21.06.2019, 00:06 180

YAZ KUR’AN KURSLARI

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Değerli Okuyucularım! Yüce Allah’ın insanlara vermiş olduğu nimetler pek çok ve çeşitlidir. Nitekim Kur’an-ı Kerimde “Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız bitiremezsiniz.” (1) buyurulmaktadır.

Allah’ın bizlere ihsan ettiği en değerli nimet, şüphesiz ki çocuklarımızdır. Çocuklarımız bize aynı zamanda Rabbimizin en kıymetli emanetleridirler. Allah’ın kulu ve neslimizin devamını sağlayacak olan evlatlarımız, istenilen şekle sokulacak kıvamda yaratılmışlardır. Onlar su misali konulan kabın şeklini alırlar. Nitekim Peygamber Efendimiz “Her doğan İslam fıtratı üzerine doğar. Sonradan anne-babası onu ya Hıristiyan ya Yahudi, ya Mecusi veya Müslüman yapar.” (2) buyurmuştur. O halde çocukların hayırlı veya hayırsız evlatlar olarak yetişmesi, anne ve babaya bağlıdır. Aslında her anne ve babanın arzusu, hayırlı çocuklara sahip olmaktır. Zaten geleceğe umutla bakabilmenin tek çıkar yolu da çocuklarımızı gereği gibi, Müslüman’ca yetiştirmektir.

Çocuk eğitiminde yedi yaşa kadar en büyük sorumluluk anne ve babaya aittir. Okul ve çevre ondan sonra gelir. Çocuğun terbiyesi, büyüklerin çocuklar üzerindeki bilinçli ve planlı etkisidir. Onun için anne babanın inancı, ibadeti, ahlakı, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve şahsiyeti olduğu gibi çocuğa yansımaktadır.

Peygamber Efendimizde hadislerinde “Çocuklarınıza hayırlı davranın, onları güzel bir şekilde terbiye edin ki af olasınız.” Başka bir hadislerinde de “Hiçbir anne baba çocuğuna güzel ahlaktan, güzel terbiyeden daha iyi bir miras bırakamaz.” (3) buyurmak suretiyle çocuğun müspet bir insan, iyi bir Müslüman olarak yetişmesinde anne-babanın rolü ve mesuliyetine dikkat çekmiştir.

Çocuklarımızı eğitip terbiye ederken, onlara mensubu oldukları milli-manevi ve kültürel değerleri kazandırmaya çalışırken, Din görevlilerinden de faydalanmak mümkündür. Bilindiği gibi yaz tatillerinde Temmuz ve Ağustos aylarında haftada beş gün, günde üç saat olmak üzere 120 saatlik bir süre ile cami ve Kur’an Kurslarında “YAZ KUR’AN KURSLARI” açılmaktadır.

Evlatlarımızı; kendisine, ailesine ve içinde yaşadığı topluma faydalı birer birey ve gerçek birer Müslüman olarak yetiştirmek; onlara Kur’an-ı kerimi usulüne göre okumasını, İslam Dininin itikat, ibadet, siyer ve ahlaka ait bilgilerini öğretmekle mümkündür. Çocuklarımızın bu bilgileri en geniş manada, en emin etlerden, en verimli ve en güzel bir şekilde öğreneceği mekanlar, şüphesiz ki camilerimiz ve Kur’an kurslarımızdır. Nitekim yetişkin insanlarımızın birçoğu dini bilgilerini bu mekânlarda öğrenmişlerdir. Yaz tatillerinde cami ve Kur’an kurslarına gönderilen çocuklara oralardaki din görevlileri tarafından bu bilgiler sıhhatli bir şekilde verilmektedir.

Çocuklarımız anne-babalara Allah’ın emaneti olduğu gibi, Yaz Kur’an Kurslarına gönderilen çocuklar da anne-babaların Din görevlilerine emanetidirler. Bu sebeple hem anne-babalar ve hem de Din görevlileri çocukların eğitim ve öğretiminde “Emanete ihanetin büyük günah olduğu” (4) bilinci ile hareket etmelidirler.

Anne-babalar çocuklarını” Dinini Kitabını” öğrensin diye yaz Kurslarında din görevlilerine emanet etmektedirler. O halde din görevlileri bu çocuklara Dinini, kitabını en güzel örnek olan (5) Peygamberini ve onun tavsiyelerini sağlıklı bir şekilde öğretirlerse emanete riayet etmiş olurlar, aksi halde mesuliyetten kurtulamazlar. Yavrularımızın bu öğrenimleri onların hem hidayetine vesile olacak ve hem de dünya ve ahiret mutluluklarına katkıda bulunacaktır.

Yaz Kur’an Kurslarında çocuklara önce Kelime-i Şahadet, Keleme-i Tevhit ve Salat-ü Selam okumaları (anlamları ile birlikte), sonra 32 farz uygulamalı bir şekilde öğretilmelidir. Bu Kurslarda çocuklarımıza Kur’an-ı Kerimin usulüne uygun okunması da öğretilir. “Kur’an apaçık bir nurdur.” (6) Kur’an-ı Kerimi öğreten din görevlisi ve öğrenen genç Allah’ın en hayırlı kullarındandır. Nitekim Peygamber Efendimiz “ Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğreten ve öğrenendir.” Buyurmuştur. (7)

Rasulüllah bir hadislerinde de “Kur’an-ı öğrenip okuyan ve gereği gibi amel eden kimse, içi misk dolu ve kokusu her yere yayılan bir kaba benzer” (8) buyurmuştur. Yaz Kur’an Kurslarına bu açıdan bakıldığında, orada bulunan hocalar ve talebeler gerçekten imrenilecek kimselerdir.

Yaz Kur’an kurslarında öğrencilerin çokluğu ve zamanın kısa olması dezavantaj olarak görülse de, gençlerin zihinlerinin taze olması, bu yaşta öğrenileceklerin kolay kolay unutulamayacak olması, kısada olsa şahsiyetli birlikteliklerin çocukta silinmez izler bırakacağı gibi avantajları da mevcuttur.

Yaz Kurslarında Din görevlileri; kendi kişiliklerinin, ihlas ve samimiyetlerinin öğrencileri etkileyeceğini düşünerek, çocukların karşısında; ağırbaşlı, şahsiyetli, güler yüzlü, tatlı dilli, sabırlı, hoşgörülü bir kişilik sergilemeye özen göstermelidirler. Hz. Ali’nin (r.a) “Çocuklarınızı içinde bulunduğunuz zamandan ziyade, gelecek için hazırlayıp yetiştiriniz. Çünkü onlar sizin zamanınız için değil gelecek zaman için yaratılmışlardır.” (9) sözünü hatırlayarak, bugün çocuk olarak muhatap oldukları gençlerle, gelecekte makam ve mevki sahibi insanlar olarak karşılaşacaklarını unutmamalıdırlar. Onun için din görevlilerimiz öğrencilerinin yıllar sonraki hallerini göz önüne alarak dikkat ve hassasiyet göstermelidirler. Öğrenci; öğreticinin şahsında İslam’ı tanıyacaktır, hocasının yaşantısını kendine örnek alacaktır, Allah, Peygamber, kitap din ve din büyüklerini sevip saymayı da hocasından öğrenecektir. Din görevlisinin çocuklara yanlış görüntüler vermesi, işi baştan savan, neme lazımcı, tutarsız, bağırıp çağıran, azarlayıp tazirleyen vurucu kırıcı, tembel, sert tavırlı bir kişilik sergilemesi; çocukların Kur’an’dan, İslam’dan hocadan ve bu kurslardan beklenen güzelliklerden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Din görevlisinin bu ölçüsüz davranışları, bazen nefret duygularına bile temel teşkil edebileceği, o çocukların ebediyen cami ve cemaatten uzak kalmalarına sebep olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu büyük vebalin altına da hiçbir akıl sahibi girmeyi göze almamalıdır.

Yaz Kur’an Kurslarında en az 15 öğrenciyi okutan Din görevlilerine ayda 60 saat üzerinden ders ücreti de ödenecektir.

Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Devletimizin sağladığı bu imkanlardan da istifade etmek üzere öğrenci okutan din görevlileri öğrencilerinin en kısa zamanda en fazla ve en faydalı bilgileri öğrenmeleri için müftülüklerle de işbirliği yaparak her türlü tedbiri almalı, öğrencileri işe özendirmek için aralarında yarışmalar düzenleyerek küçük çaplıda olsa ödüller vermelidir.

2019 yılı yaz Kur’an Kursları mevsiminde anne ve babalardan çocuklarını yaz Kur’an kurslarına göndermelerini hatırlatır, öğretici ve öğrencilere başarılar dilerim. Yaz Kur’an Kurslarımızın dinimiz, devletimiz, milletimiz, ailelerimiz, çocuklarımız ve Diyanet camiası için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

selam, sevgi, saygı ve dua ile.

1-İbrahim Suresi Ayet 34

2-Müslim Kader 23-25-Buhari Cenaiz 92

3-Tirmizi Cilt: 4, S.338

4-Enfal Ayet 27

5-Ahzap Suresi Ayet 21

6-Maide Suresi Ayet 15

7-Buhari Fezailül Kur’an 15

8-Tirmizi Fezailül Kur’an 2

9-Vaaz Örnekleri:

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@