Bakan Müezzinoğlu, Köse’nin soru önergesine cevap verdi

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse'nin 1 Nisan 2013 tarihinde sağlıkta dönüşüm programı kapsamındaki uygulamalara ilişkin meclise sunduğu soru önergesine, Sağlık Bakanlığı'ndan cevap geldi.

Güncel 31.01.2014, 23:21 31.01.2014, 23:21
633
Bakan Müezzinoğlu, Köse’nin soru önergesine cevap verdi
Milletvekili Köse, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi vermişti.
Köse’nin soru önergesinin içeriği ise şu şekilde idi:
“Bilindiği gibi, 2003 yılından beri hükümet tarafından yürütülmekte olan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın temelini aile hekimliği, genel sağlık sigortası ve sosyal güvenlik kurumlarının tek elde birleştirilmesi oluşturuyor. Ancak, bu sosyal güvenlik kurumlarının birleştirilmesinden sonra vatandaşların sağlık hizmeti almak için ödedikleri payda artış olmuştur, eczanelerde muayene ve ilaç ücreti adıyla ve aylıktan kesinti yoluyla üç farklı şekilde toplanmaya başlanmıştır. Halbuki sosyal devlet olmanın en büyük gereklerinden biri sağlık hizmetlerinin devlet eliyle bir kamu hizmeti olarak verilmesidir. Bu bağlamda; Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ilk dört yılında vatandaş tarafından yapılan ödemelerin %91 oranında arttığı iddia edilmektedir. Bu artışın nedenleri nelerdir? 2003-2012 yılları arasında, sağlık için yapılan toplam harcamaların yüzde kaçı vatandaş tarafından ve yüzde kaçı devlet tarafından yapılmıştır? Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın beklenen getirilerinden biri de, özel hastanelerin vatandaşlar tarafından eşit olarak kullanılabilecek ve herkesin istediği doktor tarafından muayene edilebilecek olmasıdır. Fakat, özel hastanelerin vatandaşlardan aldıkları ilave ücretler hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Bu farklılık neye göre belirlenmektedir? Ve bu farklılığa rağmen, özel hastanelerde eşit sağlık hizmetinden söz edilebilir mi? 2003- 2012 yılları arasında sağlık için ayrılan ödeneğin ne kadarı kamusal sağlık yatırımlarına ne kadarı özel sağlık kuruluşlarına hizmet karşılığı ödenmiştir? Bu veriler, sağlık kurumlarının tek elde ve eşit koşullar altında birleştirildiğini kanıtlar nitelikte midir?”
BAKAN MÜEZZİNOĞLU CEVAP VERDİ
Milletvekili Tufan Köse’nin verdiği soru önergesi Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplandırıldı.
Müezzinoğlu’nun cevabı ise şu şekilde:
“Sağlıkta Dönüşüm Programı, vatandaşın cebinden çıkan parayı arttıran değil, azaltan bir programdır. Cepten ödemelerin arttığına dair kabul edilebilir bir kaynak yoktur. Kaynağı olmayan bir iddianın değerlendirmesi olamaz.
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 73. maddesinde özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinin alabilecekleri ilave ücret tavanını belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.
12.10.2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 16.09.2013 tarih ve 2013/5385 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularının Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ücret alabilecekleri belirtilmiştir.
Özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinin Genel Sağlık Sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden belirlenen ilave ücret oranlarından daha yüksek oranda ücret talep etmeleri kesinlikle yasaktır. Sigortalılardan daha yüksek oranda ilave ücret talep edilmesinin tespiti halinde sözleşme hükümlerine cezai müeyyideler uygulanmakta, bakanlığımıza yapılan ihbar ve şikayetler ise derhal değerlendirilerek konunun incelenmesi ve araştırması yapılmaktadır.”
Bakan Müezzinoğlu, ayrıca Köse’nin “2003- 2012 yılları arasında sağlık için ayrılan ödeneğin ne kadarı kamusal sağlık yatırımlarına ne kadarı özel sağlık kuruluşlarına hizmet karşılığı ödenmiştir? Bu veriler, sağlık kurumlarının tek elde ve eşit koşullar altında birleştirildiğini kanıtlar nitelikte midir?” şeklindeki sorusuna da tablo halinde rakamlarla cevap verdi. (ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@