Eren: “Hataları sürekli affedilen çocuğun kişiliği olumsuz gelişir”

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Rehberlik Servisi tarafından öğrenci velilerine yönelik “Çocuklara Söz Dinletebilme ve Davranış Kazandırma” konulu eğitim semineri düzenlendi.

Güncel 13.03.2014, 22:57 13.03.2014, 22:58
1118
Eren: “Hataları sürekli affedilen çocuğun kişiliği olumsuz gelişir”

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Rehberlik Servisi tarafından öğrenci velilerine yönelik “Çocuklara Söz Dinletebilme ve Davranış Kazandırma” konulu eğitim semineri düzenlendi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Fiza Aile Danışmanlık firmasından Özel Eğitim ve Aile Danışmanı Firdevs Karaca Eren velilerden gelen soruları da yanıtladı. FSM İlkokulu Konferans Salonu’ndaki semineri Milli Eğitim Şube Müdürü Kadir Söngüt, Okul Müdürü Haydar Deveci, okul idarecileri, öğretmenler ve veliler ilgiyle izledi. Rehber Öğretmen Aykut Uzunhançerli, öğrenci ve velilerin ihtiyaçlarına yönelik eğitim faaliyetlerinin bundan sonra da devam edeceğini vurguladı.

Daha sonra kürsüye gelen Özel Eğitim ve Aile Danışmanı Firdevs Karaca Eren, sunumunda hedef kitlelerinin ilkokul çağı çocuklar olduğunu, onların gelişim özellikleri, karşılaşılan sorunlar, davranış eğitimi ve yapılması gereken konular hakkında bilgi verdi.Çocuk yetiştirirken her anne babanın, çocukların gelişim çağlarına ait özelliklerden haberdar olması, çocuklarındaki değişim ve gelişimlerin farkına varıp, çocuğuna zamanında ve ihtiyaç duyduğu psiko-sosyal destekleri sağlaması veya bu konuda uzmanlardan mutlaka destek alması gerektiğine de değinen Eren, ilkokul çağı çocuklarında karşılaşılan okul fobisi, öğrenme güçlükleri ve davranış bozukluklarından bahsederek davranış değişikliği sürecinde izlenecek yolu anlattı.

Davranış kazandırma sürecinde sürekli ödül ile motive etme yerine, zaman zaman hatalı davranışta çocuğun yaşına uygun yaptırımların uygulanmasının önemli olduğunu belirten Eren sürekli affedilen çocuğun kendisini mükemmel sanacağını, bu durumun çocuğun olumsuz kişilik özellikleri geliştirmesine yol açabileceğini, çocukların mutlu olmasında olumlu davranışlar ile toplumsal değerlerin kazandırılmasının önemli olduğunu bildirdi. Velilerin sorularını da yanıtlayan Eren, “Mutlu çocuk, mutlu aile demektir. Mutlu Aile demek huzurlu toplum demektir” şeklinde konuştu.

Konferans sonunda Okul Müdürü eğitmen Firdevs Karaca Eren’e teşekkür ederek çiçek verdi.
(Kemal YOLYAPAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@