Etimesgut’ta Çorum rüzgarı

Etimesgut Belediyesi, 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Çorum rüzgarı esti.

Etimesgut’ta Çorum rüzgarı

Etimesgut Belediyesi, 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Çorum rüzgarı esti.

16 Ağustos 2017 Çarşamba 23:11
Etimesgut’ta Çorum rüzgarı

Anadolu ve büyük Türk coğrafyasını buluşturan ve 10 gün sürecek olan festivalin üçüncü gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Çorum ve Kırşehir, halkoyuhları, müzikleri, yöresel lezzetleri, el emeği göz nuru eserleriyle görücüye çıktı. Gecenin finalinde Gökhan Tepe başkentlileri coşturdu.

Etimesgut’ta 28 dernek, vakıf, Türk Cumhuriyeti ve topluluklarının katıldığı festivalde Türk kültürü, sanatı, folkloru, seyirlik oyunları, yemekleri, geleneksel kıyafetleri sergileniyor. Murat Dalkılıç, Gökhan Tepe, Soner Sarıkabadayı, İrem Derici, Ziynet Sali, Kutsi, Işın Karaca ve Ferhat Göçer her gün verecekleri konserlerle renk katacağı festivalin üçüncü gününe Çorum damga vurdu.

Etimesgut Belediyesi'nin düzenlediği 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nde 3. gün heyecanı yaşandı. Yavru vatan Kıbrıs, Çorum ve Kırşehir, folkloru, müzikleri, yöresel lezzetleri, el emeği göz nuru eserleriyle festivalde sahne alırken, Gökhan Tepe izleyenleri coşturdu.

Türk Beyleri Kent Meydanı'nda düzenlenen festivale Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, ilçe belediye başkanları ve dernek başkanları ile 80 bini aşkın başkentli katıldı.

KIBRIS FOLKLORÜ

Festivalde önce KKTC Büyükelçiliği sahne aldı. Güzelyurt Sanat Derneği Halk Dansları Topluluğu, geleneksel giysilerle Kıbrıs yöresi halk oyunlarını sahneledi. KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Kıbrıs kültürünü anavatanda sahnelemekten büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Ahmet Zeki Bulunç, Başkan Demirel'e Kıbrıs'ın el işi eserlerini hediye etti.

EREN BÜLBÜL UNUTULMADI

Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü folklor ekibinin gösterisiyle başlayan Çorum gecesi, yerel sanatçıların konserleriyle devam etti. Yöresel Çorum kıyafetleriyle sahne alan Çorumlular, yöresel türkülerini seslendirdiler, meşhur leblebilerini de tanıttılar.

Etimesgut Çorumlular Derneği Başkanı İsa Çakır, Belediye Başkanı Enver Demirel'e yöresel lezzetlerden ikram etti. Hemşehrilerini yalnız bırakmayan AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İrade Amiri Salim Uslu, “Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren böyle güzel bir festivali düzenlediği ve Çorum kültürümüzün tanıtılmasına desteklerinden dolayı Etimesgut Belediye Başkanımız Enver Demirel'e teşekkür ediyorum. Anadolu kavimler kavşağıdır. Etimesgut ise Anadolu'nun göç kavşağıdır. Bu nedenle göç ve göçmenlerle ilgili bilgi birikiminizi biliyor kucaklıyor, lokmamızı paylaşıyoruz. Etimesgut 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Volkan Konak konseri iptal edildi. Coşkuyu paylaşarak çoğaltan, acıyı paylaşarak azaltan bir milletiz. Tarih ve yaşadığımız olaylar bize" bir olmayı, iri olmayı, diri olmayı ”öğretti. Milletimizi bölemeyecek, bayrağımızı indiremeyecek, ezanlarımızı susturamayacak, vatanımızı parçalamayacak, devletimizi yıkamayacaksınız. Bu günler saflarımızı sıklaştırıp, kardeşliğimizi güçlendirmemize vesile olmaktadır. Devletin milleti ile omuz omuza verdiğinde her türlü zorluğu ve badireyi başarıyla atlatacağını Türkiye tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.

Etimesgut Belediye Başkanı Demirel de yaptığı konuşmada “Ortak değerlerimizin etrafında buluştukça, böyle bir ve beraber oldukça, bizi kimse bölemez, ayrıştıramaz” dedi.

Belediye Başkanı Demirel katılımlarından dolayı Çorum Milletvekili Salim Uslu’ya plaket takdim etti. Milletvekili Uslu da Çorum’un sarı altını leblebiyi Demirel’e hediye etti. Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner de gecede Enver Demirel’e çeşitli hediyeler verdi.

Milletvekili Uslu daha sonra TBMM İdare Amiri Erkan Haberal ile birlikte Etimesgut'ta oturan Çorumlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Çorum Evini ve Kırşehir Dernekler Federasyonu evini ziyaret ettiler.

(Volkan SINAYUÇ)