Çorum, sisteme özel robot firmasının üretim üssü oldu

İstanbul’da iki yıl önce kurulan Manu Robotics isimli firmanın üretim merkezini Çorum’a taşıyan Mekatronik Mühendisi hemşehrimiz Faik Berk Güler, TSO Başkanı Başaranhıncal’ı ziyaret ederek çalışmalarını anlattı. Başaranhıncal, robot üretiminin yapılmasının ilimiz için bir kazanç olduğunu belirterek firmayı kutladı.

Güncel 08.11.2014, 00:31 08.11.2014, 00:34
2434
Çorum, sisteme özel robot firmasının üretim üssü oldu

Çorumlu Mekatronik Mühendisi Faik Berk Güler, 2012 yılında İstanbul’da kurduğu ve alanında Türkiye’nin sayılı firmaları arasında yer aldığı “Manu Robotics” adlı firmasının üretim merkezini Anadolu’ya da hizmet verebilmek amacıyla Çorum’a taşıdı.

Sektörde faaliyet gösteren firmalardan farklı olarak ülkede sisteme özel robot üretebilen tek firması olan Manu Robotics, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal’a tanıtıldı. Firma kurucusu Güler, TSO Başkanı Başaranhıncal’ı ziyaret etti. Güler, robotik ve otomasyon teknolojisi konusunda Türkiye’nin ‘tüketici’ pozisyonunda olduğunu hatırlatarak makine sanayinde öne çıkan ilimiz için robot üretiminin önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin bu konudaki açığını kapatmak ve Çorum’da ve Türkiye’de endüstriyel anlamda teknoloji kullanımını yaygınlaştırarak, bu konuda dışa bağımlılığı azaltmak için yola çıktıklarını belirten Güler, “Robotik ve otomasyon teknolojilerinin gerek üretimi, gerekse endüstriyel alanda kullanımı konusunda ülkemiz henüz gelişmiş sayılmamaktadır. Bu konudaki açığı görerek girdiğimiz sektörü, ‘sisteme özel robot’ üretimiyle yeni bir kulvara taşıdık” dedi.

Sektör farkı gözetmeksizin her hangi bir mamul üreten bir tesisi talep üzerine inceleyerek nasıl bir robot teknolojisi uygulanabileceğini tespit ettiklerini ve çıkan tespit sonucunda robot ve otomasyon çalışmalarına başladıklarını belirten Mekatronik Mühendisi Güler, “En güvendiğimiz özelliğimiz, sisteme özel robot üretebilmek. Farklı uygulamaların farklı eksen sayılarına ihtiyaçları var. Bunların keşiflerinin sağlıklı yapılıp gereksiz tüketimden müşterilerimizi korumalıyız. Biz hem sistemi, hem de sistemde kullanılan robotları kendimiz tasarlıyoruz ve tamamen tüketicilerin talepleri doğrultusunda uygulamaya alıyoruz. Bu doğrultuda ilerlememiz sürdüğünde ithalat ihracat dengesine de katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Türkiye’de robot üretimi olduğu taktirde bunlarında önüne geçileceğine inanıyorum. Her yenilik bir sektör doğuruyor.

Sisteme özel endüstriyel robot üretiyoruz. İlk ürünümüz olan “Scara” kinematiğindeki endüstriyel robotumuzun ardından “Articulated” kinematiğinde yeni endüstriyel robotumuzu da ürettik ve piyasaya sunduk. Ar-Ge faaliyetlerini mühendislik becerileriyle geliştiren bir takımla en uygun çözümleri geliştiriyoruz” diye konuştu.

Toprak sanayi, makine sanayi, kozmetik, gıda sanayi, paketleme tesisleri gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren tesislere endüstriyel robot üretimi yaptıklarını belirten Güler, ürettikleri robotların ithal olmadığını, yüzde yüz Türk mühendislerinin kabiliyetiyle üretildiğini vurguladı.

Son olarak kiremit sektöründe pres besleme uygulaması için endüstriyel robot geliştirdiklerini ifade eden Güler, “İş kazalarının önüne geçmek ve üretimdeki kalitenin artmasına büyük önem teşkil ediyor. Bu doğrultuda da giderek talep artıyor” şeklinde konuştu.

2023 yılına kadar uluslararası fuarlarda bir Türk endüstriyel robot markası olarak yer almayı hedeflediklerini ifade eden Güler, iç piyasaya yönelik üretim çalışmalarının yanı sıra ihracat çalışmalarına da başladıklarını, orta vadede endüstriyel robotların yanında servis robotları alanında da çalışmalara başlayacaklarını sözlerine ekledi.“BÜYÜK KAZANIM”
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal da, Manu Robotics’in Çorum için çok önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Hemşehrimiz Faik Berk Güler’in İstanbul’da firmasını kurup geliştirdikten sonra memleketine yönelmesinin anlamlı olduğunu ifade eden Başaranhıncal, “Burada memleket sevgisinin yanı sıra ilimizdeki yatırım potansiyeli de önemli bir etkendir. Üretilen mamul anlamında geniş bir yelpazeye sahip olan Çorum ilimiz, tesislerde teknolojik robotların kullanılmasıyla hem üretim kapasitesini artırabilecek, hem de uluslararası müşterilerine daha prestijli bir görüntü sağlayabileceklerdir” dedi.

TSO Başkanı Başaranhıncal, Çorumlu sanayicilerin, üreticilerin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
12°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@