme: 28.02.2014 23:56