“Aile hekimliği bitirilmek isteniyor”

Çorum Tabip Odası Başkan Yardımcısı İzzet Ezer, aile hekimliği çalışanları üzerine yapılan baskıların artık dayanılmaz hale geldiğini söyledi.

“Aile hekimliği bitirilmek isteniyor”

Çorum Tabip Odası Başkan Yardımcısı İzzet Ezer, aile hekimliği çalışanları üzerine yapılan baskıların artık dayanılmaz hale geldiğini söyledi.

12 Aralık 2014 Cuma 14:32
“Aile hekimliği bitirilmek isteniyor”
Çorum Tabip Odası Başkan Yardımcısı İzzet Ezer, aile hekimliği çalışanları üzerine yapılan baskıların artık dayanılmaz hale geldiğini söyledi.
"Aile hekimlerinin eğitimi için nöbet düzenlemesi yapıyoruz” diye başlayan sürecin “aile hekimlerine acilde ihtiyacımız var” şeklinde devam ettiğini ve “nöbetsiz sağlık sistemi olmaz” şekline dönüşerek, son olarak da “aile hekimlerini aileler ile daha çok bir araya getireceğiz”e dönüştüğünü kaydeden Ezer, bakanlığın gerçekleri gizlemeye çalıştığını dile getirdi.
Aile hekimleri sorunların çözülmemesi nedeniyle bir günlük greve çıktı. Tabip Odası’nda bir basın açıklaması düzenlenerek grevin nedenleri hakkında bilgi verildi. Basın toplantısına Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcızı İzzet Ezer, Çorum Aile Hekimleri Derneği Başkanı Mesut Yetkin, Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı Fatih Gök, SES Çorum Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri İzzet Seyitali Güvendik ve Murat Türkmen, Çorum Aile Hekimleri Derneği Sekreteri Veli Nayman ile Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yılmaz katıldı.

“BAKANLIK HALKI YANILTIYOR”
Sağlık sisteminin yaşadığı sorunun gerçekte “teşvik edilmiş acile başvuru” sorunu olduğunu ifade eden İzzer Ezer, “Bu sorunun sebebi ve çözümü aile hekimlerinde değildir. Bu sorun bahane edilerek aile hekimliği uygulaması bitirilmek istenmektedir. Hastane acillerine başvuruyu teşvik eden bizzat mevcut sağlık bakanlığımızdır. Sorunu gerçekten çözmek için hiç bir çözüm, proje üretemeyen bakanlık, en kolay yol olarak aile sağlığı merkezlerini acil gibi göstermeye çalışarak halkımızı yanıltmaktadır” dedi.
Mesai saati içinde çalışan yurttaşlara “mesai saatleri içinde muayene olabilme hakkını” kullanmasının yolununun açılması gerektiğini belirten Ezer, bu şekilde sistemin rayına oturacağını vurguladı.

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ ACİL SERVİS DEĞİL”
Aile Sağlığı Merkezlerinin koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vererek halkın geleceği için çalışan merkezler olduğunu kaydeden Ezer, açıklamasına şu şekilde devam etti:
“Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet alınmasının getirilmesi, aile hekimliği uygulamasını bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir.

“ASM ÇALIŞANLARI GELECEKTEN UMUDUNU KESTİ”
Aile Sağlığı Merkezleri koruyucu sağlık hizmetleri için çalışan merkezlerdir. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları artık gelecekten umudunu kesmiştir. “20 bin aile hekimine ve 20 bin aile sağlığı çalışanına daha ihtiyacım var” diyen bakanlık, acaba mevcut aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının, sistemden kaçış için yollar aradığının farkında değil midir?
Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftada altı gün, günde on iki saatten, ayda 300 saat,çalışma süresi getirmek isteyen bakanlık, bu çalışma sürelerinin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve Anayasamızın dinlenme hakkına aykırı olduğunu bilmemekte midir ?
Aile Hekimliği uygulamasını bitirenler ilerde “sağlık sistemine ihanet edenler” olarak anılacaktır. Biz bu ihanetin içinde olmayacağız. Sağlık sisteminin kurtuluşu aile hekimliğinden geçer. Sağlık göstergelerinde; bebek, çocuk aşılama oranlarını yükselterek anne ve bebek ölümlerini en alt seviyeye getiren bizleriz. Sağlık Bakanlığımızın ve ülkemizin uluslararası düzeyde başarılı olmasını sağlayan yüz akı aile hekimliği çalışanlarıyız. Torba yasalar ile son getirilen sağlık politikaları ülkemizin geleceği için sağlıksızdır. Mesai saati dışı nöbet hizmeti diyerek vatandaşımızdan fazla ücret alma politikalarından vazgeçin halkı kandırmayın. Mesai saati içinde çalışan halkımıza, muayene olabilme hakkını kullanmasının yolunu açın. Sistem rayına girecektir. Sistemi rayından çıkardınız, bu tarz günlük sağlıksız politikalar devam ederse ülke sağlığı tehlikeye girecektir. Biz halkımızın sağlığının daha iyi takip edilebilmesi ve Aile Hekimliğinin bitirilmemesi için 1 günlük iş bırakma eylemini gerçekleştiriyoruz.”
(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 12.12.2014 14:35