“Belediye iki meclisin de kararına uymuyor”

İl Genel Meclisinin Şubat Ayı ilk toplantısında söz alarak kürsüye gelen Hüseyin Uysal, son günlerde yıkılan Kültür Sitesi ile ilgili gazetelerde ve televizyonlarda yazılar çıktığını ifade ederek, yazılarda İl Genel Meclisi’nin şartnameye uymamakla suçlandığını dile getirdi.

Güncel 03.02.2014, 21:30 03.02.2014, 21:31
517
“Belediye iki meclisin de kararına uymuyor”
Oybirliği ile alınan karara göre Kültür Sitesi’nin yerine altı otopark olması şartıyla park yapılması gerektiğini anlatan Uysal, “Önerge verildiğinde Vali bizi çağırarak, ‘İl Genel Meclisi hak ve hukuku gözetmelidir” demişti. İl Genel Meclisi olarak trampa yaparken Kültür Sitesi’nin yerini otopark sorununun çözülmesi amacıyla altı otopark üzeri park yapılması koşuluyla devrettik. Ya sözleşmeyi yapan meclis kararına uymamış ya da Belediye hem kendi meclisinin hem de İl Genel Meclisi’nin altığı karara uymamaktadır” dedi. Meclis kararına uyulması gerektiğini söyleyen Uysal, gerekli incelemenin yapılmasını istedi.

Hüseyin Uysal’a cevaben bir açıklama yapan Meclis üyelerinden Ahmet Pehlivan ise yapılan parkın görüntüsünün şu an kötü olabileceğini ancak inşaatın yapılmasından sonra fikrin değişebileceğini ifade etti. Bu açıklamaların neden inşaata başlamadan önce değil de seçime az bir zaman kala ortaya atıldığını merak ettiğini belirten Pehlivan, “Bu zamana kadar muhalefet neredeydi. Neden şimdi herkesin sesi çıkmaya başladı?” diye konuştu.Sungurlu İl Genel Meclisi Üyesi Celal Güngör de kürsüde yaptığı konuşmada alınan kararları gün gün okuyarak Belediye Meclisi’nin İl Genel Meclisi’ne teklifinin altı otopark üzeri park yapılması şeklinde olduğunu İl Genel Meclisi’nin de bu şartla kararı onayladığını belirterek, “Kültür Sitesi’nin yeri altı otopark üzeri ise park dışında bir şey yapılmaması koşuluyla 08.09.2011 tarihli İl Genel Meclisi toplantısında oybirliği ile kabul edildi. İki meclisin aldığı karar ortada ancak belediye bu karara uymamakta. Alınan karara uyulmaması nedeniyle bir sorunumuz var ve bu sorunun çözülmesi gerekiyor” dedi.

Oğuzlar İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Akkuş da yapılan açıklamaların ardından Belediye Başkanının kral gibi dediğini yaptığı ve meclis kararlarına uymadığının iddia edildiğini kaydederek, neden daha önce itiraz edilmediğini ifade etti. Akkuş, “Orası padişah otağı gibi yapılıyor Türk bayrağı dalgalanacak. Siz ise itiraz ediyorsunuz yapılan birşeye” diye konuştu.

Son olarak konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Eker de Kanun’un İl Genel Meclisi başkanı olarak Vali’yi gösterdiğini, İl Genel Meclisi üyelerinin aldığı kararların Valiye gittiğini ve onayının ardından yürürlüğe girdiğini anlatarak, “bundan sonraki süreç Vali’ye aittir. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’ni meclisimize çağıralım ve konu hakkında bilgi isteyelim” dedi. (Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
23°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@