04.01.2012, 00:00 403

AKILSIZ İMAN !...

Selma TARHAN

Selma TARHAN

Bir köyün camisinde, imam cemaate vaaz vermektedir. Ansızın içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir. Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp kaçar. Sadece imam, bütün ısrarlara rağmen köyü terketmeyi reddeder ve Tanrı'nın kendisini  koruyacağını söyleyerek camide kalır.

Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır. İmam çaresiz minareye çıkar.Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne imamı kurtarmaya gelir. Ancak dini bütün imam, Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez. Sular yükselir.. İmam ikinci kata çıkmak zorunda kalır. Bir tekne daha gelir, ancak imam yine Tanrı'nın kendisini koruyacağına inancının tam olduğunu söyleyerek tekneye binmez. Sular iyice yükselir. İmam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır. İçindekiler, durumun kötü olduğunu anlatarak , imama helikoptere gelmesi  konusunda ısrar ederler.İmam helikoptere binmeyi de reddeder.

Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür. Kendisini ahiretin kapısında melekler karşılar.

Melek: Hoşgeldiniz, buyrun...

İmam: Cennete girmek istediğimden emin değilim…

Melek: Neden?..

İmam: Tanrı'ya biraz kırgınım....

Melek: Ne oldu ki?..

İmam: Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim, insanlara hep iyilik yaptım,günahtan uzak durdum. Yaşadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı ama Tanrı'nın beni kurtaracağına inandığımdan ben kaldım. Görüyorsunuz ki şimdi buradayım....

Tam bu sırada yukarıdan Tanrı'nın sesi duyulur ;

- Salağa, iki tekne, bir helikopter gönderdik.. Böylesine geri zekâlının benim katımda da yeri yoktur…”

“AKIL EN BÜYÜK NİMETTİR. ALLAH’IN LÜTFETTİĞİ NİMETLERİN FARKINA VARIP ONLARI ADABIYLA VE   HAKKIYLA DEĞERLENDİRMEK İNSAN OLMANIN  GEREĞİDİR.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@