25.04.2020, 00:02 177

ZİNANIN ÇEŞİTLERİ-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

ZİNA’YA YAKLAŞMAYI ÖNLETİCİ TEDBİRLER

İslam dini insanları zinadan korumak için gözlerine sahip olmalarını ve tesettüre dikkat etmelerini istemektedir: Nitekim Kur’an-ı Kerimde Peygamber (s.a.v.) e hitaben:

“Ey Peygamber hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer (Allah'tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı) çekici bir eda ile konuşmayın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır. Güzel söz söyleyin. Evlerinizde oturun, eski cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah'a ve Rasûlüne itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.” (Ahzap, 33/ 23-33)

“(Resûlüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş- örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.” buyrulmaktadır. (Nur, 27/30-31)

Kadınların iffet ve namuslarını koruma konusunda, giyim kuşamına çok dikkat etmeleri, karşı cinsleri tahrik edici tarzda giyinmemeleri oldukça önemlidir. Erkekleri tahrik edici bir şekilde giyinen kadınların, onlara bakarak günahkâr olan erkeklerin her birinin günahı kadar günah kazanacaklarını bilmeleri, ona göre giyinmeleri ve tesettüre çok dikkat etmeleri gerekir. Unutulmamalıdır ki, günümüzdeki kadın cinayetlerinin bir çoğunun sebebi de, kadınların dekolte giyinerek erkekleri tahrik etmelerinden kaynaklanmaktadır. Peygamberimiz(s.a.v.) in, “Gülerek günah işleyen, ağlayarak cezasını çeker” mübarek sözünü de burada hatırlayalım.

ZİNATYI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

İslâm zinayı yasaklarken, ona götüren vesileleri de dikkate almıştır. Zinaya götüren sebeplerin başında; göz-kulak, el- ayak ve dil zinaları gelmektedir. Onun için İslam bunları yasaklamıştır. Keza, halvet yani bir kadınla bir erkeğin yalnız başına bir odada baş başa kalmalarını hoş görmemiştir. Zinayı önleyici bu tedbirler şunlardır:

1-Halveti yasaklamıştır. Çünkü bu suizanna sebep olur. Konu ile ilgili olarak Rasulullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:

“Bir erkek bir kadınla baş başa kalırsa, onların üçüncüsü mutlaka şeytandır.” (Tirmizi )

2-Durumu müsait olanların hemen evlenmelerini ve evlendirilmelerini emreder. Bu konuda Kerim Kitabımızda yüce Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

“Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.”(Nur/32)

Mevzumuzla ilgili olarak Rasulullah (s.a.v.) de buyurdu ki:

“Ey gençler! Sizden evliliğe gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik gözü harama bakmaktan korur, tenasül uzvunu zinadan alıkoyar. Evlenmeye gücü yetmeyen kimseye oruç tutmasını tavsiye ederim. Çünkü orucun şehveti kıran bir gücü / özelliği vardır.” (İbni Mace)

3- Evlenmenin gereksiz masraflarla zorlaştırılmamasını öğütler. Günümüzün evlenmelerinde ki külfet ve zorluklar çoğu zaman evlenmelerin önünü kesmektedir. Bu durumlar ise dinimizin kuralları ile bağdaşmaz. Nitekim Rasulullah (s.a.v.) bu konudaki hadislerinde buyurdu ki:

a-“Nikahın en hayırlısı, kolay ve külfetsiz olanıdır”(Ebu Davut)

b-“Bereket bakımından nikahın en güzeli, masraf olarak da en kolay olanıdır.” (İbni Mace)

4- Bir takım yanlış değerlendirmelerde ifade edildiği gibi çocuk sahibi olmanın insanı fakir yapmayacağını, bilakis evlenenlerden fakir olanları Allah Teâlâ'nın zengin yapacağını bildirir. Bakın bu konuda Rabbimiz ne buyuruyor:

a-“Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.

b-"Evlenmeye güçleri yetmeyenler, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar…“(Nur, 30-33)

5- İslam Dini kendisini haramdan korumak kastıyla evlenmek isteyenlere yardımcı olunmasını emreder.

Nitekim Rasulullah (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki:

“En hayırlı şefaatlerden birisi de, evlenecek iki kişiye aracılık yapmaktır.”(İbni Mace)

(Sürecek)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@