“Çorum’a ikinci altın beş yılı yaşatacağız”

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 2014-2019’da nereler yapacaklarına ilişkin bilgi verdi. Toplam 30 projesini açıklayan Külcü, “Bu 30 projemizi 70-80 projemizden, her hizmet alanımıza göre içinden bir iki tanesini seçerek belirledik.

Güncel 09.03.2014, 23:15 09.03.2014, 23:18
719
“Çorum’a ikinci altın beş yılı yaşatacağız”

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 2014-2019’da nereler yapacaklarına ilişkin bilgi verdi. Toplam 30 projesini açıklayan Külcü, “Bu 30 projemizi 70-80 projemizden, her hizmet alanımıza göre içinden bir iki tanesini seçerek belirledik. Yani bizim size sunabileceğimiz 30 değil, aslında 70-80 tane projemiz var. İşte şimdi sizlere yeni bir kitap daha takdim edeceğiz. Bunun içerisinde bu 30 projenin resimlerini ve kısa kısa bilgilerini göreceksiniz. İnşallah 30 Mart günü, bizim için bir seçim olmayacak, bizim için sadece heyecanlarımızı tazelediğimiz, kendimizi yenilediğimiz, heyecanımızı büyüttüğümüz bir gün olacak” dedi.

Çorum’a ikinci bir altın beş yıl yaşatacaklarını ifade eden Külcü’nün açıkladığı 30 proje şu şekilde:

KENT PARK / HIDIRLIK PEYZAJ
Çorum, 2009 yılından itibaren yeşil alan ve park konusunda önemli mesafeler aldı. Eski parklar, son derece modern, ailelerin huzur içerisinde vakit geçirdiği, yeşilin egemen olduğu parklar haline geldi.

Etrafındaki peyzaj alanı ile yaklaşık 200 dönüm alan üzerinde yapacağımız Kentpark, şehrimizin en büyük parkının 4 katı büyüklüğünde olacak. Tüm hazırlıkları tamamlanan ve ihaleye hazır hale getirilen Kentpark, çocuk oyun alanları, gölet, yürüyüş yolları, piknik alanları ile 24 saat halkımızın kullanıma açık olacak.KAPALI / AÇIK OTOPARKLAR
Şehir içi trafiği rahatlatabilmek için öncelikle Gazi ve İnönü Caddelerinin kenarlarındaki otopark kamulaştırmalarını hızlıca tamamlayıp, ikinci dönemimizde de şehrimize kapalı otoparklar kazandırmaya devam edeceğiz.

BELEDİYE HİZMET BİNASI
Halen kullandığımız Belediye Hizmet binamız artık ihtiyaca cevap vermiyor. Belediyemizin hemşehrilerimize daha hızlı ve daha kaliteli hizmet verebilmesi amacıyla yeni hizmet binamızı, "Yeni Çorum" olarak adlandırdığımız bölgede, yeni dönemimizde yapacağız.

ATIK SU ARITMA ENTEGRE TESİSİ
Şehir merkezimizin nüfusu her yıl düzenli olarak artmakta ve buna paralel olarak kullandığımız tesislerin kapasiteleri de dolmaktadır. Halen kullandığımız tesislerimiz 13 yıl önce yapılmıştı. Bugün tam kapasite kullanıyoruz ve ihtiyaca cevap veriyoruz.

Ancak, yeni oluşacak ihtiyaç için planlama ve hazırlık gerekmektedir. Bunları yaptık, yeni dönemimizde mevcut atık su arıtma tesisi yanına ikinci bir tesis daha kurarak kapasiteyi artıracağız.

RÜZGÂR ENERJİSİ SANTRALİ
Vizyoner belediyecilik anlayışımızın eseri olarak hem belediye kaynaklarımızı daha iyi kullanmak hem de yenilenebilir bir enerji kaynağından üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlamak düşüncesiyle rüzgâr enerjisi santrali kurmaya karar verdik. Bunun için rüzgâr ölçümleri bakanlıkça yapılmış sahamızı belirleyerek yatırım izinlerimizi de bakanlıktan aldık.

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ
Yeni dönemimizde takip edeceğimiz önemli projelerden biri de katı atık tesisi olacak. Dosya içeriği tamamlanmış projemizin tekrar ihale edilmesini sağlayarak şehrimize bu tesisi kazandıracağız.

ALT / ÜST GEÇİTLER
İkinci dönemimizde yeni geçitler yapmaya devam edeceğiz. İhtiyaç olan noktalara, gerek şehir içinde yaptığımız yollar üzerinde belediye olarak, gerekse çevre yolu üzerinde Ulaştırma Bakanlığı ile işbirliğini devam ettirerek alt ve üst geçitler inşa edeceğiz.

450 KSS DÜKKÂNI VE DOĞALGAZ
Çorum’umuzun önemli kentleşme problemlerinden biri de Aşağı Sanayi bölgesidir. Artık o alanda gerek fiziki sebepler gerekse şehircilik açısından esnaflık yapmak imkânsız hale geldi. Bunu her fırsatta söyledik. Esnafımız için uygun çözüm arayışını da yine biz yaptık.

Bunun için esnafımızla işbirliği içinde 162 dükkânı yaparak sahiplerine teslim ettik. 450 dükkânlık ikinci etapta yapım ihalesi aşamasına gelindi. Böylece toplamda Aşağı Sanayi bölgesi esnafımız öncelikli olmak kaydıyla 600'den fazla esnafımızı uygun koşullarda dükkân sahibi yapacağız.

ALTYAPI VE ASFALT
Bir şehrin yaşam konforunu artıran ya da o şehri yaşanmaz kılan en önemli etken, altyapı ve üst yapı hizmetlerinin yeterliliğidir. 5 yıllık dönemde asfalt ve yağmur suyu şebekesi başta olmak üzere altyapı hizmetlerine büyük önem verdik.

BARAJ BÖLGESİ REKREASYON
Çorum’un dört bir yanına yaptığımız park ve yeşil alanların yanında Çorum Barajı bölgesinden de hemşehrilerimizin en üst düzeyde yararlanabilmesi için çalışmalarımızı başlatacağız. Halen, belediye sosyal tesislerinin bulunduğu alandan Bayraktepe’ye, oradan da Çorum Barajı çevresini kapsayacak alanda piknik yerleri, kafeteryalar, eğlence alanları, gezinti yolları yapacağız. Özel olarak tasarlanacak ışıklandırmalarıyla da rengârenk bir yaşam alanı oluşturacağız.

BAHABEY VE SIKLIK ÇAMLIKLARI
1.235.921 metrekare büyüklüğünde ve orman görünümündeki Bahabey Çamlığı'nda gerekli düzenlemeleri yaparak, burayı hemşehrilerimizin huzur ve güven içinde piknik yapabilecekleri bir alan haline getireceğiz.

Sıklık Çamlığı'nı ise başlattığımız görüşmeleri tamamlayarak Orman Bakanlığı'ndan devralacak ve daha nitelikli, daha güvenli bir piknik alanı haline getireceğiz.

BELEDİYESPOR TESİSLERİ
Şehrimizin sporda lokomotifi durumuna gelen Belediyespor için tüm branşların kendine yer bulacağı bir tesis yapacağız. Buradan sadece Belediyespor'a kayıtlı veya lisanslı sporcular değil tüm hemşehrilerimiz istifade edebilecek.

MAHALLE SPOR SALONLARI
Herkesi sporla buluşturmak ve herkesin daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmesini sağlamak amacıyla spor tesislerini yaygınlaştıracağız. Her yaştan insanımızın yararlanabileceği spor salonlarını hemşehrilerimizin kullanımına sunacağız.

Ayrıca mahalle içlerinde spor tesisi yapmaya uygun yerlerde basketbol, voleybol, futbol, tenis vb. sahalar yapmaya devam edeceğiz.KENT MEYDANI VE OTOPARK
Çorum’un yıllardır özlemle beklediği çalışmalardan biri de Kent Meydanı yapılmasıdır. Meydanlar şehirlere kimlik kazandıran en önemli çalışmalardandır. Bununla ilgili ilk adımlarımızı bu dönemde attık. Valilik önünü park haline getirdik, eski adliye binasını yıktık ve tekel binasını belediyemize devraldık.

Yeni dönemimizde İl Özel İdaresi ve Sağlık Müdürlüğü binalarını da yıkarak şehrimize yaklaşık 25.000 metrekarelik bir meydan kazandırmış olacağız.

Ayrıca, meydanın güneyde kalan kısmının altına yer altı otoparkı yaparak bölgenin otopark ihtiyacını da büyük oranda gidereceğiz.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ NAMAZGÂH ARASI İMAR
Şehrimizin imar açısından el atılmadık yeri kalmayacak. Bu kapsamda Osmancık Caddesi ile İnönü Caddesi’nin batısında kalan 550 dönümlük alanın imarını modern kent vizyonuna uygun olarak değiştireceğiz. Hazırlıkları tamamlanmış çalışmamız seçimden hemen sonra meclis gündemine gelecek. Böylece yılların ‘Farabi meselesi’ de halledilmiş olacak.

ESKİ POLİS KARAKOLU BİNASI RESTORASYONU
Şehrimizde geleneksel Türk mimarisi özelliklerini taşıyan az sayıda bina yer almaktadır. Az sayıdaki bu mimari örneklerin yeniden ayağa kaldırılması için de çalışmalar yapıyoruz. Kamulaştırma işlemleri tamamlanmak üzere olan eski polis karakolu olarak da bilinen tarihi binayı yeni dönemimizde restore ederek turizme kazandıracağız.

İÇMESUYU HAVZASI KORUMA PROJESİ
İçmesuyu Havzası alanında yapacağımız koruma projesi ile sonraki yıllarda da hemşehrilerimize kaliteli ve temiz içmesuyu temin edeceğiz. Bu amaçla, koruma projesi içerisinde yer alan Çağsak, Evciyenikışla, Evcikuzkışla, Evciortakışla, Kalehisar, Mahmudiye, Küre, Elicek, Balumsultan, Küçük Gülücek, Babaoğlu, Pembecik, Budakören, Arpaöz, Boğazönü, Büyükdivan, Göcenovacığı gibi 17 köyde bilinçlendirme ve ıslah çalışmaları yapacağız.

HAYVAN PAZARI
Şehrimize, yeni ve modern bir hayvan pazarı kuracağız. Mevcut hayvan pazarı oluşturduğu görüntü kirliliği ile şehrimize yakışmıyor. Yapacağımız yeni hayvan pazarıyla çiftçilerimizin burada her türlü ihtiyacını gidereceğimiz gibi Çorum hayvancılığının da gelişmesine katkı sağlamış olacağız.AT ve BİNİCİLİK TESİSİ
Belediyeler temel altyapı hizmetleriyle birlikte sosyal kültürel aktivitelerin yapıldığı yerleri de hazırlamakla mükelleftir. Birinci dönemimizde kadınlar, gençler, yaşlılar için birçok yatırım yaptık.

Yeni dönemde de bu açılımları sürdüreceğiz. Hemşehrilerimizin çocukları ile birlikte ata binme keyfini yaşayacağı, boş vakitlerini daha keyifli geçireceği "Binicilik Tesisi" kuracağız. Cins atların yer alacağı tesisimizde öğrencilere de usta binici nezaretinde binicilik dersleri verilecek.

AQUA PARK
Kadınlar, erkekler ve çocuklar için ayrı ayrı havuzların bulunduğu tesisler yapacağız. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcaklarında serinlemek isteyen hemşehrilerimize adeta nefes aldıracak olan "Aquapark"ımızda su kaydırakları ve dinlenme alanları yer alacak.

TÜM MAHALLELERE KUR’AN KURSU
Dinimiz İslam, Peygamberimize "OKU" emri ile vahyolunmaya başlanmıştır. Biz de buradan ilham alarak, herkes Kur’an-ı Kerim okumayı öğrensin istiyoruz. Bu amaçla her mahallemize, öncelikle çocuklarımızın, sonrasında tüm mahalle sakinlerinin istifade edebileceği Kur'an kursları yapacağız.

TÜM MAHALLELERE KREŞ
Her mahallemizde annelerin çocuklarını güvenli ellere emanet edebilecekleri, çocuklarının sağlıklı ortamlarda en iyi eğitimi alabilecekleri tam donanımlı kreşler inşa edeceğiz.

SOSYAL KONUT YAPIMI
Mülkiyeti belediyemize veya hazineye ait bir alanda, öncelikle asgari ücretliler ve emeklilerden üye yapılmak kaydıyla konut inşa edeceğiz. Buradaki satışları kar amacı gütmeksizin sadece maliyetler üzerinden yaparak toplumun en alt gelir seviyesine sahip kesimlerini de ev sahibi yapacağız.

YAŞLILAR KÖYÜ
Yeni dönemimizde sosyal projelerden en büyüğünü ulu çınarlarımız için hayata geçireceğiz ve Türkiye'ye örnek bir "yaşlılar köyü" kuracağız. Böylece yaşlılarımıza, çok katlı yurt formundaki huzurevlerinin yerine bahçeli, tek katlı, komşuluk ilişkilerinin olacağı konforlu mekânlar oluşturacağız.

Yaşlı dedelerimiz ve ninelerimizin huzuru ve her türlü konforunu düşünerek yaşlılar köyünü planlayacağız. Yaşlılarımız burada sebze ve çiçek ekecek, tavuk, ördek yetiştirebilecek. Toprakla uğraşarak yetiştirdiği sebzelerini kendileri tüketecek.

SANCAKTAR CAMİİ VE MAHALLE CAMİLERİ
Dar bir caddenin kenarında bulunan Sancaktar Camii yerine daha büyük, bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek ve bizim geleneksel mimarimizin izlerini en belirgin şekilde ortaya koyacak yeni bir camii inşa edeceğiz.

OKULLAR HAYAT OLSUN
14 ilkokulumuza yaptığımız trafik parklarının yanında Z kütüphane, oyun alanları, çevre düzenlemesi, asfalt vb. çalışmalarımızı yeni dönemimizde de yaygınlaştırarak devam ettireceğiz.

ABDİBEY CAMİİ ABDESTHANESİ VE KUR’AN KURSU
Abdibey Camimiz, Yazıçarşı bölgemizin adeta gerdanlığı gibidir. Camide yapılan genişletme çalışmalarına belediye olarak büyük katkı sağladık. Arsasını genişleterek 4.000 metrekare çıkardık. Bu haliyle Abdibey Camii, bir Osmanlı camisi görünümüne kavuştu.

GIDA BANKASI
Yeni dönemimizde, gıda yardımında dağıtıma son vererek bir market kuracağız. İhtiyaç sahibi hemşehrilerimiz, vereceğimiz BELEDİYEKART ile kendilerine tanınan kredi miktarınca alışverişlerini buradan yapabilecekler.

KADIN MESLEK KURSLARI
Kadınlarımızın hem meslek edinmeleri hem yeni bilgi ve becerilerle kendilerini geliştirmeleri hem de kaliteli zaman geçirebilmeleri amacıyla meslek edindirme kursları açmaya devam edeceğiz. 5 mahallemize inşa ettiğimiz mahalle kültür merkezleri kadınlarımız için bir çekim alanı olacak.

SODES PROJELERİ
Ekonomik, sosyal ve fiziksel olarak dezavantajlı konumda bulunan hemşehrilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Sosyal desteğe ihtiyaç duyan hemşehrilerimizin aile ekonomilerine ve toplumsal bütünleşmelerine katkı sağlayacak çalışmalar yapacağız.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@