ÇORUMSİAD’dan vinç ve forklift operatörlüğü kursu

ÇORUMSİAD ve Makine Mühendisleri Odası işbirliği ile Vinç ve Forklift operatörlüğü kursu düzenleniyor. Mayıs ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan kursun ücretinin 400 lira olduğu belirtilirken, hafta içi 5 gün sürecek olan kursun akşam saat 17.00’de başlayıp, iki saat süreceği bildirildi.

Güncel 24.04.2014, 22:22 24.04.2014, 23:22
1913
ÇORUMSİAD’dan vinç ve forklift operatörlüğü kursu

ÇORUMSİAD ve Makine Mühendisleri Odası işbirliği ile Vinç ve Forklift operatörlüğü kursu düzenleniyor. Mayıs ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan kursun ücretinin 400 lira olduğu belirtilirken, hafta içi 5 gün sürecek olan kursun akşam saat 17.00’de başlayıp, iki saat süreceği bildirildi.

ÇORUM SİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dalyan, iş makinelerinin kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu belirterek, “Öncelikle her operatörün kullandığı iş makinesiyle ilgili operatörlük belgesine sahip olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kullandığı iş makinesini çok iyi tanıması ve her türlü güvenlik tedbirini alması gerekmektedir. Yeni yasalar gereği operatörün, güvenlik önlemlerine dikkat etmediği ve sertifikası olmadığı halde her hangi bir iş kazası yaşanması durumunda işverene de oldukça ağır yükümlülükler getirilmiştir. Bu sebeple işveren çalışanlarının kurallara uyup uymadığını sık sık kontrol etmelidir” dedi.

İşverenin eksik olan konuları başına böyle bir olay gelmeden, yasaların, yönetmeliklerin ertelenmesini fırsat bilmeden “zorunlulukları” yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Dalyan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Mavi yakalı eleman çalıştıran ilk amirler; dostluğun ayrı, işyeri kurallarının ayrı olduğunu asla unutmamalıdır. Kurallara uymayan en yakını, kardeşi bile olsa kurallara uymasını istemeli, göz yummamalıdır. Operatörlük belgesi olmayan bir kişinin forklift kullanmasına göz yuman amirinin suçsuz olduğunu kimse düşünmesin. SSK’nın 26. maddesinin kendisini bağladığı ve işverenin rücu hakkını kullanabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. İlk amirlerin öncelikle yapmaları gereken bu tür ihtiyaçlarını işverene iletmeleri ve bunları kurul kayıtlarına geçirmeleridir.

İş Güvenliği Uzmanları; işyerlerinde iş makinesi kullanan operatörlerin belgeleri olup olmadığını sorgulamalı, yasal sorumlulukları öncelikli olarak beyaz yakalılara anlatmalıdırlar. Kurallara uymayanlara, kişisel malzemeleri kullanmayanlara sözlü ve yazılı ikaz sistemini mutlaka çalıştırmalı ve bunun tek takipçisinin işveren, iş güvenliği uzmanı veya ilk amir olmayıp herkesi ilgilendirdiği açıkça anlatılmalıdır.

Operatörlük belgesi çok pahalı veya zor bir eğitim aşamasından sonra alınacak bir belge değildir. Operatörlük belgesi için ayıracağınız bütçe ve zaman sizi pek çok olumsuz etkiden koruyacaktır.

ÇORUMSİAD olarak her konuda olduğu gibi bu konuda da üyelerimize yardımcı olarak hemen hemen her yıl operatörlük belgesi kurslarının dernek merkezimizde açılmasını sağlamaktayız. Makine Mühendisleri Odası ile işbirliği yaparak düzenlediğimiz kurslara üye firmalarımızın yanı sıra üyemiz olmayan firmalardan da katılım olmaktadır. Derneğimize gelen yoğun talep doğrultusunda Şubat ayı içerisinde yeni bir Vinç ve Forklift Operatörü kursu açmayı planlamaktayız. Kursa katılmak isteyenlerin 2256355’i arayarak dernek asistanımıza ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir.”
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@