26 Ocak 2014 Pazar 21:48
Deprem eğitiminde yeni formül
‘Önce oynat motivasyon sağla, sonra çocukları ağlat depremi hatırlat ki öğrensinler, hayatta unutmasınlar. Akşam evde de annelerine, babalarına anlatsınlar’ diyen Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı, Çorum’da anasınıfı öğrencilerine uygulanan bu deprem eğitiminin Türkiye genelinde verilen eğitimlere model olması gerektiğini söyledi.
23 Nisan Ortaokulu konferans salonunda konuşma yaparak anaokulu ve 8. Sınıf öğrencilere uygulamalı deprem eğitimi veren Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı, deprem sırasında bireylerin ne tür davranışlar sergilemesi gerektiğini ve enkaz altında yapılması öngörülen davranışları anlattı.
Odabaşı, ‘’Oynat – Ağlat – Öğret’’ formülünün önemine de değindi. Çocukların yaşına uygun eğitimin ancak bu şekilde verileceğini belirten Odabaşı, “Bu şekilde verilen eğitimi isterseniz 1 saate kadar verebilirsiniz. Kesinlikle o minik çocuklar sıkılmaz. Fakat sunu ile verilen eğitim 3- 5 dakikadan öteye geçmeyeceği gibi olası bir deprem anında hatırlanması da bu formül kadar etkili olmayacaktır” dedi. (Onur MÜLAZIM)Son Güncelleme: 26.01.2014 21:49