09 Mart 2014 Pazar 22:49
 “Biz Kadınlar” etkinliği ilgi gördü

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Biz Kadınlar” adı altında bir etkinlik düzenlendi.

Devlet Tiyatrosu Salonu’nda düzenlenen programa; Vali Sabri Başköy ve eşi Fatma Başköy, İl Garnizon Komutanı Albay Ahmet Çelik ve eşi Leyla Çelik, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, Vali Yardımcısı Sait Topoğlu ve eşi Vicdan Topoğlu, İl Emniyet Müdürü H.İbrahim Doğan ve eşi Gülcan Doğan, diğer protokol üyeleri ve eşleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Dinçer’in yaptığı programda, "Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi"nin Çorum koordinatörü Fatma Başköy de teşekkür konuşması yaptı.

Kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini ve bunun da gerek kadınları gerekse toplumumuzu gerdiğine dikkat çeken Fatma Başköy, “Tarihimize baktığımızda ilk Türk toplumlarında kadın yönetici konumundadır. Aynı kadın milli mücadele döneminde ise kağnısıyla cepheye mermi taşımaktadır. Kadınlarımız, iş yaşamından sanat yaşamına kadar toplumsal alanın tüm kademelerinde hak ettiği yeri biran önce almalıdır. Dolayısıyla zaman kadına yönelik şiddetin önlenmesi bakımından zihin değişimi zamanıdır” dedi.

Konuşmaların ardından Çorum Barosu avukatlarından Avukat Elif Canbolat, programa katılanlara “kadına şiddet uygulandığı takdirde kadının sahip olduğu haklar” konusunda detaylı bilgi verdi.8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personeli tarafından oynanan “Bizim Kadınlarımız” isimli skeç, Behiye Karakaya ve Leyan Özdağan’ın hazırladığı ve Merkez Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından sergilenen Kadın ve Moda defilesi ile Çorum Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin çok sesli ve solo olarak seslendirdiği birbirinden güzel parçalardan oluşan mini konser ile devam etti.

Program sonunda katılımcıların 8 Mart dünya Kadınlar Gününü Kutlayan Vali Sabri Başköy, “Yaşamın her anında varlıklarıyla birer anne olarak büyüten, eğiten ve yetiştirerek bizi biz yapan yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın, 8 Mart dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı; Vali Sabri Başköy ve eşi Fatma Başköy ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından Devlet Tiyatrosu Salonu Fuayesinde açılan el sanatları sergisinin gezilmesi ve akabinde düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.
(Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 09.03.2014 23:08