“Bağımsız Filistin kurulana kadar mücadele edeceğiz”

Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili ve Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım, 31 Aralık’ta görev süresi dolacak olan Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maaruf ile vedalaştı. Yıldırım, “Filistin davasının takipçisiyiz.” dedi.

“Bağımsız Filistin kurulana kadar mücadele edeceğiz”

Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili ve Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım, 31 Aralık’ta görev süresi dolacak olan Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maaruf ile vedalaştı. Yıldırım, “Filistin davasının takipçisiyiz.” dedi.

12 Aralık 2014 Cuma 00:19
“Bağımsız Filistin kurulana kadar mücadele edeceğiz”
Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf, görev süresinin sona ermesi dolayısıyla Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’na veda ziyaretinde bulundu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen ziyarette, Dostluk Grubu Başkanı ve AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım ile Dostluk Grubu Üyeleri AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı, AKP Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Şanlıurfa Milletvekili AKP Mehmet Akyürek ve AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş yer aldı.
31 Aralık’ta görev süresi dolacak olan Filistin Büyükelçisi Nabil Maaruf, Türkiye’yi ikinci vatanı olarak gördüğünü belirterek, “Hayatımın en önemli deneyimlerinden biri olan Türkiye’de büyük bir gurur ve onurla hizmet ettim. Ayrıca görevimin başladığı andan itibaren kendimi tamamen ülkem ve ailem arasında gibi yaşadığımı sizlere ifade etmekten şeref duyarım.” dedi.
Türkiye’de görev yaptığı süre boyunca her kesimden büyük bir destek gördüğünü belirten Büyükelçi, “Türkiye’den ayrılırken çok sevdiğim vatanımdan ayrılıyorum. Filistin Dostluk Grubu’nun tüm mensuplarına, ülkeme ve şahsıma gösterdikleri yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederim.” diye konuştu.

Yıldırım, İsrail’i kınadı
Türkiye Filistin Dostluk Grubu Başkanı ve AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım ise Büyükelçi Maaruf ile uzun bir süre çalışma imkânı bulduklarını belirterek, “Kendisine Filistin davası konusunda her zaman yardımcı olmaya çalıştık. Bize ilettiği talepleri her daim karşıladık. Kendisi her ne kadar Filistinli olsa da bundan sonra görev yapacağı yerlerde Türkiye’nin fahri büyükelçisi olacaktır. Çünkü kendisinin de ifade ettiği gibi burası onun ikinci vatanıdır.” dedi.
Filistinli bir Bakan’ın İsrail saldırılarında yaşamını yitirdiğini hatırlatarak üzüntülü olduklarını kaydeden Yıldırım, “Şehit olan Bakan’a Allah’tan rahmet ve tüm Filistin halkına Sayın Büyükelçi’nin şahsında başsağlığı diliyorum. İsrail’i bu saldırgan tutumları nedeniyle şiddetle kınıyorum. İsrail bu son saldırısı ile bir kez daha terörist bir devlet olduğunu göstermiştir. İsrail sadece kendisi terörist bir ülke olmakla yetinmeyip dünyaya da terör ihraç eden bir ülke konumundadır. Dünyanın genelinde yaşanan şiddet dalgasının bir numaralı müsebbibi ve organizatörü İsrail’dir. İsrail bu yaptıklarıyla kendi sonunu kendi eliyle hazırlayan bir ülkedir. Akıttığı kan bir gün kendisini boğacaktır.” diye konuştu.
Türkiye’nin daima Filistin davasının takipçisi olacağını ifade eden Yıldırım sözlerini, “Türk halkının kalbi Filistin ve Kudüs’le birlikte atmaktadır. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti kuruluna kadar ve işgal sona erip İsrail kendi sınırlarına çekilene kadar mücadelemiz sürecektir. Özgür bir Kudüs’te buluşmak dileğiyle.” şeklinde tamamladı.

Büyükelçi’ye köstekli saat
Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, Türkiye Filistin Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım’a Mescid-i Aksa ve Kubbetüs Sahra figürlerinin işlendiği mermer bir kabartma levha hediye ederken, Yıldırım da Büyükelçi’ye üzerinde Türk Bayrağı yer alan özel yapım köstekli bir saat takdim etti.
(Recep SERBES)
Son Güncelleme: 12.12.2014 00:19