08.02.2014, 00:14 524

YEMEK YEMENİN ADABI -2-

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İbadet niyeti ile yemenin şartlarından birisi de, iyice acıkmadan yememek, sofradan doymadan kalkmak, yaşamak için yemek, yemek için yaşamamaktır. Böyle hareket eden kimse, doktora muhtaç olmaz.
Efendimiz Medine’ye hicret ettikten sonra, şehrin nüfusu kalabalıklaşmıştı. Mekke’ de çalışan Yahudi bir doktor, Medine’nin nüfusu arttı, orada doktor da az, gidip orada çalışayım müşterim daha çok olur ve daha fazla kazanırım diyerek Medine’ye gelip yerleşir, burada bir yazıhane açarak çalışmaya başlar. Altı ay kadar çalıştıktan sonra umduğunu bulamayarak, tekrar Mekke’ye döner. Neden geri döndüğünü soranlara; “ Hz. Muhammet ve arkadaşları, acıkmadan yemiyor, sofradan da tam doymadan kalkıyorlar. Onun için de hastalanmıyorlar, bu sebeple de müşteri buradan daha az oluyor ve buradaki kadar kazanamıyordum, onun için geri döndüm” diye cevap vermiştir.
Çok yiyen genelde çok kilo alır. Çok kilo ise, başlı başına hastalık sebebidir. Bir Fransız ata sözünde: Oburlar daima hastadırlar( Les gourmant son souvant malade) denilmektedir. Günümüz dünyasın obozite, yani sişmanlık bir hastalık halini almıştır, sebebi ise çok yemek ve gelişi güzel beslenmektir.
6- HAZIRDA BULUNAN YEMEĞE KANAAT ETMEK, BAŞKA YEMEK İSTEMEMEKTİR.
Ekmeğe hürmet etmek hem dinimizin emridir, hem de örf, adet ve geleneklerimizdendir. Ekmeğe hürmet ona katık aramamaktır. İbadet için müslümanı ayakta tutan her yemek mübarektir ve berekettir. Onun için hazırda olan yemekten başkası aranmamalı, onu beğenmezlik yapılmamalıdır. Peygamber Efendimiz önüne konulanı kötülemez, ihtiyacı varsa yer, yoksa yemezdi.
Yemek bulunduğu vakit hemen yenilmeli, vakit müsait ise namaz dahi beklenilmemelidir. Peygamberimiz bir hadislerinde; “ Yemek ile namaz bir araya geldiğinde, önce yemeği yiyin, sonra namazı kılın”, başka bir hadiste de; “ Yemek sofrası konunca akşam ezanı okunursa, önce yemeği yiyin sonra namazı kılın” buyurmuştur.
7- ÇOLUK ÇOCUĞU TOPLAYIP KALABALIK SOFRADA YEMEK.
Yemek sofrası kalabalık olmalıdır. Aile reisi, aile efradının aynı sofrada ve aynı zamanda yemek yemelerini sağlamalıdır. Bu hem aile fertlerinin karışıp kaynaşmasını, birlik ve beraberliğini sağlar ve hem de yemeğin bereketli olmasına sebep olur. Nitekim fendimiz; “ Bir arada yiyiniz, o zaman yenilen yemek sizin için mübarek ve bereket olur” buyurmuştur. Enes (r.a.) Peygamber Efendimizin yemeği hiç yalnız yemediğini haber veriyor ve Resulullah Efendimiz de; “ Yemeğin hayırlısı, kalabalıkla yenendir” buyuruyor.
YEMEK ESNASINDAKİ ADAP
Yemeğe besmele ile başlamak ve hamdele ile bitirmektir. Hatta her lokmayı aldıkça içinden “Bismillah” demek daha güzeldir. E n güzel de; birinci lokmada, “Bismillah”, ikinci lokmada, “ “Bismillahirrahman”, üçüncü lokmada da, “ Bismillahirramanirrahim” demektir. Sevgili Peygamberimiz hadislerinde; “ İçinizden biriniz yemek yerken besmele çeksin. Başlarken unutanınız hatırına geldiği yerde ( Bismillahi ala evvelihi ve ahirihi) yani başından sonuna kadar Allah’ın adı ile yemek yiyorum desin” buyurmuştur.
Yemeğe besmele ile başlanmazsa, şeytan yemeğe ortak olur ve o yemek bereketsiz olur. Akla geldiği yerde besmele çekilirse şeytan sofradan kalkıp gider. Nitekim İsra suresinin 64. ayetinde “ Onların mal ve evlatlarına ortak ol” buyrulmuştur. Yemeğe tuz ile başlamak ve tuz ile bitirmekte ayrıca sünnettir.
Peygamber Efendimizin hazır bulunduğu bir sofrada yemek yenildi. Yemek yiyenlerden birisi o ana kadar besmele çekmeyi unutmuştu. “Bismillahi evvelühü ve ahiruhu” dedi. Efendimiz güldü. Sebebi sorulunca da; “ Başından buyana şeytan bu adamla yemek yiyordu. Adam ,” Bismillahi evvelühü ve ahirühü” deyince, şeytan yediğini kusmaya başladı da ona gülüyorum” buyurdu.
Yemeğe tuz ile başlamalı ve tuz ile bitirilmelidir. Yemek sağ elle yenilmelidir. Ebu Selemenin oğlu Ömer diyor ki: “ Çocukluğumda bir gün Allah Resulünün kucağında oturmuş yemek yiyordum.Elim tabağın her tarafında dolaşıyordu. Peygamberimiz bana; “Yavrum besmele çek, sağ elinle ve önünden ye” Peygamber Efendimiz bir hadislerinde de; “ İçinizden birisi yemek yerken ve su içerken sağ eliyle yesin ve içsin. Çünkü şeytan sol eliyle yer ve sol eliyle içer.”
YEMEK ADABI
Yemek, lokmayı küçük küçük alarak ve ağır ağır iyice çiğnenerek yenilmelidir. Ağzındaki lokmayı yutmadan başka bir lokma alınmamalıdır. Yemek yerilmemeli, beğenmezlik yapılmamalı ve kötülenmemelidir. Yemeği sağ elle ve kendi önünden yemelidir. Ekmek az olursa kesmemeli, ekmeğin ortasından, çöreğin de kenarından yenmelidir. Ekmek üzerine kap kacak konulmamalı, pişmiş et kesilmeden yenilmelidir.
Peygamberimiz; “ Ekmeğe hürmet ediniz, Allah Teala onu göklerin bereketlerinden indirmiştir.Lokması düşen onu alıp silmeli ve yemeli ve şeytana bırakmamalıdır. Yağlı yiyen elini bol sabunlu su ile üç defa yıkamalı ve elbisesine sürmemelidir.
YEMEKTEN SONRAKİ MÜSTEHAPLAR
Doymadan evvel sofradan kalkılmalıdır. Eller bol sabunlu su ile yıkanmalıdır,bu yemeğin bereketindendir.Ekmek ufakları atılmamayıp yenilmelidir çünkü Peygamberimiz “Düşen ekmek kırıntılarını yemek insanın rızkını artırır o insan darlık görmez ve çocuğu da ahmak olmaz “ buyurmuştur . Hatta yenilen kırık ekmeklerin cennet hurilerinin mihri olduğunu söyleyenler de vardır.
Yemekten sonra Allaha hamt ve şükredilmelidir çünkü Allah Kuran’da “Size rızık olarak verdiklerimizin temiz ve helalinden yeyin , Allah’a şükredin.” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz de bir hadislerinde “Allah yemek yiyip su içtikten sonra kendisine şükreden kuldan muhakkak razı olur.”buyurmuştur.
Yemekten sonra “Her hal üzere Allah’a hamd ederim Allah’ım bu yemeği bizi isyana sevk edecek bir kuvvet yapma diye dua edilmelidir.
Allah cümlemize helalinden bol rızıklar ihsan eylesin ve bizleri de şükrünü ifa etmeye Muaffak kılsın.
Ankara’dan selam saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@