18.04.2020, 00:01 78

ZİNA-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

ZİNANIN AİLEYE VE TOLUMA ZARALARI

Allah’ın haram kıldığı her şey, insanın faydası için yasaklanmıştır. Allah (c.c) zinayı da, Dini ve toplumu, onun zararından korumak için haram kılmış ve yasaklamıştır. Çünkü zina kişi için olduğu kadar, toplum için de zararlıdır. Nitekim Resulullah Efendimiz (s.a.v.) hadislerinde: “Bir şehirde zina ve riba (faiz) yaygınlaşırsa, o şehrin halkı Allah’ın azabını hak etmiş olurlar.”(Şuabül İman) , “Bir toplumda zina çoğalırsa, muhakkak ölüm de çoğalır” buyurmuştur.(Muvatta) Hakikaten zina yüzünden ölümler şu üç şeyden çoğalıyor. Namus cinayetlerinden, Kürtaj yani çocuk aldırmalarından ve Cinsel yollarla bulaşan ölümcül AIDS ve diğer zührevi hastalıklardan.

İbni Ömer (r.a.) hazretleri anlatıyor: Bir gün Rasululah yanımıza gelip şöyle buyurdu: “Ey muhacirler! Beş şey vardır, onlarla imtihan olacağınız zaman, artık cemiyette hiçbir hayır kalmamıştır. Onların siz hayatta iken zuhurundan Allah’a sığınırım. Bu beş şey:

1-ZİNA. Bir millette zina ortaya çıkar ve aleni işlenecek bir hale gelirse, mutlaka o millette Taun hastalığı yaygınlaşır ve onlardan önce gelip geçmiş milletlerde örülmeyen hastalıklar yayılır.

2-ÖLÇÜ VE TARTIDA HİLE YAPMAK: Ölçü ve tartıyı eksik yapan her millet mutlaka kıtlık, geçim sıkıntısı ve Sultanın zulmüne uğrar.

3- ZEKÂT VERMEMEK: Hangi millet mallarının zekâtını vermezse mutlaka gökten yağmur kesilir. Eğer hayvanlar olmasaydı tek damla yağmur yağmazdı.

4-AHDİN BOZULMASI: Hangi millet Allah ve Rasulünün ahdini (Yani düşmanla yaptığı anlşmayı) bozarsa, Alla Teâlâ hazretleri o millete kendilerinden olmayan bir düşmanı musallat eder ve ellerindeki servetin bir kısmını onlar alır.

5-KİTABULLAH’LA HÜKMETMEYİ TERK ETMEK. Hangi milletin imamları kitabullahla amel etmeyi terk ederek Allah’ın indirdiği hükümlerden işlerine gelenleri seçerlerse, Allah onlar kendi aralarında savaştırır.(İbni Mace)

Cemiyetin temeli ailedir. Aile sağlamsa toplum da sağlamdır. Çünkü toplumu meydana getiren fertler, ailede yetişir. İnsan fıtrî gelişmesini, ahlâk ve terbiyesini daha çocukken bu yuvada alır. İnsan sevgisinin kaynağı da ailedir. Aileler sokağa iyi yetiştirilmiş insanları gönderirse, toplumda iyi insanlar çoğalır. İyi insanlardan iyilikler meydana gelir. İyiliklerin çok olduğu toplumlarda da; birlik beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma dayanışma, huzur ve güven olur.

Bir millet için bu kadar önemli olan ailenin en büyük düşmanı da zina ve fuhuştur. Zina ve fuhuş önce ailenin kurulmasını engeller, sonra da kurulmuş ailenin dağılıp perişan olmasına sebep olur. Çünkü toplumda zinanın yaygınlaşması ve metres hayatı yaşayanların çoğalması, insanların meşru nikâhla evlenip aile yuvası kurmalarına engel olur. Zina hem İslam hukukunda ve hem de medeni hukukta boşanma sebeplerindendir. Ailede karı kocadan birisi, diğer tarafın zina ettiğini ispat ederse boşanma gerçekleşir. Boşanma olunca da, aile dağılır, çocuklar ve ayrılan eşler çoğu zaman perişan olurlar.

Zina insanın sağlığının bozulmasına, hatta öldürücü olan AİDS ve diğer zührevi hastalıklara da sebep olur. Zina olan ilişkilerden meydana gelen çocuklar ya anne karnında öldürülerek kürtaj yoluyla aldırılıyor veya dünyaya getirilip sağ sağ çöp bidonlarına atılıyor veyahut da cami önlerine bırakılıyor ve ortada kalıyor. Zina ve fuhuşun yaygınlaştığı tolumlar zamanla çürür, sarsılır ve çökerler.

Ashabı Kiram, “Zinadan kaçının, çünkü zinada üçü dünyada üçü de ahirette olmak üzere altı kötü haslet vardır. Dünyada: 1-Rızık ve kazançtan bereket kalkar. 2-Ömrü kısaltır. 3-İnsanların nefretini mucip olur. Ahirette: 1-Allah Teâlâ’yı öfkelendirir. 2-Hesabı şiddetlendirir. 3-Cehenneme girmeye sebep olur.

Zina ile ilgili konumuza Allah nasip ederse, bir sonraki sohbetimizde; zinanın çeşitleri, zinadan korunmanın yolları, zinaya yaklaşmayı önleyici tedbirler ve zinanın maddi ve manevi cezası bölümleri ile devam edeceğiz

Yüce Allah, zina ve fuhşun her türlüsünün şerrinden nefsimizi, neslimizi, ailemizi ve içinde yaşadığımız toplumumuzu muhafaza eylesin.

Rabbimiz Korona virüs afetinden de bizleri, ailelerimizi, aziz milletimizi ve bütün insanlığı korusun.

E V D E K A L, S A Ğ L I K L I K A L. Amin

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@